Jump to content

Kimetsu no Yaiba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kimetsu no Yaiba
鬼滅の刃
(Kimetsu no Yaiba)
Zhanri
Manga
Shkruar ngaKoyoharu Gotouge
Publikuar ngaShueisha
VulosjaJump Comics
RevistaWeekly Shōnen Jump
DemografiaShōnen
Vazhdimësia origjinale15 shkurt 201618 maj 2020
Vëllimet23 (Lista e vëllimeve)
Serial televiziv anime
Drejtuar ngaHaruo Sotozaki
Prodhuar nga
  • Akifumi Fujio
  • Masanori Miyake
  • Yūma Takahashi
  • Hikaru Kondo (1–26)
  • Takashi Takano (34–44)
Shkruar ngaUfotable
Muzika nga
StudiojaUfotable
Rrjeti origjinalFuji TV, KTV, Tokyo MX, GTV, GYT, BS11
Vazhdimësia origjinale 6 prill 2019 – tanishëm
Episodet55 (Lista e episodeve)
Anime film
Video lojëra

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (鬼き滅めつの刃やいば fjalë për fjalë "Shpata e Shkatërrimit të Demonit") është një seri manga e ilustruar nga Koyoharu Gotōge. Është serializuar në Weekly Shōnen Jump më 15 shkurt 2016, me kapitujt individualë të mbledhur dhe botuar nga Shueisha në shtatëmbëdhjetë vëllime tankōbon që nga tetori 2019. Seria është botuar në anglisht nga Viz Media dhe është simuluar nga Shueisha në anglisht në aplikacionin dhe faqen e internetit Manga Plus.

Një përshtatje e serisë televizive anime me 26 episode, prodhuar nga Ufotable, u transmetua nga prilli deri në shtator 2019. Një film vazhdim, Kimetsu no Yaiba: The Movie - Mugen Train, u publikua në tetor 2020 dhe u bë filmi anime me fitimin më të madh dhe japonez film i të gjitha kohërave. Një sezon i dytë i serialit anime, duke ripërshtatur harkun "Mugen Train" i parë në film në shtatë episode dhe duke mbuluar harkun "Entertainment District" nga manga në 11 episode, i transmetuar nga tetori 2021 deri në shkurt 2022. Një sezon i tretë që mbulon është shpallur harku “Fshati i Shpatarëve”.

