Jump to content

Isaac Asimov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Isaac Asimov
Isaac Asimov 1965
U lind më2 janar 1920
Petrovichi, Guvernorati i Smolenskut, RSFS e Rusisë
Vdiq më6 prill 1992
Brooklyn, New York City, SHBA
KombësiaRusë (vitet e hershme)
Amerikanë
Edukimi
Gjinitë letrareScience fiction
Vite aktiv1939-1992

Isaac Asimov ( /ˈæzɪmɒv/) 2 janar 1920 - 6 prill 1992) ishte një shkrimtar amerikan dhe profesor i biokimisëUniversitetin e Bostonit. Ai ishte një nga shkrimtarët më të njohur dhe më produktive të letërsisë fantastiko shkencore.

Thenie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[Hamendja]...është dicka që pranohet pa prova apo vërtetim, nuk është e drejtë të flitet për një hamendje nëse është apo jo e vërtetë, sepse nuk ka mënyrë të provohet vërtetësia apo falsiteti i saj (po të ishte e mundur kjo gjë, atëhere s'do të ishte një hamendje). Eshtë mirë që hamendjet të shihen ose si të dobishme, ose si të padobishme, në varësi të faktit nëse deduktimet e nxjerra prej tyre kanë qenë në përputhje me realitetin. ... Nga ana tjetër, duket si e qartë që hamendjet janë dobësia e cdo argumenti, pasi duhen pranuar në besim në filozofinë e shkencës e cila e ka krenari racionalitetin e saj. Meqë duhet të fillojmë diku, na duhen disa hamendje, por të paktën le të mbajmë sa më pak hamendje të jetë e mundur.
--- Referuar postulateve shkencore, që i ka quajtur në mënyrë të përgjithshme "hamendje"
---

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]