Fantashkenca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Romane, revista, filma, TV dhe lojëra vizuale të zhanrit science fiction.
Cover of Imagination, September 1952

Science fantasy (shqip: Fanta-shkenca) është një zhanër hibrid letrar që bashkon science fiction dhe fantazinë. Një nga filmat më të njohur atë këtij zhanri është Star Trek.

Science fiction [ˌsai.ɛ̆nʦ ˈfɪk.ʃn̩] (edhe: Science Fiction, Sciencefiction apo Science-Fiction; shk. Sci-Fi, SciFi [sai.ˈfai] apo SF; sqt. Shkenca fiktive, Sajëns fikshën.) është një zhanër trillimesh spekulative që zakonisht merret me koncepte imagjinare dhe futuristike, si shkenca dhe teknologjia e avancuar, eksplorimin e hapësirës, udhëtimin në kohë, universet paralele dhe jetën jashtëtokësore .Është quajtur " letërsia e ideve ", dhe shpeshherë eksploron pasojat e mundshme të inovacioneve shkencore, sociale dhe teknologjike . =

Shkrimtarë fantastiko-shkencorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma fantastiko-shkencorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Science fiction – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale