Jump to content

Kimetsu no Yaiba: The Movie - Mugen Train

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kimetsu No Yaiba: The Movie - Mugen Train
劇場版「鬼滅の刃」 無限列車編
Gekijō-ban "Kimetsu no Yaiba" Mugen Ressha-hen
Regjia ngaHaruo Sotozaki
Shkruar ngaUfotable
Bazuar nëKimetsu no Yaiba
nga Koyoharu Gotouge
Prodhuesi
  • Akifumi Fujio
  • Masanori Miyake
  • Yūma Takahashi
Luajnë
KinematografiaYuichi Terao
MontazhiManabu Kamino
Muzika

Kompania prodhuese
Ufotable
Shpërndarë ngaToho
Aniplex
Data e publikimit
16 tetor 2020 (Japoni)
Kohëzgjatja
117 minuta
ShtetiJaponia
GjuhaJaponisht
Buxheti$16 million[1]
Fitimi$507.1 million[1]

Kimetsu No Yaiba: The Movie - Mugen Train (Japonisht: 劇場版「鬼滅の刃」無限列車編, Geki Jōban: Kimetsu no Yaiba - Mugen Ressha Hen, fjalë për fjalë "Vrasësi i Demonit: Film - Treni i Pafundësisë") është film i animuar japoneze e vitit 2020 e bazuar në mangën e Koyoharu Gotōge Kimetsu no Yaiba. Filmi është vendosur pas ngjarjeve të sezonit të parë, Tanjiro Kamado, Zenitsu Agatsuma, Inosuke Hashibira dhe Nezuko Kamado hipin në Trenin e Pafundësisë për të ndihmuar Hashirën e Flakëruar Kyojuro Rengoku për ta eliminuar Enmu, një anëtar i rangut më të ulët që ka depërtuar në tren, ndërsa mbronte 200 pasagjerët në bord.

Filmi u publikua gjatë pandemisë COVID-19, duke u shfaqur premierë më 16 tetor 2020 në Japoni nga Toho (në partneritet me Aniplex) dhe nga fundi i vitit 2020 deri në mesin e vitit 2021 ndërkombëtarisht, ku mori vlerësime për tregimin, koeficientin emocional, skenat e veprimit dhe animacionin. Ai fitoi mbi 507 milionë dollarë në box office botërore, duke e bërë atë filmin me fitimet më të larta të vitit 2020, hera e parë që një prodhim jo-Hollywood kryesonte arkën vjetore. Ai vendosi një numër rekordesh në arkë, duke përfshirë bërjen e filmit japonez me fitimet më të larta të të gjitha kohërave.

Filmi ka marrë çmime të shumta, duke përfshirë Animacionin e VititÇmimin e 44-të të Filmit të Akademisë së Japonisë, si dhe filmin më të mirë të animacionit në Çmimin e Filmit Hochi të 45-të.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Swordsmith Village, një përshtatje e dytë filmik, që përmbledh pjesë të harqeve "Entertainment District" dhe "Swordsmith Village", u publikua në Japoni më 3 shkurt 2023.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tanjiro, Nezuko, Zenitsu dhe Inosuke hipin në një tren për të ndihmuar Hashirën e Flakëruar Kyojuro Rengoku në misionin e tij për të gjuajtur për një demon që ka vrarë shumë vrasës demonësh dhe civilë. Menjëherë pas hipjes, të gjithë janë të magjepsur dhe bien në një gjumë të thellë. Enmu, Rangu i Poshtëm Një nga Dymbëdhjetë Kizuki, udhëzon katër pasagjerë, të gjithë që vuajnë nga pagjumësia e rëndë, të hyjnë në ëndrrat e vrasësve të demonëve dhe të shkatërrojnë bërthamat e tyre shpirtërore në mënyrë që të mos zgjohen më. Në këmbim, Enmu do t'u lejojë atyre një gjumë të qetë me të gjitha ëndrrat e tyre.

Gjatë gjumit, Tanjiro dhe shokët e tij shohin ëndrra të lumtura. Tanjiro e kupton që po ëndërron dhe përpiqet të zgjohet, duke ia dalë pasi një vizion i babait të tij e udhëzon atë të vrasë veten në ëndërr. Në të njëjtën kohë, Nezuko përdor fuqinë e saj për të shkëputur lidhjen e ndërhyrësve dhe për të zgjuar pasagjerët. Nga frika e Enmu, ata sulmojnë Tanjiro, i cili i rrëzon ata.

