Lista e personazheve të Kimetsu no Yaiba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kjo është një listë e personazheve të serialit manga Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba.

Personazhet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublohet nga:Natsuki Hanae dhe Satomi Satō (si fëmijë)[1]

Tanjiro Kamado (竈門 炭治郎, Kamado Tanjiro) është djali më i madh i shitësve të qymyrit Tanjuro dhe Kie Kamado. Jeta e tij ndryshoi kur e gjithë familja e tij u masakrua nga demoni Muzan Kibutsuji ndërsa ai ishte duke shitur qymyr. Në të njëjtën kohë, motra e tij, Nezuko, mbijetoi, por ishte kthyer në një demon. Kjo ngjarje bëhet shtysa dhe motivimi i tij për të gjetur një kurë për të dhe për ta kthyer atë në një njeri. Për këtë qëllim, ai vendosi t'i bashkohej Trupave të Vrasësve të Demonit. Ai fillimisht u stërvit nën Sakonji Urokodaki, duke mësuar stilin e shpatës "Frymëmarrja e Ujit" (水の呼吸, Mizu no kokyū). Më vonë, Tanjiro filloi të përdorte teknikën e familjes së tij "Hinokami Kagura" (ヒノカミ神楽, fjalë për fjalë "Vallja e Zotit të Zjarrit") bazuar në stilin origjinal të frymëmarrjes, "Frymëmarrja e Diellit" (日の呼吸, Hi no kokyū). Më pas, Tanjiro do të bashkonte të dyja metodat për të krijuar një stil më të qëndrueshëm luftimi. Kafka e tij është jashtëzakonisht e trashë, dhe të pasmet e tij përdoren si gërvishtje gjatë gjithë serisë. Ai karakterizohet si një individ i pastër dhe zemërmirë, gjithmonë duke u kujdesur për mirëqenien e shokëve të tij dhe duke simpatizuar gjendjen e demonëve. Megjithatë, ai ka një kuptim se veprimet e tyre nuk mund të falen. Optimizmi i tij i pafund dhe natyra e thjeshtë u mundësojnë shumicës së njerëzve të shijojnë shoqërinë e tij. Megjithatë, në të njëjtën kohë, kjo e vë atë në kundërshtim me personalitete të caktuara. Tanjiro ka një shqisën e rritur të nuhatjes që e lejon atë të gjurmojë demonët dhe t'i shmangë sulmet e tyre, si dhe të përcaktojë emocionet e vërteta të njerëzve. Shpata e Tanjiros është me ngjyrë të zezë, herë pas here duke u kthyer në të kuqe të kuqe. Teknika e tij e shpatës përmirësohet kur kombinohet me "Arti i Gjakut të Demonit: Gjaku Shpërthyes" të Nezukos, një metodë që ai më vonë mëson ta kryejë pa ndihmën e saj. Edhe pse ai përfundimisht hakmerret për familjen e tij gjatë betejës përfundimtare, ai humbet krahun e majtë dhe syrin e djathtë gjatë procesit ndërsa u plagos për vdekje. Të dy rikthehen gjatë përpjekjes së Muzanit për ta kthyer atë në pasardhësin e tij duke e shndërruar në një demon, megjithëse me ndihmën e miqve të tij, ai bëhet edhe një herë njeri.

Nezuko Kamado[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublohet nga: Akari Kitō[1]

Nezuko Kamado (竈門 禰豆子, Kamado Nezuko) është vajza më e madhe e një familjeje shitëse qymyr druri dhe motra më e vogël e Tanjiros. Ajo u shndërrua në një demon gjatë masakrës së familjes së saj. Karakteri i saj funksionon si motivim dhe mbështetje për Tanjiro. Pavarësisht supozimit të Muzanit se ai i vrau të gjithë në përpjekjen e tij për të sillur një demon rezistent ndaj dritës së diellit, Nezuko mbijeton si një demon me mendjen e saj kryesisht të zhdukur. Megjithatë, ajo ruan mjaft nga kujtimet e saj për ta mbajtur veten nga vrasja e Tanjiros. Për shkak të dy viteve të kushtëzimit hipnotik nga Urokodaki, Nezuko i konsideron të gjithë njerëzit si familjen e saj dhe do të sulmojë pa mëshirë çdo demon që i kërcënon ata. Në vend që të konsumojë mishin e njeriut, Nezuko rifiton energjinë nga gjumi dhe tenton të bëhet pa ndjenja për periudha të gjata kohore pasi e mbingarkon veten. Fillimisht, ajo nuk është në gjendje të flasë dhe duhet të mbajë një surrat bambuje, që i është dhënë nga Giyu Tomioka, për të mos kafshuar askënd. Megjithatë në vëllimet e mëvonshme, surrat i hiqet dhe ajo fiton fuqinë e të folurit, ndonëse e thyer për shkak të mosfoljes për më shumë se dy vjet. Nezuko ka fuqitë standarde të demonëve, duke përfshirë rigjenerimin, forcën mbinjerëzore, rritjen dhe tkurrjen me shpejtësi, dhe një Art të Gjakut të Demonit të quajtur "Gjaku Shpërthues" (爆血, Bakketsu) që bën që gjaku i saj të digjet sapo të largohet nga trupi i saj. Tanjiro në përgjithësi e mbart atë në një kuti druri (një dhuratë nga Urokodaki) derisa ajo zhvillon aftësinë për t'i mbijetuar ekspozimit ndaj dritës së diellit, me Muzanin që e synon atë menjëherë pas. Mendja dhe njerëzimi i Nezukos rikthehen përfundimisht gjatë betejës përfundimtare kundër Muzan Kibutsujit.

Zenitsu Agatsuma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublohet nga:Hiro Shimono[2]

Një djalë jashtëzakonisht frikacak, i cili u detyrua të bashkohej me Trupat e Vrasësve të Demonëve në të njëjtën kohë me Tanjiro për të paguar borxhet e tij, Zenitsu Agatsuma (我妻 善逸, Agatsuma Zen'itsu) ndonjëherë funksionon si lehtësim komik. Personaliteti i tij frikacak përdoret gjithashtu për të kontrastuar me karakterin e vendosur të Tanjiros. Zenitsu u stërvit në stilin "Frymëmarrja e Bubullimës" (雷の呼吸, Kaminari no kokyū) nga ish-Hashira e Vetëtimës, por ishte në gjendje të mësonte vetëm formën e parë, dhe për shkak të kësaj ai shpesh e nënçmon veten, pavarësisht faktit se është i talentuar. Ai bashkohet me Tanjiron në një mision dhe që atëherë, ai është etiketuar së bashku me të, pjesërisht për shkak të pasionit të tij me Nezukon, por edhe për shkak të njohjes së sa i ndershëm dhe i sjellshëm është. Personaliteti i tij frikacak fillimisht e pengon dhe ai është në gjendje të luftojë vetëm kur është i pavetëdijshëm ose në gjumë, por më vonë mëson të largojë frikën e tij dhe të ndërmarrë veprime kur është e nevojshme, deri në atë pikë sa të zhvillojë një formë të re ekskluzive të Frymëmarrjes së Bubullimës. Shpata e Zenitsu është me ngjyrë të verdhë dhe ka një dizajn rrufeje. Ai ka një sens të rritur të dëgjimit, i cili e lejon atë të dallojë karakterin e vërtetë të një personi nga tingujt e rrahjeve të zemrës dhe të gjurmojë demonët.

