Inxhinieri i ndërtimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Inxhinierët civilë të Autoritetit të Tennessee Valley monitorojnë rrjedhën e ujit në një model të shkallës së Digës Tellico.

Një inxhinier civil është një person që ushtron inxhinierinë civile - aplikimin e planifikimit, projektimit, ndërtimit, mirëmbajtjes dhe funksionimit të infrastrukturës duke mbrojtur shëndetin publik dhe mjedisor, si dhe duke përmirësuar infrastrukturën ekzistuese që mund të jetë neglizhuar.

Inxhinieria e ndërtimit është një nga disiplinat më të vjetra inxhinierike sepse merret me mjedisin e ndërtuar[1] duke përfshirë planifikimin, projektimin dhe mbikëqyrjen e ndërtimit dhe mirëmbajtjes së strukturave të ndërtesave dhe objekteve, të tilla si rrugët, hekurudhat, aeroportet, urat, portet, kanalet, digat, projektet e ujitjes. , tubacionet, termocentralet dhe sistemet e ujit dhe kanalizimeve.

Termi "inxhinier civil" u krijua nga John Smeaton në 1750 për të bërë dallimin e inxhinierëve që punonin në projekte civile me inxhinierët ushtarakë,[2][3] të cilët punonin në armatim dhe mbrojtje. Me kalimin e kohës, nën-disiplina të ndryshme të inxhinierisë civile janë bërë të njohura[4] dhe shumica e inxhinierisë ushtarake është marrur nga inxhinieria civile.[5] Praktika të tjera inxhinierike u njohën si disiplina të pavarura inxhinierike, duke përfshirë inxhinierinë kimike, inxhinierinë mekanike dhe inxhinierinë elektrike.

Në disa vende, një inxhinier civil mund të kryejë rilevimin e tokës; në të tjera, rilevimi është i kufizuar në rilevimin e ndërtimit, përveç rastit kur merret një kualifikim shtesë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "What is Civil Engineering?". Department of Civil Engineering and Engineering Mechanics: Columbia University. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2015. Marrë më 17 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mark Denny (2007). "Ingenium: Five Machines That Changed the World". p. 34. Johns Hopkins University Press.
  3. ^ Florman, Samuel (1987). The Civilized Engineer. New York: St. Martin's Griffin. fq. 51. ISBN 978-0-312-02559-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Sub-disciplines of Civil Engineering | Faculty of Engineering". Islamic University of Madinah: Faculty of Engineering. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2018. Marrë më 17 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Singh, Amarjit (janar 2007). "Civil Engineering: Anachronism and Black Sheep". Journal of Professional Issues in Engineering Education and Practice. 133: 18–30. doi:10.1061/(ASCE)1052-3928(2007)133:1(18). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)