Ndërsa Nezuko zgjon të tjerët, Tanjiro përballet me Enmu dhe në betejën që pason, i'a pret kokën. Megjithatë, Enmu nuk vdes dhe tregon se ka shkrirë kokën me trenin. Kyojuro udhëzon Inosuke dhe Tanjiro të kërkojnë qafën e Enmu ndërsa ai, Nezuko dhe Zenitsu qëndrojnë prapa për të mbrojtur pasagjerët e tjerë. Tanjiro dhe Inosuke gjejnë kockën e qafës së Enmu në dhomën e motorit dhe Tanjiro e shkëput atë, duke vrarë Enmu dhe duke ndaluar trenin.

Megjithatë, Akaza, Rank i Lartë Tre, shfaqet menjëherë pas dhe sulmon vrasësit e demonëve. Kyojuro lufton vetëm me të dhe plagoset për vdekje, megjithëse Akaza detyrohet të ikë kur dielli fillon të lindë. Tanjiro me zemërim e quan frikacak për arratisjen dhe shpall Kyojuro fituesin e vërtetë të betejës. Kyojuro inkurajon Tanjiron dhe miqtë e tij dhe vdes. Hashira dhe i gjithë trupi vrasës i demonëve informohen për vdekjen e tij, ndërsa Tanjiro dhe të tjerët vajtojnë sakrificën e tij.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Japonisht
Tanjirō Kamado (竈門 炭治郎 Kamado Tanjiro?) Natsuki Hanae
Nezuko Kamado (竈門 禰豆子 Kamado Nezuko?) Akari Kitō
Inosuke Hashibira (嘴平 伊之助 Hashibira Inosuke?) Yoshitsugu Matsuoka
Zenitsu Agatsuma (我妻 善逸 Agatsuma Zen'itsu?) Hiro Shimono
Kyōjurō Rengoku (煉獄 杏寿郎 Rengoku Kyōjurō?) Satoshi Hino
Enmu/Hëna e Poshtme Një (魘夢?) Daisuke Hirakawa
Akaza/Hëna e Epërme Tre (猗窩座?) Akira Ishida
Ruka Rengoku (煉獄 瑠火 Rengoku Ruka?) Megumi Toyoguchi
Shinjurō Rengoku (煉獄 槇寿郎 Rengoku Shinjurō?) Rikiya Koyama
Senjurō Rengoku (煉獄 千寿郎 Rengoku Senjuro?) Junya Enoki
Tanjurō Kamado (竈門 炭十郎 Kamado Tanjūrō?) Shin-ichiro Miki
Kie Kamado (竈門 葵枝 Kamado Kie?) Houko Kuwashima
Takeo Kamado (竈門 竹雄 Kamado Takeo?) Yō Taichi
Hanako Kamado (竈門 花子 Kamado Hanako?) Konomi Kohara
Shigeru Kamado (竈門 茂 Kamado Shigeru?) Kaede Hondo
Rokuta Kamado (竈門 六太 Kamado Rokuta?) Aoi Koga
Shinobu Kochō (胡蝶 しのぶ Kochō Shinobu?) Saori Hayami
Gyōmei Himejima (悲鳴嶼 行冥 Himejima Gyōmei?) Tomokazu Sugita
Tengen Uzui (宇髄 天元 Uzui Tengen?) Katsuyuki Konishi
Sanemi Shinazugawa (不死川 実弥 Shinazugawa Sanemi?) Tomokazu Seki
Obanai Iguro (伊黒 小芭内 Iguro Obanai?) Kenichi Suzumura
Giyū Tomioka (冨岡 義勇 Tomioka Giyū?) Takahiro Sakurai
Kagaya Ubuyashiki (産屋敷 耀哉 Ubuyashiki Kagaya?) Toshiyuki Morikawa
Amane Ubuyashiki (産屋敷 あまね Ubuyashiki Amane?) Rina Satō

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (2020)" (në anglisht). The Numbers. Marrë më 22 prill 2022.