Inosuke Hashibira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Inosuke Hashibira
Personazh nga Kimetsu no Yaiba
Paraqitja e parëDemon Slayer: Kimetsu no Yaiba kapitulli 21: Tsuzumi Mansion (2016)
Krijuar ngaKoyoharu Gotouge
Dubluar ngaJaponisht
Yoshitsugu Matsuoka[1]
Informacione
LidhjetKotoa Hashibira (nënë)
Aoi Kazaki (grua)

Inosuke Hashibira (Japonisht: 嘴平伊之助 Hashibira Inosuke) është një nga protagonistët kryesorë të Kimetsu no Yaiba dhe së bashku me Zenitsu Agatsuma, është shoqërues udhëtimi i Tanjiro Kamado dhe Nezuko Kamado. Ai është gjithashtu një Vrasës i Demonëve në Korpusin e Vrasësve të Demonëve.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inosuke është një i ri jashtëzakonisht gjakftohtë dhe krenar, i cili gjithmonë i pëlqen të mendojë se është luftëtari më i fortë në çdo situatë, duke sfiduar vazhdimisht shumicën e njerëzve me të cilët has dhe duke dashur që të tjerët ta respektojnë dhe ta lavdërojnë për aftësitë e tij. Kjo shpesh e çon atë në një rrezik të panevojshëm, pasi ai tenton të mbivlerësojë aftësitë e tij në krahasim me atë që po lufton dhe refuzon të pranojë kur të mposhtet, gjë që mund të shihet kur Giyu Tomioka duhet ta lidhë atë pas luftës së tij me Demonin Merimangë. për ta penguar atë të sfidonte Hashirën në një luftë ndërsa ishte ende i plagosur rëndë nga beteja e tij e mëparshme. Kjo dëshirë e vazhdueshme për të qenë më i miri mund të bëjë gjithashtu që Inosuke të jetë shumë provokues, pasi ai shpesh përpiqet të nxisë të tjerët, më së shumti Tanjiro Kamado, që ta luftojnë atë, megjithëse në rastin e këtij të fundit ai zakonisht dështon për shkak të natyrës së pavëmendshme të Tanjiros.

Për shkak të rritjes së tij nga derrat, Inosuke gjithashtu ka treguar se ka pak njohuri për ndërveprimin normal njerëzor, të paktën në kohën e debutimit të tij, pasi ai duket se shpesh supozon se njerëzit që i afrohen atij duan ta sulmojnë dhe nuk duket se e kupton mirësinë e të tjerëve ndaj tij. Ai nuk di të lexojë apo të shkruajë dhe përpiqet të thotë saktë emrat e njerëzve, duke thënë Monchiro në vend të Tanjiro, ose Monitsu në vend të Zenitsu. Ai mund të jetë shumë i vrazhdë, pa qëllim dhe t'i trajtojë të gjithë si armik në fillim.

Megjithatë, ndërsa historia vazhdon, Inosuke ndikohet gjithnjë e më shumë nga mënyrat e Tanjiros dhe mësohet më shumë me dashurinë dhe bujarinë, duke mësuar të pranojë gjithashtu forcën e njerëzve përveç vetes dhe të zhvillojë ndjenja miqësie ndaj tij dhe Zenitsu Agatsuma, megjithëse ai e bën këtë. ende ruan natyrën e tij krenare dhe dëshirën e vazhdueshme për lavdërim. Ai gjithashtu fillon të mendojë në mënyrë më strategjike kur angazhohet në luftime, duke përdorur taktika më të zgjuara që ka zgjedhur nga vrasës demonësh më me përvojë dhe jo thjesht duke nxituar në luftime kokë më kokë pa menduar. Ndjenja e miqësisë së Inosukes përmirësohet në mënyrë drastike, gjë e dëshmuar më së miri kur ai u hodh në Muzan Kibutsuji, ndërsa mban zi për shumë vrasës demonësh të vrarë dhe të gjymtuar nga Mbreti i Demonëve dhe duke kërkuar që ai të kthejë gjithçka që mori prej tyre, ose të vdiste si ndëshkim për krimet e tij.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inosuke është një shpatar shumë i aftë dhe i talentuar pasi ai ishte në gjendje të mësonte vetë frymëmarrjen me përqendrim total dhe të zhvillonte stilin e tij të frymëmarrjes të njohur si Frymëmarrja e Bishës bazuar në instinktet dhe edukimin e tij në male nga derrat e egër dhe kaloi përzgjedhjen përfundimtare për t'u bërë një vrasës demonësh të gjithë pa trajnim formal. Inosuke është më se i aftë për të gjuajtur dhe vrarë demonët vetë, pasi ai e vrau lehtësisht demonin me brirë pa asnjë problem. Ai ka treguar në shumë raste se është në gjendje të mbajë veten dhe të kontribuojë në luftimet kundër demonëve të Rangut të Lartë të Dymbëdhjetë Kizuki, duke përfshirë Rankën e Lartë Gjashtë, Gyutaro dhe Daki, si dhe Rankën e Lartë Dy, Doma, shumë më të fortë. Ai është gjithashtu jashtëzakonisht i talentuar, ka shqisa çnjerëzore dhe fleksibilitet mbinjerëzor, si dhe aftësi natyrore në luftime. Më mbresëlënëse, Inosuke ishte në gjendje të shmangte Mbretin e Demonit, Muzan, së bashku me shokët e tij, duke u mburrur me të njëjtën aftësi luftarake si edhe Hashira, shpatari më i fortë midis të gjithë vrasësve të demonëve.

