Jump to content

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Swordsmith Village

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Swordsmith Village
鬼滅の刃 刀鍛冶の里編
Kimetsu no Yaiba: Katanakaji no Sato-hen
Regjia ngaHaruo Sotozaki
Shkruar ngaUfotable
Bazuar nëKimetsu no Yaiba
nga Koyoharu Gotouge
Prodhuesi
  • Akifumi Fujio
  • Masanori Miyake
  • Yūma Takahashi
Luajnë
KinematografiaYuichi Terao
MontazhiManabu Kamino
Muzika

Kompania prodhuese
Ufotable
Shpërndarë ngaToho
Aniplex
Data e publikimit
3 shkurt 2023
Kohëzgjatja
110 minuta
ShtetiJaponia
GjuhaJaponisht
Fitimi$56.1 million[1][2]

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Swordsmith Village (Japonisht: 鬼滅の刃 刀鍛冶の里編, Hepburn: Kimetsu no Yaiba: Katanakaji no Sato-hen) është një film aksion i errët i animuar japonez i vitit 2023 i bazuar në harqet "Entertainment District" dhe "Swordsmith Village" të serisë shōnen manga Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba nga Koyoharu Gotouge. Është një vazhdim i drejtpërdrejtë i sezonit të dytë të serialit televiziv anime, si dhe përshtatja e tij e dytë filmike, pas Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train (2020). Filmi u drejtua nga Haruo Sotozaki, i shkruar nga anëtarët e stafit të Ufotable dhe prodhuar nga Ufotable në bashkëpunim me Aniplex dhe Shueisha.

Ndryshe nga filmi i mëparshëm i cili u prodhua posaçërisht për një dalje në teatër, To the Swordsmith Village vepron si një film përmbledhës i serialit televiziv, duke përfshirë pamjet nga dy episodet e fundit të sezonit të dytë dhe episodi i parë i sezonit të tretë, i cili ishte ende për t'u transmetuar në kohën e publikimit të filmit.

Filmi u shfaq premierë më 3 shkurt 2023, në Japoni, nga Toho (në partneritet me Aniplex); dhe u lëshua gjatë gjithë marsit 2023 ndërkombëtarisht. Ai mori lëvdata për tregimin, animacionin dhe sekuencat e luftimeve dhe ka fituar 56.1 milionë dollarë në mbarë botën.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa Tanjiro Kamado, Zenitsu Agatsuma, dhe Inosuke Hashibira ndihmojnë Sound Hashira Tengen Uzui kundër vëllezërve demonëve Gyutaro dhe Daki, mbajtës të Gjashtës së Epërme të Dymbëdhjetë Kizuki,,[N 1] ata kuptojnë se e vetmja mënyrë për të vrarë vëllezërit dhe motrat është t'i presësh kokën. ato njëkohësisht. Treshja koordinon sulmet e tyre për të prerë kokën e Dakit, por Tengen plagoset rëndë nga Gyutaro, i cili më pas godet Inosuke nga pas me helm për të tërhequr kokën e motrës së tij. Zenitsu e shtyn Tanjiron nga një çati për ta shpëtuar atë nga brezat obi të Daki-t, ashtu si Gyutaro mbërrin për të tallur Tanjiron për paaftësinë e tij për të shpëtuar miqtë e tij.

Gyutaro e bind Tanjiron të kthehet në një demon, por Tanjiro e godet me kokë, duke e goditur fshehurazi demonin me një kunai të helmuar. Gyutaro është i palëvizur dhe Tanjiro përpiqet t'i presë kokën. Para se Daki të mund të ndërhyjë, ajo sulmohet nga Zenitsu, duke përdorur fuqinë e fundit të tij për të arritur në qafë ndërsa Inosuke bashkohet me të, pasi mbijetoi duke lëvizur organet e tij të brendshme pasi u godit me thikë. Gyutaro heq kunai dhe rimëkëmbet; ai gati vret Tanjiro, por Tengen ndërhyn dhe lufton Gyutaro. Tanjiro mbledh forcën e tij të mbetur dhe preu qafën e Gyutaro, ndërsa Zenitsu dhe Inosuke prenë qafën e Dakit.

Së bashku, vrasësit e demonëve u presin kokën vëllezërve dhe motrave, kokat e të cilëve rrotullohen afër njëri-tjetrit. Tengen paralajmëron një Tanjiro të helmuar rëndë që të ikë ashtu si trupi i Gyutaro shpërthen në valë gjaku që shkatërrojnë të gjithë qytetin. Megjithatë, motra e vogël demonike e Tanjiros, Nezuko, përdor Artin e saj të Gjakut të Demonit për të djegur tehet dhe për të shpëtuar vëllain e saj nga helmi. Ajo gjithashtu djeg helmin e Gyutaro nga Inosuke dhe Tengen, duke shpëtuar jetën e tyre. Tanjiro gjen një Gyutaro dhe Daki që po vdes duke debatuar për humbjen e tyre dhe duke fyer marrëdhënien e tyre.

Tanjiro ndërhyn, duke u bërë presion atyre që të korrigjohen me njëri-tjetrin ashtu si Daki shpërbëhet i pari, ndërsa Gyutaro kujton jetën e tyre njerëzore përpara se të shndërrohej në demonë ndërsa shpërbëhej gjithashtu. Në jetën e përtejme, Gyutaro dhe Daki pajtohen kur kujtojnë premtimin që bënë për të mos u ndarë më kurrë përpara se të ecin së bashku në Ferr. Gjarpri Hashira Obanai Iguro mbërrin dhe lavdëron Tengen për vrasjen e Gjashtës së Epërme të Dymbëdhjetë Kizukëve, por Tengen e informon atë për tërheqjen e tij nga vrasësit e demonëve si dhe për potencialin e Tanjiro për t'u bërë Hashira.