Që nga shkurti i vitit 2021, manga kishte mbi 150 milionë kopje në qarkullim, duke përfshirë versionet dixhitale, duke e bërë atë serinë e nëntë të mangave më të shitura të të gjitha kohërave. Gjithashtu, ishte manga më e shitur në 2019 dhe 2020. Si manga ashtu edhe përshtatja e saj anime kanë marrë vlerësime të kritikëve. Seriali anime ka marrë çmime të shumta dhe konsiderohet si një nga animet më të mira të viteve 2010. Në vitin 2020, ekskluziviteti i Demon Slayer gjeneroi një të ardhur vjetore të vlerësuar nga shitjet prej 1 trilion ¥ (8.75 miliardë dollarë), duke u bërë një nga ekskluzivitetet mediatike me fitimin më të lartë të të gjitha kohërave.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendosja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia zhvillohet në Japoninë e epokës Taishō, ku një shoqëri e fshehtë, e njohur si Trupat e Vrasësve të Demonëve, ka zhvilluar një luftë të fshehtë kundër demonëve për shekuj me radhë. Demonët janë ish-njerëz të cilët u shndërruan në demonë nga Muzan Kibutsuji duke u injektuar atyre me gjakun e tij, dhe ata ushqehen me njerëz dhe zotërojnë aftësi të mbinatyrshme si fuqia super, fuqitë që demonët mund të marrin të quajtur "Arti i Demonit të Gjakut" dhe rigjenerimi. Demonët mund të vriten vetëm nëse u prehet koka me armë të krijuara nga një aliazh i njohur si Nichirin, i injektuar me helm të nxjerrë nga lulet e wisterias ose nëse ekspozohen ndaj dritës së diellit. Nga ana tjetër, vrasësit e demonëve janë krejtësisht njerëzorë; megjithatë, ata përdorin teknika të veçanta të frymëmarrjes elementare, të njohura si "Stilet e frymëmarrjes", të cilat u japin atyre forcë mbinjerëzore dhe rritje të rezistencës, duke i ndihmuar ata të luftojnë kundër demonëve. Vrasësit më të fortë të demonëve njihen si Hashira.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tanjiro Kamado është një djalë zemërmirë dhe inteligjent që jeton me familjen e tij në male. Ai u bë mbajtësi i familjes së tij pas vdekjes së babait të tij, duke bërë udhëtime në fshatin e afërt për të shitur qymyr. Gjithçka ndryshoi kur ai u kthye në shtëpi një ditë për të zbuluar se familja e tij u sulmua dhe u masakrua nga një demon. Tanjiro dhe motra e tij Nezuko ishin të mbijetuarit e vetëm të incidentit, me Nezukon që u shndërrua në një demon, por ende çuditërisht duke shfaqur shenja të emocioneve dhe mendimeve njerëzore. Pas një takimi me Giyū Tomioka, Hashira e Ujit të Trupave të Vrasësve të Demonës, Tanjiro rekrutohet nga Giyū dhe dërgohet te zotëria e tij në pension Sakonji Urokodaki për trajnim për t'u bërë gjithashtu një vrasës demonësh, duke filluar kërkimin e tij për të ndihmuar motrën e tij të kthehet përsëri në njeri dhe hakmerret për vdekjen e familjes së tij.

Pas dy vjet trajnimi të mundimshëm, Tanjiro merr pjesë në një provim të mrekullueshëm dhe është një nga të paktët e mbijetuar që ka kaluar, duke e bërë zyrtarisht atë një anëtar të Trupit Demon Slayer. Ai fillon punën e tij për të gjuajtur dhe vrarë demonët së bashku me Nezukon, i cili është hipnotizuar për të mos sjellë asnjë dëm për njerëzit dhe që herë pas here e ndihmon atë në betejë. Një nga detyrat e Tanjiro e sjell atë në Asakusa ku takohet me Muzan Kibutsuji, paraardhësin e të gjithë demonëve dhe atë që vrau familjen e tij. Ai gjithashtu takon Tamayo dhe Yushiro, demonë që janë të lirë nga kontrolli i Muzanit. Tamayo dhe Yushiro bashkohen me Tanjiron dhe fillojnë të zhvillojnë një kurë për Nezukon, megjithëse do të kërkojë që Tamayo të furnizojë Tamayo me gjak nga Dymbëdhjetë Kizuki, demonët më të fuqishëm nën komandën e Muzanit.

Duke vazhduar misionin e tij, Tanjiro takohet me Zenitsu Agatsuma dhe Inosuke Hashibira, të mbijetuarit e provimit me të cilët ai formon një ekip të pamundur gjatë një beteje me ish-Rangën e Ulët Gjashtë të Kizuki. Së shpejti grupi do të përballet me Rangun e Ulët Pestë të Kizuki, por përfundimisht ia kalon; ata shpëtohen nga Giyū dhe kthehen në seli. Atje, vëllezërit e motrat Kamado marrin pjesë në një këshill midis Kagaya Ubuyashiki, udhëheqësi i Trupave vrasës demonësh dhe Hashira, anëtarët më elitë të Korpusit, të cilët (me përjashtim të Giyū) nuk besojnë se Nezuko duhet të lejohet të jetojë. . Megjithatë, Kagaya megjithatë arrin t'i bindë ata që ta pranojnë atë. Me këtë marrëveshje, Tanjiro fillon të punojë së bashku me Hashira, ku ai ndesh dukshëm më shumë rezistencë nga demonët. Krahas anëtarëve të Hashira dhe Korpusit, Tanjiro merr pjesë në beteja të shumta rrëqethëse kundër Kizuki, të cilave ata i mbijetojnë me diferenca të ngushta, duke marrë gjithashtu humbje të tyre, duke përfshirë vdekjen e Flame Hashira dhe tërheqjen e Sound Hashira. Gjatë një beteje në fshatin Swordsmith, zbulohet se Nezuko është e paprekshme ndaj dritës së diellit, një zbulim që e bën atë objektivin kryesor të Muzanit, i cili prej kohësh kërkon një mënyrë për të kapërcyer diellin dhe për t'u bërë kështu qenia përfundimtare.

