Islam Pira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Islam Pira (1866-1931) ishte një aktivist politik shqiptar që veproi për lëvizjen kombëtare në Kazanë e Gjilanit.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Islam Pira, lindi më 1866 në fshatin Pozheran. Ai ishte nje nder bashkëluftetaret më të ngushtë e më besnikë të Idriz Seferit, një ndër prijësit kryesorë të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, të rrethit të Gjilanit. Islam Pira e vazhdoi me besnikeri e me ngulm dhe mjeshteri të rrallë luftarake porosinë dhe rrugën jetësore të Idriz Seferit, në luftë të vazhdueshme për çlirim kombëtar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sadulla Brestovci (2008). Lëvizja kombëtare në Kazanë e Gjilanit: Islam Pira, 1861-1931. Instituti Albanologjik i Prishtinës. ISBN 978-9951-411-57-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)