Inosuke Hashibira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublohet nga:Yoshitsugu Matsuoka[2]

Një djalë i ri i cili u rrit nga nëna e tij Kotoha Hashibira për një kohë të shkurtër derisa ajo u vra nga një demon, më vonë u zbulua si Rangu i Lartë Dy, Doma e Dymbëdhjetë Kizuki. Pasi ajo sakrifikoi veten për të shpëtuar jetën e tij, ai u rrit nga derrat e egër dhe më pas mësoi të lexonte dhe të shkruante nga një plak. Inosuke Hashibira (嘴平 伊之助, Hashibira Inosuke) përdor një stil autodidakt të quajtur "Frymëmarrja e Bishës" (獣の呼吸, Kedamono no kokyū), së bashku me dy shpata të dhëmbëzuara në betejë. Kur ai merr shpata të reja, ai qëllimisht i copëton ato në mënyrë që të përputhet me preferencën e tij dhe stilin e luftimit (për zemërimin e shpatës së tij). Ashtu si Zenitsu, Inosuke është lehtësim i rastësishëm komik për serialin. Ai portretizohet si i guximshëm dhe i prirur për të reaguar dhunshëm, dhe ndërsa duket i zbehtë, ai e dëshmon veten në betejë herë pas here. Ai vizatohet si jashtëzakonisht muskuloz dhe i thyer, gjë që bie në kontrast me fytyrën e tij të çuditshme femërore, të cilën ai zakonisht e fsheh nën maskën e kokës së një derri. Kjo maskë është bërë nga koka e nënës së tij të ndjerë të derrit, dhe ai e mban atë në kujtim të saj. Kur Inosuke takon për herë të parë Tanjiron, ai e trajton atë si një armik, por ata shpejt bëhen miq ndërsa luftojnë së bashku. Ai shpesh sfidon Tanjiron në garat që pranohen me humor të mirë. Ai mori testin e Trupave të Vrasësve të Demonit në të njëjtën kohë me Tanjiro dhe Zenitsu dhe, i panjohur për shumicën, u bë i pari që e la atë. Shpatat e Inosukes janë me ngjyrë blu-gri. Ai ka një sens të rritur të prekjes, duke qenë në gjendje të lokalizojë armiqtë duke ndjerë dridhjet në ajër.

Kanao Tsuyuri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublohet nga:Reina Ueda[3]

Kanao Tsuyuri (栗花落 カナヲ, Tsuyuri Kanao) bashkohet me Trupat e Vrasësve të Demonëve në të njëjtën kohë me Tanjiro, Zenitsu dhe Genya. Ajo është e mbrojtura e Shinobu Kochō, Hashira e tanishme e insektit, dhe po trajnohet si Tsuguko, ose pasardhëse e Hashira - megjithatë, nuk do të thotë domosdoshmërisht se ajo është një Hashira e insektit dhe as nuk ka të njëjtën "teknikë të frymëmarrjes" si Shinobu. Ajo përdor stilin e "Frymëmarrjes së Luleve" (花の呼吸, Hana no kokyū) dhe është një luftëtare shumë e aftë, por ka vështirësi të funksionojë pa iu thënë drejtpërdrejt se çfarë të bëjë. Ajo u rrit në një familje të varfër, abuzive dhe u shit si skllave, duke e bërë atë të mbyllte emocionet e saj si një mënyrë për t'u përballur. Edhe pasi u shpëtua dhe u kap nga Shinobu dhe Kanae, ajo nuk do të bënte kurrë asgjë nëse nuk urdhërohej, kështu që Kanae i dha asaj një monedhë për ta rrotulluar të cilën mund ta përdorte sa herë që kishte vështirësi në marrjen e vendimeve. Ajo mbështetet shumë në rrokullisjen e monedhës për të marrë vendime derisa Tanjiro të bëhet miqësore me të, gjë që e bind atë të përdorë më rrallë monedhën dhe t'i përmbahet intuitës së saj. Gjithashtu nënkuptohet se ajo mund të ketë ndjenja për Tanjiron, deri në atë pikë sa të rrezikojë jetën e saj për ta shpëtuar atë kur ai u shndërrua në një demon. Shpata e Kanaos është me ngjyrë rozë dhe shqisa e saj e shtuar e shikimit e lejon atë të shmangë lehtësisht sulmet e armikut, por ajo e tendos veten duke e përdorur tepër këtë aftësi gjatë luftës së saj me Doma, deri në atë pikë sa bëhet e verbër në njërin sy. Ajo më vonë zbulohet se është martuar me Tanjiro, duke pasur mes tyre dy stërnipër të quajtur Kanata Kamado dhe Sumihiko Kamado.

Genya Shinazugawa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublohet nga:Nobuhiko Okamoto[4]

Një tjetër vrasës demonësh që bashkohet në të njëjtën kohë me Tanjiro Kamado dhe Zenitsu Agatsuma. Genya Shinazugawa (不死川 玄弥, Shinazugawa Gen'ya) portretizohet si një individ i ashpër dhe me gojë të ndyrë i fiksuar pas asgjëje përveç vrasjes së demonëve. Personaliteti i tij ndryshon më vonë pasi ai lufton pranë Tanjiro për të shpëtuar Fshhatin e fshehur të Shpatatarëve. Ndryshe nga shumica e vrasësve të tjerë të demonëve, ai nuk është në gjendje të përdorë teknikat e frymëmarrjes ose stilet tradicionale të luftimit me shpatë. Në vend të kësaj, ai ha pjesë të demonëve me të cilët lufton dhe përmes sistemit të tij të veçantë tretës, ai fiton përkohësisht fuqi demonike. Fuqitë e tij mund të jenë më të vogla ose më të mëdha, në varësi të forcës së demonit që ai gllabëron. Kur ai përdor fuqitë e një demoni, ai është gjithashtu i ndjeshëm ndaj dobësive të një demoni. Genya mbart gjithashtu një armë gjahu që gjuan plumba të specializuar që janë bërë nga i njëjti material si tehët Nichirin të Vrasësve të Demonit, si dhe një Nichirin [wakizashi]]. Ai është vëllai më i vogël i Sanemi Shinazugawa, Hasira e tanishme e Erës, i cili gjithmonë e shmang atë, pa e ditur se vëllai i tij i madh dëshiron që ai të ketë një jetë normale. Genya plagoset për vdekje teksa ndihmonte Hashira kundër Kokushibo-s, duke u pajtuar me vëllain e tij para se të vdiste. Në epokën Reiwa, ai dhe vëllai i tij janë rimishëruar si oficerë policie.

