Nezuko Kamado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nezuko Kamado
Personazh nga Kimetsu no Yaiba
Paraqitja e parëDemon Slayer: Kimetsu no Yaiba kapitulli 1: Cruelty (2016)
Krijuar ngaKoyoharu Gotouge
Dubluar ngaJaponisht
Akari Kitō[1]
Informacione
LidhjetTanjuro Kamado (baba, ka vdekur)
Kie Kamado (nënë, ka vdekur)
Tanjiro Kamado (vëlla)
Takeo Kamado (vëlla, ka vdekur)
Hanako Kamado (motër, ka vdekur)
Shigeru Kamado (vëlla, ka vdekur)
Rokuta Kamado (vëlla, ka vdekur)
Zenitsu Agatsuma (burrë)

Nezuko Kamado (Japonisht: 竈門 禰豆子, Hepburn: Kamado Nezuko) është deuteragoniste e Kimetsu no Yaiba. Ajo është një demon dhe motra më e vogël e Tanjiro Kamado dhe një nga dy anëtarët e mbetur të familjes Kamado. Nezuko dhe vëllai i saj më i madh Tanjiro Kamado janë të mbijetuarit e vetëm të një incidenti ku humbën të gjithë familjen e tyre nga demonët, me Nezuko që u shndërrua në një demon, por ende çuditërisht tregon shenja të emocioneve dhe mendimeve njerëzore. Pas një takimi me Giyū Tomioka, një nga Vrasësit e Demonëve, Tanjiro fillon kërkimin e tij për të ndihmuar motrën e tij të kthehet përsëri në njeri dhe të hakmerret për vdekjen e familjes së tij.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një demon, megjithatë, Nezuko duket se ka harruar një pjesë të mirë të kujtimeve të saj si njeri, përveç atyre që lidhen me familjen e saj, dhe kështu nuk ruan personalitetin e saktë që kishte përpara transformimit. Ajo është ende shumë e kujdesshme dhe mbrojtëse ndaj njerëzve që i sheh si anëtarë të familjes së saj, edhe pse kjo është kryesisht për shkak të ndikimit që Sakonji Urokodaki kishte tek ajo ndërsa ishte në gjumë për dy vjet. Nezuko ruan gjithashtu disa nga emocionet e saj njerëzore, pasi është parë të qajë kur është e trishtuar dhe të buzëqeshë kur është e lumtur, por në përgjithësi ajo duket më e shkëputur se grupet e saj njerëzore, megjithëse është ende shumë më e qetë dhe më pak keqdashëse se shumica e demonëve. Nezuko gjithashtu priret të shohë imazhet e vëllezërve dhe motrave të saj në njerëz të tjerë, si Rokuta Kamado në Yushiro.

Që kur u bë një demon, Nezuko duket se është bërë gjithashtu mjaft e pacipë dhe nuk duket se ka frikë nga lufta; ajo ruan ashpër vëllanë e saj si dhe aleatët e saj. Ajo gjithashtu ka zhvilluar një vullnet të fortë, i cili mund të shihet përmes refuzimit të saj për të konsumuar mish ose gjak njerëzor, edhe në rastet e lëndimeve ekstreme ose ekspozimit ndaj gjakut të njeriut, gjë që mund të shihet kur ajo refuzon Sanemi Shinazugawa pasi ai përpiqet ta joshë atë në duke e kafshuar me gjakun e tij Marechi. Vullneti i saj i fortë mbetet edhe kur ajo nuk është më një demon, i treguar kur ajo kërcen me dëshirë përpara Inosuke për ta mbrojtur atë nga vëllai i saj, i cili ishte bërë demon dhe po përpiqej të vriste ata që e rrethonin. Ndonëse mund të ishte vrarë, Nezuko nuk hezitoi të mbronte vëllain e saj.

Në rastin e rrallë që Nezuko tenton të flasë, ajo është parë të belbëzojë shumë, gjë që mund të jetë për shkak të pipëzës prej bambuje, i cili rrallë hiqet, dhe faktit që ajo nuk foli për disa vite pas transformimit të saj. Megjithatë, pas zhvillimit të rezistencës ndaj dritës së diellit, e cila i lejon asaj të dalë jashtë dhe të ndërveprojë më shpesh me të tjerët, të folurit e saj ka treguar shenja përmirësimi dhe ajo është në gjendje të shqiptojë plotësisht fjalët nëse dikush tjetër sapo i ka folur ose i dëgjon ato të përsëriten mjaft shpesh. .

Personaliteti origjinal i Nezukos si njeri ishte ai i një vajze të sjellshme dhe të kujdesshme që mendonte për të tjerët para vetes, njësoj si vëllai i saj i madh, Tanjiro. Për më tepër, ajo ishte një motër më e madhe e përgjegjshme për vëllezërit e motrat e saj më të vegjël dhe shpesh vendoste nevojat e tyre në vend të saj. Megjithatë, Nezuko nuk ka frikë të bjerë në rrezik, duke mbrojtur miqtë e saj nga demonët edhe pasi të kthehen në një gjendje njerëzore. Tregohet gjithashtu se sjellja humane dhe e qetë e Nezukos e mbështet këtë fakt pasi Tanjiro i kërkoi falje asaj.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nezuko është një demon shumë e fuqishme. Tiparet e saj më të spikatura është ritmi i saj i jashtëzakonshëm i rritjes, ndoshta për shkak të sasisë së lartë të gjakut që mori nga Muzan Kibutsuji kur ai e ktheu Nezukon në një demon dhe faktit që ajo nuk ka nevojë të konsumojë njerëz për të qëndruar gjallë. Kjo u tregua në shumë beteja, ku ajo mundi të mposhtte armiqtë e saj, pavarësisht se ishte e mbingarkuar prej tyre në fillim. Ajo ka treguar se mund t'i mposht armiqtë e saj duke rritur aftësitë e saj fizike, duke rritur rigjenerimin e saj ose duke zhvilluar Artin e saj të Demonit të Gjakut në situata të vështira. Pavarësisht se është një demon e re, Nezuko ka shfaqur aftësi të mëdha luftarake në betejë, duke mposhtur Demonin e Tempullit ose Demonët e Kënetës. Rritja e përshpejtuar e Nezukos duket gjithashtu se pasqyron shkallën e pabesueshme të rritjes së vetë Tanjiros, pasi ajo mund të përballet me anëtarët e Dymbëdhjetë Kizuki dhe të përputhet me demonët e Rangut të Lartë në muaj. Megjithatë, tipari që e dallon atë nga të gjithë demonët e tjerë është fakti se ajo është imune ndaj diellit, duke e shtyrë Mbretin e Demonëve ta quajë atë "demoni i zgjedhur".

