Jump to content

Isa Asp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Isa Asp (4 shkurt, 1853 - 12 nëntor 1872) ishte "gruaja e parë poete finlandeze". Ajo vdiq në moshën 19 vjeçare nga tuberkulozi duke lënë rreth 100 poema më të njohura prej të cilave është "Ninull në një valë". Pas vdekjes u botuan poezitë e saj, u krijuan statujat dhe u shkruan disa biografi.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asp u lind në Utajärvi1853. Ajo ishte një nga nëntë fëmijët e mbijetuar të Jaakko Asp dhe Beata Elisabet (e lindur Puhakka) Asp. Asp ishte një fëmijë i parakohshëm që ndoqi shembullin e babait të saj dhe shkroi poezi. Ajo u mësoi suedisht nga gjyshja e saj. Kur mbërriti për herë të parë në shkollë, ata e njohën dijet e saj.

Familja u transferua në Suomussalmelle. Poezia e saj e parë e mbarimit u shkrua atje kur ajo ishte 19 vjeçare. Poezia flet për respektin e saj për babain e saj dhe vendin e saj. Në vitin 1864 ajo ndoqi një shkollë private në Raahe ku u mësoi suedisht. Ajo u shoqërua nga prifti lokal Fanny Hethal. Ajo u diplomua në vitin 1866 kur ishte në shtëpi duke folur me miqtë e saj me letra. Ajo krijoi një revistë të quajtur "Lahja" të cilën ja tregoi vetëm familjes së saj, por u zhvillua për (22 kopje). Vitin e ardhshëm ajo gjeti një të dashur, por ai vdiq nga pneumonia në pranverën e ardhshme.

Publikimi u bë i mundur kur ajo zbuloi revistën "Trollslända" dhe ajo i dërgoi poezitë e saj. Trollslända u shkrua dhe u organizua nga Alexandra Gripenberg, Zachris Topelius dhe vajza e tij Toini Topelius.

1871 Asp filloi të shkruante poezi në filandisht, pasi kishte ndjekur një kolegj të trajnimit të mësuesve në Jyväskylä. [1]

Vdekja dhe trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asp vdiq në Jyväskylä1872 nga tuberkulozi duke lënë përafërsisht (100 poema lirike) nga më të njohurat prej të cilave është "Ninull në një valë". [1] Asp është quajtur "gruaja e parë poete finlandeze". Një biografi e parë e saj nga Helmi Krohn u botua në vitin 1912. [2] Qëkur vdiq disa statuja, janë bërë më shumë biografi dhe libra të poezisë së saj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Jaakko Ahokas (1973). A History of Finnish Literature. Taylor & Francis. fq. 108. ISBN 978-0-87750-172-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Amelia Sanz; Francesca Scott; Suzan van Dijk (15 gusht 2014). Women Telling Nations. Editions Rodopi. fq. 326–. ISBN 978-94-012-1112-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)