Trupat e Vrasësve të Demonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trupat e Vrasësve të Demonit (鬼殺隊, Kisatsutai) është një organizatë që ka ekzistuar që nga kohërat e lashta, e dedikuar për të mbrojtur njerëzimin nga demonët. Ka qindra vrasës demonësh brenda organizatës, por ata veprojnë në fshehtësi edhe nga qeveria japoneze. Shpatarët më të fuqishëm midis vrasësve të demonëve janë Hashira (柱, Shtyllat) të cilët shërbejnë si luftëtarët elitë të saj.

Familja Ubuyashiki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kagaya Ubuyashiki (産屋敷 耀哉, Ubuyashiki Kagaya)
Dublohet nga.Toshiyuki Morikawa[4]

Udhëheqësi i 97-të i Trupave të Vrasësve të Demonit, familja e të cilit themeloi organizatën. Ai është një i afërm i largët i Muzanit dhe i gjithë linja e tij e gjakut ishte mallkuar me një sëmundje që i vret ngadalë pa mbushur të tridhjetat, ndoshta për shkak të lidhjes së tyre me gjakun e Muzanit. Ai u sakrifikua për të dobësuar Muzanin me një shpërthim masiv që shkatërron pasurinë e tij familjare.

Amane Ubuyashiki (産屋敷 あまね, Ubuyashiki Amane)
Dublohet nga:Rina Satō[5]

Gruaja dhe kujdestari i Kagaya. Ajo vdiq në shpërthimin e pasurisë Ubuyashiki.

Hinaki Ubuyashiki (産屋敷 雛衣, Ubuyashiki Hinaki)
Dublohet nga:Yumiri Hanamori

E para nga fëmijët me motrën e saj binjake Nichika dhe vajzën e madhe të Kagaya dhe Amane. Ajo vdiq në shpërthimin e pasurisë Ubuyashiki.

Nichika Ubuyashiki (産屋敷 日夏, Ubuyashiki Nichika)
Dublohet nga:Ari Ozawa

Një nga fëmijët Ubuyashiki dhe vajza e dytë e madhe e Kagaya dhe Amane. Ajo vdiq në shpërthimin e pasurisë Ubuyashiki.

Kiriya Ubuyashiki (産屋敷 輝利哉, Ubuyashiki Kiriya)
Dublohet nga:Aoi Yūki[4]

Djali i vetëm i Kagaya dhe i treti i fëmijëve Ubuyashiki, i cili shfaqet gjatë provimit të Vrasësit të Demonit të Tanjiro. Ai është pothuajse identik me motrat e tij më të vogla Kanata dhe Kuina me përjashtim të flokëve të tij të zinj me flokët e tyre të bardhë. Pas vdekjes së babait të tij, Kiriya shpejt hyn si pasardhës i Kagaya, duke komanduar Korpusin Slayer në betejën përfundimtare kundër Muzanit dhe forcave të tij. Pas vdekjes së Muzanit, Kiriya shpërndan zyrtarisht Trupat e Vrasësve të Demonëve, pasi misioni i tyre për të mposhtur Muzanin dhe demonët e tij u përmbush. Më vonë tregohet se ai u bë personi më jetëgjatë në Japoni, ende i gjallë pas kalimit të kohës në kohët moderne që ndodh në kapitullin e fundit.

Kuina Ubuyashiki (産屋敷 杭奈, Ubuyashiki Kuina)

I katërti nga fëmijët Ubuyashiki, dhe vajza më e vogël e njërës Kagaya, së bashku me motrën e saj më të vogël binjake Kanata. Pas vdekjes së babait të saj, ajo ndihmon Kiriya gjatë betejës përfundimtare.

Kanata Ubuyashiki (産屋敷 彼方, Ubuyashiki Kanata)
Dublohet nga:Shiori Izawa[4]

Më i vogli nga fëmijët Ubuyashiki dhe vajza më e vogël e fëmijëve të Kagaya së bashku me motrën e saj binjake Kuina, Kanata shihet duke shoqëruar Kiriya. Pas vdekjes së babait të saj, ajo ndihmon Kiriya gjatë betejës përfundimtare.

Hashira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giyū Tomioka (冨岡 義勇, Tomioka Giyū)
Dublohet nga:Takahiro Sakurai[2]

Hashira i tanishëm i Ujit. Ai është Vrasësi i parë i Demonëve që Tanjiro has. Ai fillimisht përpiqet të vrasë Nezukon, por e rimendon pasi e pa atë të mbrojë një Tanjiro pa ndjenja. Ai i dërgon ato te mentori i tij Urokodaki me shpresën se Tanjiro mund ta pasonte atë dhe ndoshta të kuronte Nezukon. Në dukje i përmbajtur dhe pa emocione, ai nuk e mendon veten si një Hashira i vërtetë, pavarësisht se zotëron Frymëmarrjen e Ujit, për shkak të një kompleksi inferioriteti që buronte nga faji i të mbijetuarit gjatë Përzgjedhjes Përfundimtare. Ai ka zhvilluar një formë shtesë ekskluzive të Frymëmarrjes së Ujit, të cilën ai e di vetëm. Ai humb një krah gjatë betejës përfundimtare kundër Muzanit, por mbijeton pasi demoni vritet. Në epokën Reiwa, rimishërimi i Giyu është një fëmijë i quajtur Giichi, i cili është mik i ngushtë me rimishërimin e Sabito dhe Makomo.

Shinobu Kochō (胡蝶 しのぶ, Kochō Shinobu)
Dublohet nga:Saori Hayami[6]

Hashira e tanishme e Insektit. Ajo është mjaft gjakftohtë dhe gjithmonë ka një buzëqeshje në fytyrën e saj, pavarësisht situatës në të cilën ndodhet. Ajo kënaqet duke ngacmuar të tjerët, kryesisht duke e mërzitur Giyu Tomioka, se si askush nuk e pëlqen atë. Pas fasadës së saj të gëzuar, ajo ushqen një zemërim të thellë ndaj të gjithë demonëve për marrjen e jetës së njerëzve të saj të dashur, përfshirë motrën e saj më të madhe. Ndryshe nga Hashira tjetër, ajo nuk ka forcë t'u presë kokën, duke përdorur në vend të kësaj një shpatë të vogël e të hollë për të vrarë demonët duke i vaksinuar me një helm me bazë wisteria që ajo zhvilloi. Shinobu sakrifikon veten për të mposhtur Domën, pasi kishte konsumuar doza masive wisteria, kështu që Doma do të helmohej në momentin që ai e gëlltiti atë me Kanao dhe Inosuke duke e përfunduar atë. Para vdekjes së saj, ajo gjithashtu ndihmoi Tamayo në zhvillimin e kurës për gjendjen demonike të Nezukos dhe një përzierje helmesh të përdorura në Muzan për ta dobësuar shumë atë. Në epokën Reiwa, ajo dhe Kanae janë rimishëruar si nxënës të shkollave të mesme.