Si "demoni i zgjedhur", Nezuko ka disa tipare unike demonike që e dallojnë atë nga të gjithë demonët e tjerë. Më e rëndësishmja, Nezuko mund të rivendosë vazhdimisht fuqinë e saj pa konsumuar asnjë njeri siç do të duhej të bënte çdo demon tjetër. Në vend të kësaj, ajo rikuperon forcën e saj vetëm përmes gjumit, megjithëse do t'i duhej të kalonte shumë kohë duke fjetur në një tjetër për të rikuperuar dhe rifituar fuqinë e saj. Për më tepër, Nezuko ka një ritëm të jashtëzakonshëm rritjeje, siç tregohet shumë herë kur ajo bëhet më e fortë pa asnjë stërvitje ose duke konsumuar njerëz. Kjo aftësi tregohet se aktivizohet edhe në mes të betejës dhe me rritje të mëdha fuqie. Kjo është ilustruar më së miri gjatë betejës së saj kundër Susamaru, ku këmba e saj u hodh nga sulmi me topin e demonit Temari, por pasi u rigjenerua, ajo ishte në gjendje ta përballonte atë në një ndeshje të barabartë duke shkelmuar topin dhe përfundimisht duke e kaluar atë.

Nezuko ka aftësinë të hyjë në një gjendje të tërbuar ku bëhet më demonike në pamje, duke u shndërruar në një version të rritur të vetes me tatuazhe të ngjashme me hardhinë që rrethojnë trupin e saj, një bri i vetëm që del nga ana e saj e djathtë e ballit. Kjo formë e zgjuar rrit në masë të madhe aftësitë fizike të Nezukos si dhe rrit nivelin e saj të rigjenerimit për t'u përshtatur me atë të Rangjeve të Epërme me koston e nevojës së saj për t'u ushqyer me gjakun e njeriut. Kur ajo zgjoi për herë të parë këtë aftësi në luftën e saj me Dakin, e vetmja mënyrë që ajo mund të kthehej në normalitet është që Tanjiro t'i këndonte asaj një ninullë. Gjatë luftës kundër Hantengu, Nezuko arrin ta kontrollojë këtë formë sipas dëshirës, duke e lejuar atë të luftojë në mënyrë më efektive.

Pasi u shndërrua në një demon, Nezuko shfaqi aftësinë bazë për të ndryshuar madhësinë dhe lartësinë e trupit të saj. Ajo ishte në gjendje të zvogëlohej në madhësinë fizike të një fëmije të vogël në mënyrë që të futej brenda një kutie të vogël ose një shporte në mënyrë që të fshihej nga rrezet e diellit kur udhëtonte gjatë ditës me Tanjiro dhe mund të zmadhohej në një formë shumë më të madhe, në në mënyrë që të jetë në gjendje të luftojë kundër demonëve.

Arti i Gjakut të Demonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arti i Gjakut të Demonit të Nezukos i lejon asaj të gjenerojë dhe manipulojë flakë të veçanta demonike të krijuara nga gjaku i saj që kanë ngjyrë rozë. Nezuko mund ta bëjë këtë duke ndezur gjakun e saj ose duke e krijuar atë nga ajri i hollë. Flakët e saj kanë një veti të veçantë që e bën atë të dëmshme vetëm për demonët dhe objektet me origjinë demonike, ndërsa është plotësisht i padëmshëm për njerëzit dhe objektet e tjera. Kjo u shfaq kur zjarri i saj mund të digjte telat e Ruit, magjinë e ëndrrave të Enmu dhe Genya Shinazugawa e cila kishte konsumuar demonët, por e paaftë për të prekur Tanjiro dhe Trenin Mugen. Flakët e saj janë vërejtur se pengojnë në një masë edhe rigjenerimin e demonëve, siç tregohet me Daki që përkohësisht nuk është në gjendje të rigjenerohet nga djegia nga flakët e saj. Nezuko ka treguar të jetë mjaft e aftë në përdorimin e Artit të saj të Gjakut të Demonit, nga vënia në zjarr e demonëve për të rritur fuqinë e sulmeve të saj, djegia e helmit të Gyutaro për të shpëtuar Inosuke dhe Tengen Uzui nga vdekja dhe duke e kthyer në të kuqe të ndezur Shpatën Nichirin të Tanjiros. gjë që i dha atij një avantazh shumë të nevojshëm kundër kloneve të Hantengut.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nezuko Kamado Voices (Demon Slayer)". Behind The Voice Actors (në anglisht). Marrë më 21 tetor 2021.