Ishulli i Zvërnecit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Coordinates: 40°19′N 19°14′E / 40.31°N 19.24°E / 40.31; 19.24 Ishulli i Zvernecit është një ishull brenda Lagunës së Nartës në Shqipërinë jugore. Ishulli është pothuajse i mbuluar me pemë të larta pishe. Është 430 metra në gjatësi dhe ka gjerësi maksimale 300 metra. Ishulli i Zvërnecit lidhet me territorin nga një urë druri me gjatësi 270m. Ishulli është një atraksion turistik, sepse përmban edhe Manastirin e mirënjohur të Zvërnecit të shek. XIII-XIV të Perandorisë Bizantine. [1] Pranë ishullit gjendet fshati që mban të njëjtin emër. Ishulli ka një sipërfaqe rreth 9 hektarësh.

Manastiri i Zvërnecit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

See also[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elsie, Robert (2001). Balkanistica, Vol. 13: The Christian Saints of Albania. American Association for South Slavic Studies. fq. 39. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)