Ishulli i Franc Jozefit

Coordinates: 41°52′39″N 19°22′32″E / 41.8776°N 19.3756°E / 41.8776; 19.3756
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ishulli i Franc Jozefit
Grykëderdhja e Bunës me në sfond Franc Jozefin

Ishulli i Franc Jozefit, është një ishull gjendet në grykëderdhjen e lumit Buna. Ishulli është i përbërë nga të pasurimi aluvional i tokës dhe shpesh bëhet një gadishull në varësi të madhësisë të rrjedhës së Bunës. Ky ishull është një bazë e rëndësishme fole për shumë zogjë deti, sidomos të familjes Ardeidae.[1]

Ishulli është terren i ulët i mbuluar me një bregdet ranor dhe dominuar nga pemë. Pemët janë 75 vjeçare dhe të arrijnë një lartësi prej 16 m. Ishull merr pak turistë të huaj dhe është tërheqës për qetësin e ishullit.[1]

Emri i është dhënë në ishull nga hartografët austriak në 1870 në nder të perandorit Franc Jozef I i Austro-Hungarisë.[2]

Myslym Pasha ish-drejtori i Institutit të Topografisë Ushtarake të Shqipërisë akuzoj për të përditshmen Shekulli autoritet e qeversisë së Shqipërisë për statusin e ishullit të Fanc Jozefit dhe ndikimin që kjo do të kishte në demarkacionin kufitar mes Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Albania, A new Mediterranean Love". National Agency of Tourism. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2012. Marrë më 22 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "shtator 2010 Myslim Pasha tek "Shekulli"". Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2010. Marrë më 20 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

41°52′39″N 19°22′32″E / 41.8776°N 19.3756°E / 41.8776; 19.3756