Ndërkohë, mbreti i demonëve Muzan Kibutsuji thërret pesë demonët e mbetur të Rangut të Lartë - Akaza, Gyokko, Hantengu, Doma dhe Kokushibo - për t'i informuar ata për vdekjen e Gyutaro. Ai i qorton ata për dështimet e tyre dhe mungesën e qëllimit, përpara se të dërgojë Gyokkon dhe Hantengun në një mision të përbashkët.

Dy muaj më vonë, Tanjiro është ende duke u rikuperuar nga lëndimet e tij kur Zenitsu dhe Inosuke thirren në misione individuale. Për shkak se shpatari i tij Hotaru Haganezuka kishte refuzuar t'i falsifikonte atij një shpatë të re për shkak të thyerjes së shpatës së tij të mëparshme, Tanjiro i thuhet që ta takojë atë në fshatin Swordsmith për të diskutuar personalisht me të. Ai mbërrin me Nezukon dhe takohet me Dashurinë Hashira Mitsuri Kanroji dhe shefin e fshatit Techchin Tecchikawahara, i cili siguron Tanjiro se do ta kthejë Hotarun për të ndërtuar shpatën.

Ndërsa pushojnë në burimet e nxehta, Tanjiro dhe Nezuko ndeshen me Genya, vëllain më të vogël të Wind Hashira Sanemi Shinazugawa dhe shokun e tij Demon Slayer, i cili me zemërim godet Tanjiro dhe stuhitë larg. Kthehu në fshat, Mitsuri i lë të kuptohet Tanjiro për një "armë sekrete" të fshehur në fshat që mund ta bëjë atë më të fortë dhe u jep lamtumirën vëllezërve dhe motrave. Të nesërmen, ndërsa kërkon për Hotarun, Tanjiro takohet me Mist Hashira Muichiro Tokito dhe sheh që me sa duket me të është një figurë nga ëndrrat e tij.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet Japanese
Tanjiro Kamado (竈門 炭治郎 Kamado Tanjirō?) Natsuki Hanae
Nezuko Kamado (竈門 禰豆子 Kamado Nezuko?) Akari Kitō
Zenitsu Agatsuma (我妻 善逸 Agatsuma Zenitsu?) Hiro Shimono
Inosuke Hashibira (嘴平 伊之助 Hashibira Inosuke?) Yoshitsugu Matsuoka
Tengen Uzui (宇髄 天元 Uzui Tengen?) Katsuyuki Konishi
Gyutaro / Grada e Lartë 6 (妓夫太郎 Gyūtarō?) Ryōta Ōsaka
Daki / Grada e Lartë 6 (堕姫 Daki?) Miyuki Sawashiro
Hinatsuru (雛鶴 Hinatsuru?) Atsumi Tanezaki
Makio (まきを Makio?) Shizuka Ishigami
Suma (須磨 Suma?) Nao Tōyama
Muzan Kibutsuji (鬼舞辻無惨 Kibutsuji Muzan?) Toshihiko Seki
Kokushibo / Grada e Lartë 1 (黒死牟 Kokushibō?) Ryōtarō Okiayu
Doma / Grada e Lartë 2 (童磨 Dōma?) Mamoru Miyano
Akaza / Grada e Lartë 3 (猗窩座 Akaza?) Akira Ishida
Hantengu / Grada e Lartë 4 (半天狗 Hantengu?) Toshio Furukawa
Gyokko / Grada e Lartë 5 (玉壼 Gyokko?) Kôhsuke Toriumi
Nakime (鳴女 Nakime?) Marina Inoue
Mitsuri Kanroji (甘露寺 蜜璃 Kanroji Mitsuri?) Kana Hanazawa
Muichiro Tokito (時透 無一郎 Tokitō Muichirō?) Kengo Kawanishi
Obanai Iguro (伊黒 小芭内 Iguro Obanai?) Kenichi Suzumura
Kanao Tsuyuri (栗花落 カナヲ Tsuyuri Kanao?) Reina Ueda
Aoi Kanzaki (神崎 アオイ Kanzaki Aoi?) Yuri Ehara
Sumi Nakahara (中原 すみ Nakahara Sumi?) Ayumi Mano
Kiyo Terauchi (寺内 きよ Terauchi Kiyo?) Nanami Yamashita
Naho Takada (高田 なほ Takada Naho?) Yuki Kuwahara
Genya Shinazugawa (不死川 玄弥 Shinazugawa Genya?) Nobuhiko Okamoto
Hotaru Haganezuka (鋼鐵塚 螢 Haganezuka Hotaru?) Daisuke Namikawa
Kagaya Ubuyashiki (産屋敷 耀哉 Ubuyashiki Kagaya?) Toshiyuki Morikawa
Amane Ubuyashiki (産屋敷 天音 Ubuyashiki Amane?) Rina Satō
Tecchin Tecchikawahara (鉄地河原 鉄珍 Tecchikawahara Tecchin?) Yûsaku Yara
Kotetsu (小鉄 Kotetsu?) Ayumu Murase
Goto (後藤 Gotō?) Makoto Furukawa
Sumiyoshi (炭吉 Sumiyoshi?) Hirofumi Nojima
Yoriichi Tsugikuni (継国 縁壱 Tsugikuni Yoriichi?) Kazuhiko Inoue

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Siç përshkruhet në dy episodet e fundit të sezonit të dytë të serialit anime.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Swordsmith Village (2023)" (në anglisht). The Numbers. Marrë më 17 mars 2023.
  2. ^ "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Swordsmith Village (2023)" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 17 mars 2023.