Mbiemri i saj në japonisht 胡蝶 (Kochō) do të thotë "flutur".
Kyojuro Rengoku (煉獄 杏寿郎, Rengoku Kyōjurō)
Dublohet nga:Satoshi Hino,[7] Mariya Ise (si fëmijë)

Hashira i tanishëm i Flakës pasi trashëgoi titullin nga babai i tij Shinjuro. Ndonëse ai shfaqet si i zhurmshëm dhe i gëzueshëm ekscentrik, Kyojuro është me zemër të pastër dhe të nderuar për shkak se nëna e tij i ka futur atij një kod moral për të mbrojtur të dobëtit. Ai u caktua të hetonte trenin Mugen, me Tanjiro, Zenitsu, Inosuke dhe Nezuko që e ndihmuan atë për të dërguar Enmu. Pas betejës së tyre me Enmu, ai takohet me Akazën e Dymbëdhjetë Kizukëve. Akaza propozon që Kyojuro të shndërrohet në një demon, në mënyrë që ata të mund të luftojnë për gjithë përjetësinë, ndaj të cilit Kyojuro refuzon ashpër. Ai është vrarë përfundimisht nga Akaza. Pasi përdori momentet e tij të fundit për ta drejtuar Tanjiron te babai i tij, i riu vendosi tsuba e shpatës së thyer të Kyojuro në shpatën e tij të re në respekt të Hashirës. Në epokën Reiwa, ai rimishërohet si student adoleshent.

Tengen Uzui (宇髄 天元, Uzui Tengen)
Dublohet nga:Katsuyuki Konishi[7]

Hashira i tanishëm i Zërit dhe ish-shinobi. I tepruar dhe krenar, Tengen gjithmonë përpiqet të bëjë gjëra "të ndezura". Ndërsa ai është disi arrogant dhe mospërfillës, Tengen ushqen keqardhje të thellë për jetën e tij si një shinobi, sikur u detyrua të vriste disa nga vëllezërit e motrat e tij kur babai i tyre e urdhëroi atë, duke u bashkuar me Vrasësit e Demonit me shpresën për ta shlyer atë. Ai ka tre gra që shërbyen si kunoichi dhe ndihmuan në misionin e tij, duke u tërhequr përfundimisht si Hashira pasi humbi dorën e majtë dhe syrin nga luftimi me Gyutaro. Ai rishfaqet në betejën përfundimtare kundër Muzanit, duke qëndruar roje për të mbrojtur Kiriya së bashku me babain e Kyojuro. Në epokën Reiwa. Tengen ka një rimishërim/pasardhës të quajtur Tenma, një atlet që fiton një medalje ari në gjimnastikë.

Mitsuri Kanroji (甘露寺 蜜璃, Kanroji Mitsuri)
Dublohet nga:Kana Hanazawa[7]

Hashira e tanishme e Dashurisë dhe një ish-dishepull i Kyōjurō Rengoku. Ajo ka një prirje haptazi pasionante, disi kokëfortë. Shpata e saj si kamxhik është bërë nga një metal i lakueshëm që vetëm ajo mund ta përdorë siç duhet. Ajo posedon fleksibilitet të shtuar dhe forcë fizike jonormale për shkak të muskujve më të dendur se njeriu mesatar. Ajo iu bashkua Trupave të Vrasësve të Demonit sepse donte që një burrë që do ta donte të ishte më i fortë se ajo. Ajo e admiron veçanërisht mashkullin tjetër Hashira dhe do ta lavdëronte gjithmonë në mendjen e saj. Kështu, kur u plagos për vdekje gjatë betejës përfundimtare kundër Muzan Kibutsujit, ajo deklaroi dashurinë për Obanai Iguro, përpara se të vdiste përkrah tij. Epilogu tregon rimishërimin e saj në epokën e Reiwa, e martuar me Obanai teksa drejtojnë një restorant së bashku.

Muichirō Tokitō (時透 無一郎, Tokitō Muichirō)
Dublohet nga:Kengo Kawanishi[7]

Hahira i tanishëm i Mjegullës. Nga pamja e jashtme joshalant dhe indiferent, ai zotëron një zemërim të ashpër kundër demonëve që vepron si forca e tij lëvizëse për të luftuar. Ai kishte një vëlla binjak më të madh, i cili u vra nga një demon kur ata ishin më të vegjël. Që atëherë, ai gjithmonë ka fajësuar veten se ishte i vetmi i mbijetuar derisa Tanjiro arrin ta gëzojë atë. Për shkak të incidentit, ai humbi disa nga kujtimet e tij, të cilat u rivendosën pasi kuptoi se Tanjiro kishte të njëjtat sy të kuq si babai i tij. Ai vritet në betejën kundër Rangut të Lartë Një, Kokushibo, i cili zbulohet se është paraardhësi i tij i largët. Në epokën Reiwa, ai rimishërohet si foshnjë së bashku me vëllain e tij.

Gyomei Himejima (悲鳴嶼 行冥, Himejima Gyōmei)
Dublohet nga:Tomokazu Sugita[7]

Hashira i tanishëm i Gurit dhe konsiderohet më i forti ndër to. Një burrë me shtat gjigant, Gyomei është një ish-murg që kujdesej për fëmijët bonjakë. Pasi fëmijët vriten nga një demon dhe ai futet në kornizë për krimin, edhe pse i mbrojti nga ai, ai u bë më i pamëshirshëm, por gjithsesi i kujdesshëm. Ai e mëshiron Tanjiron në fillim për shkak se Nezuko ishte një demon, por më vonë e pranon pasi e pa se sa i ndershëm është. Ai është i vetmi Hashira që nuk përdor shpatë, duke luftuar me një sëpatë të stërmadhe të lidhur me zinxhirë që vetëm ai mund ta përdorë me lehtësi për shkak të madhësisë dhe forcës së tij masive. Ai humbet një këmbë në betejën përfundimtare kundër Muzan Kibutsujit përpara se të vdiste nga humbja e gjakut nga plagët e tij. Në epokën Reiwa, Gyomei rimishërohet si mësues kopshti.