Për shkak të rritjes me derrat në male, Inosuke adoptoi zakonet e tyre dhe filloi t'i përfshinte ato në stilet e tij të luftimit. Si rezultat, si stili i tij i luftimit dorë më dorë ashtu edhe stili i shpatës i përngjarjnë shumë kafshëve dhe bishave. Tanjiro Kamado vuri në dukje se stili i tij i panatyrshëm i luftimit, i cili i ngjan atij të një "bishë me katër këmbë" për shkak të mënyrës sesi sulmet e tij vijnë nga një kënd jashtëzakonisht i ulët, ndërsa është gjithashtu shumë i egër dhe duke përdorur lëvizje të tjera joortodokse, duke e bërë atë shumë të paparashikueshëm dhe vicioz. Ai mund të përkulet mbrapa aq larg sa koka e tij të arrijë midis këmbëve.[2] Ai më vonë shfaq aftësinë për të zhvendosur krahun e tij për të zgjatur shtrirjen e tij[3] dhe për të zhvendosur ndonjë nga nyjet në trupin e tij sipas dëshirës.[4] Ky fleksibilitet shtrihet edhe në organet e tij të brendshme, pasi ai ishte në gjendje të zhvendoste zemrën e tij dhe të shmangte shpimin e saj në luftën kundër Daki dhe Gyutaro.[5]

Prekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u rrit në male, Inosuke zhvilloi një ndjenjë të mprehtë dhe tepër të ndjeshme të prekjes. Lëkura e tij mund të ndjejë edhe dridhjet e vogla në ajër. Inosuke e inkorporoi këtë aftësi në teknikën e tij të Ndërgjegjësimit Hapësinor, ku ai përdor ndjenjën e tij të mprehtë të prekjes për të lokalizuar të gjithë demonët e shpërndarë nëpër një mal gjigant dhe më vonë e përdori atë për të zbuluar vendndodhjen e Demonit Merimangë. Duke përdorur këtë aftësi, ai mund të dallojë nëse dikush po e shikon, veçanërisht nëse ata kanë ndonjë qëllim armiqësor. Ai madje mund të përcaktojë vendndodhjen e saktë që po shikojnë, gjë që i jep atij një avantazh në luftim. Lëkura e tij e ndjeshme gjithashtu i dha atij një avantazh ndaj Doma, pasi ndjenja e tij e prekjes e largoi natyrshëm nga thithja e pluhurit të rrezikshëm të akullit.

Shqisat e Inosukes janë të mprehta në ekstreme të tilla, saqë ai zotëron një formë të perceptimit jashtëshqisor që e lejon atë të zbulojë gjëra jashtë gamës normale të perceptimit. Inosuke mund ta kuptojë se sa seriozë janë kundërshtari i tij, kur ndiem se sulmet e brezit të Dakit po qetësoheshin pak, gjë që i dha atij një hapje për të sulmuar[13] dhe sa të fortë ishin Akaza dhe Kyojuro Rengoku. Ai ishte gjithashtu në gjendje të ndiente keqdashjen dhe qëllimin e një personi për të vrarë edhe kur ata ishin jashtë rrezes së shikimit të tij, gjë që e pengoi atë të vritej nga sulmi me kosë nga Gyutaro. Inosuke ishte gjithashtu në gjendje të ndjente se obi i Daki kishte njerëz të gjallë të bllokuar brenda tij, gjë që e pengoi atë që t'i dëmtonte aksidentalisht ata kur luftonte.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Inosuke Hashibira Voices (Demon Slayer)". Behind The Voice Actors (në anglisht). Marrë më 21 tetor 2021.
  2. ^ Kimetsu no Yaiba: manga 25 (faqet 15-16)
  3. ^ Kimetsu no Yaiba: manga 159 (faqe 15)
  4. ^ Kimetsu no Yaiba: manga 158 (faqe 14)
  5. ^ Kimetsu no Yaiba: manga 94 (faqe 8)