Ishujt Ryukyu

Coordinates: 26°30′N 128°00′E / 26.5°N 128°E / 26.5; 128
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ryukyu Islands
Gjuha okinave:
Ruuchuu (琉球ルーチュー)
Japonisht:
Nansei-shotō (南西諸島, Ishujt Jugperëndimore)
Ryūkyū-shotō (琉球諸島, Ishujt Ryukyu)[1]
Location of the Ryukyu Islands in Japan
Vendodhja e Ishujve Ryukyu
Gjeografia
VendndodhjaNë kufirin midis Detit të Kinës Lindore dhe Detit Filipine
Koordinatat26°30′N 128°00′E / 26.5°N 128°E / 26.5; 128
Ishuj në total100+
Ishujt më të mëdhenjAmami Ōshima
Ishulli Okinawa
Sipërfaqja4,642.11
Rrafshi më i lartë1,936
Pika më e lartëMali Miyanoura-dake
Shteti
PrefekturëPrefektura Kagoshima
Prefektura Okinawa
Demografia
Popullsia1,550,161 (as of 2005)
Dëndësia333.93

Ishujt Ryukyu (琉球諸島, Ryūkyū-shotō), gjithashtu i njohur si Ishujt Nansei (南西諸島, Nansei-shotō, fjalë për fjalë "Ishujt Jugperëndimore") janë një zinxhir ishujsh japonezë që shtrihen në jugperëndim nga Kyūshū në Tajvan: Ōsumi, Tokara, Amami, Okinawa, dhe Sakishima (të ndarë më tej në Ishujt Miyako dhe Yaeyama), me Yonaguni më perëndimin. Më të mëdhenjtë janë kryesisht ishuj të lartë dhe më të vegjël kryesisht koral. Më i madhi është Ishulli Okinawa.

Klima e ishujve varion nga klima e lagësht subtropikale në veri deri te klima tropikale e pyjeve të shiut në jug. Reshjet janë shumë të larta dhe ndikohen nga sezoni i shirave dhe tajfunet. Me përjashtim të Ishujve Daitō, zinxhiri ishullor ka dy kufij të mëdhenj gjeologjikë, ngushticën Tokara (midis ishujve Tokara dhe Amami) dhe hendekun Kerama (midis ishujve Okinawa dhe Miyako). Ishujt përtej ngushticës Tokara karakterizohen nga shkëmbinjtë e tyre korale.

Ishujt Ōsumi dhe Tokara, pjesa më veriore e ishujve, bien nën sferën kulturore të rajonit Kyushu të Japonisë; njerëzit janë etnikisht japonezë dhe flasin një variacion të dialektit Kagoshima të japonishtes. Ishujt Amami, Okinawa, Miyako dhe Yaeyama kanë një popullsi vendase të quajtur kolektivisht populli Ryukyuan, emëruar për ish-Mbretërinë Ryukyu që i sundonte ata. Gjuhët e larmishme Ryukyuan fliten tradicionalisht në këto ishuj, dhe ishujt kryesorë kanë gjuhët e tyre të veçanta. Në kohët moderne, gjuha japoneze është gjuha kryesore e ishujve, me dialektin Okinavan që mbizotëron. Ishujt Daitō periferikë ishin të pabanuar deri në periudhën Meiji, kur zhvillimi i tyre filloi kryesisht nga njerëz nga Ishujt Izu në jug të Tokios, me njerëzit atje që flisnin gjuhën Hachijō.

Nga ana administrative, ishujt ndahen në Prefekturën Kagoshima (posaçërisht ishujt e administruar nga distrikti Kagoshima, Nënprefektura / Distrikti Kumage dhe Nënprefektura / Distrikti Ōshima) në veri dhe Prefekturën Okinawa në jug, me ndarjen midis Ishujve Amami dhe Okinawa, me ishujt Daitō pjesë e Prefekturës së Okinawa. Ishujt veriorë (Kagoshima) quhen kolektivisht Ishujt Satsunan, ndërsa pjesa jugore e zinxhirit (Prefektura e Okinawa) quhen Ishujt Ryukyu.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tsuneyoshi, Ukita (1993). Nihon-dai-chizuchō (Grand Atlas Japan) (në anglisht). Heibonsha. ISBN 978-4-582-43402-6.