Obanai Iguro (伊黒 小芭内, Iguro Obanai)
Dublohet nga:Kenichi Suzumura[7]

Hashira i tanishëm i Gjarprit i cili shoqërohet gjithmonë nga gjarpri i tij i përkëdhelur, Kaburamaru. Një i ri i ashpër dhe i pamëshirshëm, ai ka një urrejtje të thellë për të kaluarën e tij. Ai u rrit nga familja e tij, një klan banditësh tërësisht femëror, si një sakrificë për një demon gjarpëror që ata adhuronin, vetëm për t'u shpëtuar nga Shinjuro Rengoku. Ai u bashkua me Trupat e Vrasësve të Demonëve si një mjet për të shuar zemërimin e tij se si familja e tij u shkatërrua nga shoqërimi i tyre me demonin. Ai është i apasionuar pas Mitsuri Kanrojit dhe bëhet lehtësisht xheloz kur ajo afrohet me dikë tjetër. Pavarësisht se u verbua gjatë betejës përfundimtare me Muzan Kibutsuji, ai ende arrin të ndihmojë Tanjiron për shkak të lidhjes së tij me Kaburamaru, gjë që i lejon atij të vazhdojë të luftojë. Ai përfundon i plagosur për vdekje dhe deklaron dashurinë e tij për Mitsuri, përpara se të vdesë përkrah saj. Pas vdekjes së tij, kujdesi i Kaburamaru i është besuar Kanao Tsuyuri. Epilogu tregoi Obanai të rimishëruar në epokën Reiwa dhe të martuar me Mitsurin teksa drejtonin një restorant së bashku.

Sanemi Shinazugawa (不死川 実弥, Shinazugawa Sanemi)
Dublohet nga:Tomokazu Seki[7]

Hashira i tanishëm i Erës. Një individ konfrontues dhe agresiv, ai u përpoq të provonte natyrën demonike të Nezukos përpara Hashira dhe Kagaya. Edhe pse dështon, ai nuk i pranon vëllezërit e motrat Kamado. Si adoleshent, ai dëshmoi vdekjen e vëllezërve dhe motrave të tij dhe u detyrua të vriste nënën e tij, e cila u shndërrua në një demon. Ai është vëllai më i madh i Genya Shinazugawa, vëllai i tij i vetëm i mbijetuar, dhe vazhdimisht e shmang atë, edhe pse Sanemi në të vërtetë synon që vëllai i tij të largohet nga Trupat e Vrasësve të Demonëve në mënyrë që ai të mund të jetojë një jetë normale. Ai është një nga dy Hashira që i mbijetuan betejës përfundimtare kundër Rangëve të Epërme dhe Muzan Kibutsuji, tjetri është Giyu, megjithëse humbi dy gishtat e djathtë gjatë betejës së tij kundër Rangut të Lartë Një, Kokushibo. Në epokën Reiwa, ai rimishërohet si oficer policie.

Rezidenca e Fluturave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezidenca e Fluturave (蝶屋敷 Chō Yashiki) është vendi ku Vrasësit e Demonëve rikuperohen.

Aoi Kanzaki (神崎 アオイ, Kanzaki Aoi)
Dublohet nga:Yuri Ehara

Një nga motrat birësuese të Shinobu. Pavarësisht se e kaloi provimin për t'u bashkuar me Vrasësit e Demonëve, ajo u frikësua shumë për të luftuar në vijën e parë dhe që atëherë, në vend të kësaj mbikëqyr rehabilitimin e Vrasësve të Demonëve të plagosur.

Goto (後藤, Gotō)
Dublohet nga:Makoto Furukawa

Një anëtar i Kakushit, brigadës së pastrimit të Vrasësve të Demonëve, i cili shpëtoi Tanjiron dhe miqtë e tij shpesh gjatë betejave të tyre.

Sumi Nakahara (中原 すみ, Nakahara Sumi), Naho Takada (高田 なほ, Takada Naho) dhe Kiyo Terauchi (寺内 きよ, Terauchi Kiyo)
Dublohen nga: Ayumi Mano, Yūki Kuwahara dhe Nanami Yamashita

Tre vajza të vogla që punojnë si shërbëtore në Rezidencën e Fluturave. Ata u morën nga Shinobu pasi familjet e tyre u vranë nga demonët.

Fshati i Shpatarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hotaru Haganezuka (鋼鐵塚 蛍, Haganezuka Hotaru)
Dublohet nga:Daisuke Namikawa[4]

Një nga shpatabërësit që bën shpata për Trupat e Vrasësve të Demonit, ai u caktua të falsifikonte shpatën e Tanjiros. Ai ka pak fokus në asgjë përtej shpatave dhe ai fluturon në një tërbim vrastar sa herë që Tanjiro thyen ose humbet shpatën e tij, duke u qetësuar vetëm kur i jepet dango.

Kozo Kanamori (鉄穴森 鋼蔵, Kanamori Kōzō)
Dublohet nga:Eiji Takemoto

Një tjetër nga shpatarët që bën shpata për Trupat e Vrasësve të Demonit, ai bën atë të Inosukes. Pavarësisht se kishte një personalitet më të qetë se Hotaru, ai gjithashtu u ndez në një zemërim të egër kur pa Inosuke duke përdorur një gur për të copëtuar shpatat e tij.

Kotetsu (虎徹)
Dublohet nga:Ayumu Murase

Një 10 vjeçar që trashëgon kukullën mekanike të familjes së tij, e cila u bë në lidhje me Yoriichi Tsugikuni. Ai u plagos nga një demon i bërë nga Gyokko, Rangu i Epërm Pesë, por u shpëtua nga plagët kërcënuese për jetën nga roja e Tanjiro, duke u mbrojtur më vonë nga Muichiro.

Anëtarët e tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murata (村田 Murata?)
Dublohet nga: Kōki Miyata

Një anëtar i Trupave të Vrasësve të Demonëve që u dërgua në malin Natagumo. Një nga të mbijetuarit e operacionit për të vrarë familjen e merimangës, ai bëhet mik me Tanjiro dhe shfaqet në disa raste të tjera gjatë serialit. Ashtu si Tanjiro, Murata gjithashtu përdor Frymëmarrjen e Ujit, por është shumë i dobët në të, për shkak se ai "sheh ujin të dalë nga shpata".

Ozaki (尾崎 Ozaki?)
Dublohet nga: Hisako Tōjō

Një anëtar i Trupave të Vrasësve të Demonëve që u dërgua në malin Natagumo. Ajo u vra nga Demoni Nënë Merimangë.

Kanae Kocho (胡蝶 カナエ Kochō Kanae?)
Dublohet nga:Ai Kayano[8]

Ish-Hashira e Lules. Motra më e madhe biologjike e ndjerë e Shinobu dhe motra më e madhe birësuese e vonë e Kanaos. Ajo u vra nga Doma, Rangu i Epërm Dy nga Dymbëdhjetë Kizuki. Në epokën Reiwa, ajo dhe Shinobu janë rimishëruar si studentë të akademisë.

