Ishulli i Paqes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ishulli i Paqes është një ishull i vogël që ndodhet në Liqenin e Komanit në veri të Shqipërisë. Ai është gjetur në një nga kanionet e liqenit e lumit të lumit Drin. Paqe është 160 m i gjatë. Liqeni është i vogël me shumë pemë përreth gjë që çonë në grumbudhimin e mbetjeve lumore dhe formojnë ishuj si ky i Paqes. Ka shumë ishuj në liqenin e Fierzës, si dhe në liqenin e Komanit në veri të Shqipërisë që janë shumë më të mëdha dhe më me gurë e rërë (mbetje lumore).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 42°09′57″V 19°52′43″L / 42.16583°V 19.87861°L / 42.16583; 19.87861