Infrastruktura detare në Mal të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Infrastuktura detare në Mal të Zi përbëhet nga objekte të ndryshëm fizikë dhe institucione shtetërore përkatëse.

Korniza ligjore dhe institucionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ligjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Institucionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lundrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I vetmi lumë (pjesërisht) i lundrueshëm është Buna.

Fenerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trafiku detar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Vendi
Porti i Tivarit Tivar

Turizmi detar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marinat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Vendi Vende ankorimi
Marina e Tivarit[1] Tivar 700
Porto Montenegro[2] Tivat 450
Marina Dukley Budva 300
Marina Portonovi Herceg Novi 238
Marina Luštica Bay Tivat 176
Marina Lazure Herceg Novi 156
Marina Prčanj Kotorr 35
Marina Port of Kotor Kotorr 30
2.085

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Marina Bar". marina-project.com (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Porto Montenegro". marine-projet.com (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)