Demonët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demonët (鬼, Oni) janë krijesa të pavdekshme që ushqehen me mish dhe gjak njerëzor për të mbijetuar dhe për t'u bërë më të fortë me çdo njeri që gllabërojnë. Të gjithë demonët janë ish-njerëz që humbasin pjesën më të madhe të kujtimeve dhe pothuajse të gjitha gjurmët e njerëzimit pasi pinë ose u injektuan gjakun e Muzan Kibutsuji duke u bërë shërbëtorët e tij dhe duke ndarë vizionin dhe mendimet e tyre me të. Demonët më të lartë janë gjithashtu të aftë të bëjnë magji të fuqishme magjike të quajtura Artet e Gjakut të Demonit (血鬼術, Kekkijutsu). Specifikat e këtyre magjive janë unike për çdo Demon.

Të gjithë demonët janë të dobët ndaj dritës së diellit, duke u shkatërruar lehtësisht kur ekspozohen ndaj tij, por ata gjithashtu mund të vriten me prerje të kokës me shpata speciale të përdorura nga vrasësit e demonëve të quajtur Tehët Niichirin (日輪刀, Nichirin Tō). Demonët janë gjithashtu shumë intolerantë ndaj luleve të wisteria, duke shmangur vendet ku bimë të tilla janë të bollshme dhe ekstrakti i wisteria mund të jetë vdekjeprurës për ta në doza të larta.

Muzan Kibutsuji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublohet nga:Toshihiko Seki[9]

Muzan Kibutsuji (鬼舞辻 無惨, Kibutsuji Muzan) ishte demoni i parë dhe më i fortë në ekzistencë. Ai përdori gjakun e tij për t'u sjellë në jetë demonët e tjerë. Ai ishte në gjendje të manipulonte strukturën e tij qelizore dhe shpesh maskohej si njerëz të ndryshëm të moshave dhe gjinive të ndryshme. Ai do t'i programonte qelizat e transplantuara brenda demonëve, të cilit i drejtonte drejtpërdrejt, për t'i shkatërruar nëse do ta përmendnin ndonjëherë me emër. Ai mund të gllabëronte qelizat e të tjerëve për të asimiluar aftësitë dhe kujtimet e tyre gjithashtu. Muzan fillimisht ishte një i ri i sëmurë nga periudha Heian, kalimi i të cilit në një demon ishte rezultat i një trajtimi eksperimental për t'i zgjatur jetën. Ai vrau mjekun e tij para se të kuptonte se funksiononte. Muzan që atëherë është përkushtuar për të "përfunduar trajtimin e tij" nga demonët që do ta ndihmonin të arrinte qëllimin e tij për të kapërcyer dobësinë e tij të vetme, dritën e diellit. Ai shprehu gjithashtu një shqetësim të justifikuar ndaj atyre që përdorën teknikën e frymëmarrjes së diellit që nga përvoja e tij afër vdekjes nga lufta kundër Yoriichi Tsugikuni. Kjo e motivoi atë të sulmonte familjen e Tanjiros në një përpjekje për ta kthyer të paktën njërin prej tyre në një demon që ishte natyrshëm imun ndaj dritës së diellit. Nezuko, i vetmi i mbijetuar i incidentit, përfundimisht e shfaqi atë aftësi dhe Muzani i fokusoi përpjekjet e tij në kapjen dhe gëlltitjen e saj për të hequr dobësinë e tij të vetme. Trupat e vrasësve të demonëve shfrytëzuan obsesionin e Muzanit dhe i hodhën një kurth që vrau ndjekësit e tij të mbetur. Muzan vrau Tamayo dhe shumë vrasës demonësh përpara se të kuptonte se ishte infektuar me një variant të serumit për rikthimin e njerëzimit që Tamayo dhe Shinobu zhvilluan me helme të shtuara që hoqën shumicën e aftësive të tij dhe e dobësuan atë për t'u vrarë lehtësisht. Kjo rezultoi që trupi i tij të shkatërrohej nga rrezet e diellit kur ai mbahej nga vrasësit e demonëve. Akti i fundit i hakmarrjes së Muzanit ishte ta kthente Tanjiron në një demon të ri, në mënyrë që ai të vriste vrasësit e demonëve. Kjo u pengua kur Tanjiro u kthye në një njeri me ndihmën e miqve të tij.

Dymbëdhjetë Kizuki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dymbëdhjetë Kizuki (十二鬼月, Jū Ni Kizuki) është një grup i veçantë demonësh që shërbejnë nën Muzan, me një shenjë të veçantë të anëtarësimit të tyre të gdhendur në sytë e tyre. Të dytit vetëm pas Muzanit, ata janë demonët më të fuqishëm që kanë jetuar. Gjashtë më të dobëtit njihen si Rangat e Poshtme dhe kanë të gdhendur një sy të vetëm, ndërsa gjashtë më të fortët quhen Rangat e Epërme dhe kanë të dy sytë të gdhendur. Pas vdekjes së Ruit, Muzan vendosi të eliminojë Rangat aktuale të Poshtme dhe të ketë vetëm Rangat e Epërme aktuale nën komandën e tij.

Rangat e Larta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e rangut të lartë të Dymbëdhjetë Hënave. Secili prej tyre ka jetuar të paktën një shekull dhe ka vrarë dhjetëra Hashira. Disa prej tyre ndryshuan trupat e tyre deri në atë pikë sa nuk mund të vriteshin vetëm me prerje koke, ndryshe nga demonët e tjerë. Radhët e tyre ishin të pandryshuara për dekada dhe asnjë vrasës demon nuk kishte arritur të vriste asnjë prej tyre përpara se Tanjiro dhe miqtë e tij të bashkoheshin me organizatën.

Kokushibo (黒死牟, Kokushibō)
Dublohet nga:Ryōtarō Okiayu[10]

Vartësi më i fuqishëm i Muzanit që mban titullin e Rangut të Lartë Një, Kokushibo fillimisht ishte një vrasës demonësh i quajtur Michikatsu Tsugikuni (継国巌勝, Tsugikuni Michikatsu) dhe vëllai më i madh binjak i Yoriichi. Me zili për talentin e vëllait të tij, ai përfundon i tunduar për t'iu bashkuar krahut të Muzanit si një demon në mënyrë që të përsoset përjetësisht si një shpatar pa merak se do të vdesë nga sëmundja ose pleqëria. Si një vrasës i transformuar i demonëve, Kokushibo përdor një stil frymëmarrjeje të njohur si "Frymëmarrja e Hënës" (月の呼吸, Tsuki no kokyū), e cila rrjedh drejtpërdrejt nga Frymëmarrja e Diellit të Yoriichi. Ai vdes duke luftuar një përpjekje të kombinuar të Gyomei, Sanemi, Genya dhe Muichiro, me dy të fundit që vdiqën nga plagët e tyre menjëherë pas.

