Jump to content

Pozharani (Viti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pozharan
Rrafshmir
Fshat
{{{postal_code_type}}}
61060

Pozharan është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Rrafshmir. Pozharani gjendet ne pjesen e Anamoravës. Pozharani dallohet me tiparet e tij kulturore. Pozharani eshte fshati me i madhe ne komunen e Vitise. Pozharani njifet edhe me shkollen e parë Shqipe ne Kosove e cila u ndertua 1904-1911 me urdher te Hasan Prishtines e cila u ndertua nga aktivist te kohes siq ishin Islam Pira, Rame Avdyli etj. Pozherani poashtu eshte i njohur me Kulturen e trasheguar dhe me Shoqerine Perparimi e cila viteve te 70-ta ishte njera nder shoqerite me te njohura kulturore ne Koseve dhe Jugosllavi. Pozharani ndrshe njihet si vend me njerez te ngritur ne Intelekt dhe shum nga ta jetojne ne Prishtine e gjetiu.

Pozharani aktualisht numeron rreth 8000 banore rezident, dhe 3000 qe ketojne ne mergate. Pozharani apo Pozherani siq e shqiptojne vendasit, viteve 2012-2020 ka pasur nje zhvillim te hovshem infrastrukturore dhe ekonomik sepse aty jane ndertuar objektet te shumta qe e karkaterizojne kete vend me nje qytetze te re e te zhvilluar, aty tanime realizohet kujdestari emergjente mjeksore 24 ore,poashtu edhe nenstacioni policore realizon kujdestari 24 ore, Ne qender te vendit eshte ndertuar sheshi i qytetit me nje hapsire te gjere dhe te rrafshet qe jep mundesi organizative per festa te shumta tradicionale e nder to edhe organizimet e 19 Prillit apo dite se deshmorit Mejdi Korrani.

Poashtu jane 2 shkolla funksionale te cilat kane suksese impresionante ne nivel vendi, poashtu jeta rinore eshte mjaft e shendoshe dhe e organizuar ngase ne kete fshat-qyteze egziton klubi futbollistik Vllaznia e Pozheranit qe daton nga viti 1973 dhe garon ne ligen e pare te kosoves e qe sukseset me jane evidente sepse ne vitin 2017 ajo garonte ne superligen e Kosoves. Ne Pozheran eshte nje fakt unik qe i ka lakmi e gjithe Kosova sepse ne kete qyteze ka plot 120 vite pa vellavrasje perveq njeres (1) aksidentale. Jo rastesisht quhet vend i dijes dhe shkollimit! Ne kete vend linden dhe u zhvilluan Politikan, Muzicient, Ekonomist, Sportise e Juriste te permasave nderkombetare.


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]