Jump to content

Iron Dome

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Iron Dome lëshon interceptorin, 2021.

Iron Dome (hebraisht: Kippat Barzel) është një sistem i lëvizshëm i mbrojtjes ajrore për të gjitha motet i zhvilluar nga Rafael Advanced Defense Systems dhe Israel Aerospace Industries. Sistemi është projektuar për të kapur dhe shkatërruar raketa me rreze të shkurtër dhe predha artilerie të shkrepura nga distanca prej 4 deri në 70 kilometra larg dhe trajektorja e të cilave do t'i çonte ato në një zonë të populluar izraelite. Nga viti 2011 deri në vitin 2021, Shtetet e Bashkuara kontribuan me një total prej 1.6 miliardë dollarësh në sistemin e mbrojtjes Iron Dome, me 1 miliardë dollarë të tjerë të miratuar nga Kongresi amerikan në 2022.

Iron Dome u shpall operacionale dhe fillimisht u vendos më 27 mars 2011 pranë Beersheba. Më 7 prill 2011, sistemi kapi me sukses një raketë të lëshuar nga Gaza për herë të parë. Më 10 mars 2012, The Jerusalem Post raportoi se sistemi rrëzoi 90% të raketave të lëshuara nga Gaza që do të kishin zbritur në zona të populluara. Në fund të vitit 2012, Izraeli tha se shpresonte të rriste rrezen e përgjimeve të Iron Dome, nga maksimumi 70 në 250 kilometra dhe ta bënte atë më të gjithanshëm, në mënyrë që të mund të kapte raketat që vijnë nga dy drejtime njëkohësisht.

Në nëntor 2012, deklaratat zyrtare tregonin se kishte kapur mbi 400 raketa. Nga fundi i tetorit 2014, sistemet Iron Dome kishin kapur mbi 1200 raketa.

Përveç vendosjes së tyre në tokë, u raportua në vitin 2017 se bateritë Iron Dome do të vendoseshin në të ardhmen në det në korvetat e klasit Sa'ar 6, për të mbrojtur platformat e gazit në det të hapur në lidhje me sistemin raketor Barak 8 të Izraelit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]