Doma (童磨, Dōma)
Dublohet nga:Mamoru Miyano[11]

Një demon nihilist që mban pozicionin e Rangut të Lartë Dy. Në fëmijëri ai shihej nga prindërit si një fëmijë i përsosur, i bekuar, kështu që ata filluan një kult fetar rreth figurës së tij. Pas vdekjes së prindërve të tij, ai mori kontrollin e kultit dhe pasi u shndërrua në një demon nga Muzani, filloi të hante ndjekësit e tij me idenë se ata që gëlltiti do të jetojnë përgjithmonë brenda tij. Një anëtar i kultit të tij ishte nëna e Inosukes Kotoha, të cilën ai e përpiu kur ajo iku prej tij pasi mësoi natyrën e tij të vërtetë. Ai vrau gjithashtu motrën më të madhe të Shinobu, Kanae. Në një masë të dëshpëruar për ta mposhtur atë, Shinobu administron një dozë masive wisteria në trupin e saj dhe e lejon veten të konsumohet prej tij. Doma e dobësuar vritet më vonë nga Kanao dhe Inosuke.

Akaza (猗窩座)
Dublohet nga:Akira Ishida[12]

Duke mbajtur pozicionin e Rangut të Lartë Tre, ai është një demon që përçmon këdo që e konsideron të dobët dhe u ofron atyre që i konsideron mjaft të fortë që të kenë respektin e tij mundësinë për t'u bërë demonë. Ai dikur ishte një njeri i quajtur Hakuji (狛治) i cili vodhi si fëmijë për t'u kujdesur për babain e tij të sëmurë përpara se të bënte vetëvrasje për të çliruar djalin e tij të rënduar. Hakuji u birësua nga një artist luftarak i quajtur Keizo dhe u stërvit nën të ndërsa ra në dashuri me vajzën e zotit të tij Koyuki. Hakuji humbet familjen e tij të re kur ata u helmuan nga një dojo rival, i cili nuk ishte në gjendje ta mposhtte atë në një luftë të drejtë, duke e bërë atë t'i therte të gjithë vetëm përpara se të shndërrohej në një demon nga Muzani. Akaza plagos dhe vret për vdekje Kyojuro dhe më vonë lufton Tanjiro dhe Giyu. Gjatë betejës së tyre, ai rifiton kujtimet e tij njerëzore dhe kryen vetëvrasje duke e ndërprerë vullnetarisht rigjenerimin e tij dhe duke vdekur nga plagët e tij.

Hantengu (半天狗)
Dublohet nga:Toshio Furukawa (zëri origjinal)[13] Yuichiro Umehara (Sekido),[13] Kaito Ishikawa (Karaku),[13] Shunsuke Takeuchi (Urogi),[13] Soma Saito (Aizetsu)[13]

Një demon në dukje i dobët që mban pozicionin e Rangut të Lartë Katër, Hantengu tregon forcën e tij të vërtetë duke u ndarë në klone të shumta që tregojnë emocione dhe emra të ndryshëm: Sekido; Karaku; Aizetsu; Urogi; Zohakuten dhe Urami. Secili ka një pamje, personalitet dhe aftësi të ndryshme. Ai ishte fillimisht një kriminel pjellor, i cili vazhdimisht mburrej për pafajësinë e tij, pavarësisht nga dënimi, përpara se të kthehej në një demon nga Muzani. Ai vritet nga Tanjiro, por jeton mjaftueshëm për të informuar Muzanin për rezistencën e sapogjetur të Nezukos ndaj dritës së diellit.

Nakime (鳴女)
Dublohet nga:Marina Inoue[14]

Një demon që luan biwa që zotëron dhe manipulon Kalanë e Pafundësisë (異空間無限城, Ikūkan Mugen-jō, Kalaja e Pafundësisë Dimensionale) që Muzan e bëri bazën e tij të operacioneve. Ajo dikur ishte një muzikante në vështirësi, e cila zhvilloi një zakon të vrasë përpara një shfaqjeje, pasi ajo i lidhte vrasjet e saj me duartrokitje falë vrasjes së burrit të saj për shitjen e sendeve të saj. Ajo përfundoi duke takuar Muzanin kur u përpoq ta vriste, vetëm për të fituar respektin e tij për ta ndjekur dhe për t'i dhënë asaj jetën e re si demon. Nakime më vonë promovohet në gradën e lartë katër pas vdekjes së Hantengu. Nakime përballet me Mitsuri dhe Obanai derisa ajo ndalohet nga Yushiro, duke e shtyrë Muzanin ta vrasë për të parandaluar armiqtë e tij që të marrin kontrollin e kalasë.

Gyokko (玉壺)
Dublohet nga:Kohsuke Toriumi[10]

Një demon me një pamje të shtrembëruar që gjithmonë futet në një kavanoz, Gyokko mban pozicionin e Rangut të Lartë Pesë. Ai dikur ishte një fshatar i izoluar që zhvilloi një obsesion me kufomat pasi prindërit e tij u mbytën në det dhe trupat e tyre u hodhën në breg. Ai rrëmben dhe vret një fëmijë përpara se të goditet me thikë për hakmarrje dhe të lihet i vdekur, duke u transformuar përfundimisht nga Muzani. Ai pretendon se është artist dhe është jashtëzakonisht krenar për krijimet e tij, njëra prej të cilave është shtrembërimi i trupave të viktimave të tij dhe shndërrimi i tyre në skulptura groteske e të gjalla. Krenaria e tij e pamasë shkon deri aty sa përpiqet të thyejë përqendrimin e Haganezukës duke e sulmuar atë ndërsa ai po mprehte shpatën në vend që ta vriste pasi donte të provonte veten si artisti më i mirë. Ai vritet nga Muichiro.

Daki (堕姫)
Dublohet nga:Miyuki Sawashiro[15]

Një demon e maskuar si një oiran, Daki ndan pozicionin e Gradës së Lartë Gjashtë me vëllain e saj më të madh Gyutaro, të dy duke përfituar nga puna e saj në lagjen e dritave të kuqe për të tërhequr viktimat e tyre. Emri i saj njerëzor ishte Ume (梅, "sifiliz"), i quajtur pas sëmundjes që vrau nënën e saj, e rritur nga Gyutaro në lagjet e varfra të lagjeve me drita të kuqe ku ata lindën. Bukuria e saj e madhe çoi në sukses në distrikt në një moshë të re megjithë personalitetin e saj të paqëndrueshëm, derisa ajo u dogj e gjallë në moshën 13-vjeçare nga një klient samurai, të cilin e verboi në sy. Ajo ishte në prag të vdekjes së bashku me Gyutaro, por u takua nga Doma, i cili i bëri ata demonë dhe trashëguan gradën e tij në Rangat e Epërme. Ajo përdor një rrip obi për të thithur viktimat e saj dhe për t'i vendosur ato në një vend të fshehtë përpara se t'i gllabërojë, duke shërbyer si armë e saj dhe si një zgjatim gjysmë i pavarur i vetes. Asaj i pritet koka nga Zenitsu dhe Inosuke. Pas vdekjes së saj, Daki kthehet në pamjen e saj të mëparshme si Ume dhe takon Gyutaron në jetën e përtejme. Ume refuzon të largohet nga Gyutaro ndërsa ai përpiqet ta largojë atë në një përpjekje për t'i shpëtuar motrës së tij një përjetësi në ferr, duke i kujtuar vëllait të saj premtimin e tyre për të mbijetuar çdo gjë së bashku.