Kagaya parashikon qëllimet e Muzanit dhe vendos një regjiment të rreptë stërvitor të të gjithë Korpusit për t'u përgatitur për betejën e ardhshme. Me mostrat e gjakut të marra nga Kizuki, Tamayo zhvillon një serum për të kuruar Nezukon, e cila mbahet e izoluar larg betejës ndërsa shërohet. Muzan së shpejti shfaqet para Kagaya, i cili shkakton një sulm vetëvrasës për ta tronditur. Hashira dhe Tanjiro i zënë pritë Muzanit, por ai i zë të gjithë brenda Kalasë së Pafundësisë, një labirint i pafund ku strehon Kizuki-n e mbetur. Tamayo e frenon Muzanin me një helm që ajo sajoi, duke e lënë atë të pambrojtur ndaj sulmit. Për ta arritur atë, Korpusi mposht anëtarët e mbetur Kizuki, megjithëse ata marrin vetë humbje të mëdha. Muzan vret Tamayo duke e thithur atë, por detyrohet mbi tokë nga Korpusi. Ndodh një betejë e dëshpëruar e dëshpërimit, ndërsa pjesa e mbetur e Korpusit të vrasësve të demonëve lufton kundër Muzanit derisa dielli i mëngjesit mund ta vrasë atë. Të ndihmuar nga helmi i Tamayo, Trupat ia dalin mbanë, megjithëse shumë vriten, duke përfshirë të gjithë Hashira të mbetur, përveç dy, ndërsa Tanjiro plagoset për vdekje. I pafuqishëm kundër diellit, Muzan i jep me forcë gjakun e tij të mbetur një Tanjiro që po vdes dhe e shndërron atë në demonin përfundimtar në një përpjekje të fundit për të mbijetuar speciet e tij. Tanjiro fillon të sulmojë anëtarët e mbetur të Trupave, por përmes përpjekjeve të aleatëve të tij dhe Nezukos, e cila është rikthyer plotësisht në veten e saj njerëzore, ai kthehet në një njeri.

Pas betejës, trupat shpërbëhen pasi vdekja e Muzanit ka mundur efektivisht të gjithë demonët e tjerë. Tanjiro dhe Nezuko kthehen në shtëpinë e tyre familjare, të shoqëruar nga Zenitsu dhe Inosuke. Tanjiro martohet me vrasësin e demonëve Kanao Tsuyuri ndërsa Nezuko martohet me Zenitsu. Në një epilog të ditëve moderne, pasardhësit dhe rimishërimi i anëtarëve të Korpusit gëzojnë një jetë paqësore pa demonët.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Official Website for Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba" (në anglisht). Viz Media. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2018. Marrë më 26 korrik 2018.
  2. ^ Komatsu, Mikikazu (2 shtator 2019). "Kimetsu no Yaiba Manga's Total Print Run Reaches Ten Million Copies". Crunchyroll (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2019. Marrë më 4 nëntor 2019.
  3. ^ Douresseaux, Leroy (10 janar 2020). "Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba Volume 10 manga review". ComicBookBin (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2020. Marrë më 21 janar 2020. This shonen battle manga and demon-fighting martial arts series from creator Koyoharu Gotouge is exciting and imaginative.