Gyutaro (妓夫太郎, Gyūtarō)
Dublohet nga:Ryōta Ōsaka[16]

Një demon me një pamje të frikshme, Gyutaro ndan pozicionin e Rangut të Lartë Gjashtë me motrën e tij më të vogël Daki. Si një njeri i lindur në lagjet e varfëra të dritës së kuqe, ai u përjashtua dhe u përbuz për pamjen e tij për shkak të abuzimit nga nëna e tij. Prania e Umes i dha gëzim dhe e lejoi atë të përqafonte prirjen e tij të ndyrë ndërsa siguronte jetesën si mbledhës borxhesh, vetëm për t'u plagosur për vdekje pasi vrau një klient që e dogji të gjallë Umen dhe më pas u shndërrua në demon nga Doma. Ai zakonisht fshihet brenda trupit të Dakit dhe del në pah sa herë që i kërcënohej jeta. Ai lufton duke përdorur gjakun e tij helmues dhe dy drapërat demonike, si bazë të Artit të tij Demon të Gjakut. Si mbajtës i dyfishtë i gradës së sipërme të gjashtë, Gyutaro duhet t'i prehet koka së bashku me Daki për t'u vrarë me të vërtetë. Atij i pritet koka nga Tengen dhe Tanjiro, duke u penduar për ndikimin e keq në jetën e motrës së tij dhe pothuajse duke u sulmuar në përgjigje të fyerjeve të saj në momentet e saj të fundit. Ndërsa ai vendosi të shkonte vetëm në Ferr për të shlyer të dy mëkatet e tyre, Ume refuzon të largohet nga ai dhe ai pendohet.

Kaigaku (獪岳)
Dublohet nga:Yoshimasa Hosoya

Një demon i ri që arriti pozicionin e Gradës së Lartë Gjashtë pas vdekjes së Daki dhe Gyutaro. Fillimisht një nga bonjakët nën Gyomei Himejima, ai u ndoq nga fëmijët e tjerë për vjedhjen e parave të tempullit dhe u ndesh me një demon, të cilin më pas e futi në tempull në këmbim të faljes së jetës së tij, duke çuar në vdekjen e tyre dhe në burgosjen e gabuar të Gyomeit. Më pas ai bëhet anëtar i Trupave të Vrasësve të Demonëve, duke mësuar Frymëmarrjen e Bubullimës nga Jigoro së bashku me Zenitsu, përpara se të tradhtojë Trupat e Varsësve dhe ta lejojë veten të transformohet në një demon nga Kokushibo, gjë që e çon Jigoro të kryejë seppuku në shlyerje. Ndryshe nga Zenitsu, i cili zotëroi vetëm të parën nga gjashtë format e Frymëmarrjes së Bubullimës, Kaigaku zotëroi vetëm pesë të tjerat. Ai vritet kur Zenitsu e godet me një teknikë të shtatë, ekskluzive të zhvilluar prej tij.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Pineda, Rafael Antonio (5 tetor 2018). "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Anime Stars Natsuki Hanae, Akari Kitō". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2018.
 2. ^ a b c Hodgkins, Crystalyn (24 nëntor 2018). "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Anime Reveals Staff, More Cast". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 24 nëntor 2018.
 3. ^ "Reina Ueda to Release 1st Live Imagination Colors Blu-ray on October 6". Anime News Network (në anglisht). 9 qershor 2021. Marrë më 11 mars 2022.
 4. ^ a b c d e Loo, Egan (19 mars 2019). "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Anime Reveals More Cast, Theme Song Artist". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 19 mars 2019.
 5. ^ 鬼滅の刃 第五夜 柱合会議・蝶屋敷編|アニメキャスト・キャラクター・登場人物・最新情報一覧. Animate Times (në japonisht). Marrë më 11 mars 2022.
 6. ^ Hodgkins, Crystalyn (13 korrik 2019). "Saori Hayami Joins Cast of Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Anime". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 13 korrik 2019.
 7. ^ a b c d e f g Sherman, Jennifer (30 gusht 2019). "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Anime Reveals Cast for Pillar Characters". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 30 gusht 2019.
 8. ^ "Kanae Kocho Voice - Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (TV Show)". Behind the Voice Actors (në anglisht). Marrë më 4 mars 2023.
 9. ^ Hodgkins, Crystalyn (5 maj 2019). "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Anime Reveals 4 More Cast Members in Video". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 5 maj 2019.
 10. ^ a b Hodgkins, Crystalyn (3 shkurt 2023). "Man With a Mission, milet Perform Opening Theme for Demon Slayer Swordsmith Village Arc Anime". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 4 shkurt 2023.
 11. ^ Pineda, Rafael (13 shkurt 2022). "Demon Slayer: Entertainment District Arc Anime Finale Reveals Mamoru Miyano as Dōma". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 14 shkurt 2022.
 12. ^ 『劇場版「鬼滅の刃」無限列車編』上弦の参の鬼・猗窩座役の石田彰さんら出演声優情報&コメント到着! 煉?獄と猗窩座の戦いが描かれた新ビジュアル、新PV公開!. Animate Times (në japonisht). 25 tetor 2020. Marrë më 3 gusht 2021.
 13. ^ a b c d e Pineda, Rafael (23 prill 2023). "Demon Slayer: Swordsmith Village Arc Anime Reveals Cast for Hantengu's Clones". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 24 prill 2023.
 14. ^ アニメ「鬼滅の刃」声優一覧 TVアニメ&劇場版出演の全キャスト170人を網羅. Abema Times (në japonisht). 1 mars 2023. Marrë më 4 mars 2023.
 15. ^ Loo, Egan (25 shtator 2021). "Demon Slayer Anime Unveils New Cast, Songs by LiSA & Aimer, Entertainment District Arc's December 5 Debut, 7-Episode Mugen Train TV Version". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 17 janar 2022.
 16. ^ Mateo, Alex (17 janar 2022). "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc Anime Casts Ryota Ohsaka". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 17 janar 2022.