Pozharani (Viti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pozharan
Rrafshmir
Fshat
Vendndodhja
Pozharan is located in Kosova
Pozharan
Pozharan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Viti
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Anamoravë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 61060
Koordinatat 42° 21′ 57″ Veri

21° 20′ 25″ Lindje

Pozharan është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Rrafshmir. Pozharani gjendet ne pjesen e Anamoravës. Pozharani dallohet me tiparet e tij kulturore. Pozharani eshte fshati me i madhe ne komunen e Vitise. Pozharani njifet edhe me shkollen e parë Shqipe ne Kosove e cila u ndertua 1904-1911 me urdher te Hasan Prishtines e cila u ndertua nga aktivist te kohes siq ishin Islam Pira, Rame Avdyli etj. Pozherani poashtu eshte i njohur me Kulturen e trasheguar dhe me Shoqerine Perparimi e cila viteve te 70-ta ishte njera nder shoqerite me te njohura kulturore ne Koseve dhe Jugosllavi. Pozharani ndrshe njihet si vend me njerez te ngritur ne Intelekt dhe shum nga ta jetojne ne Prishtine e gjetiu.

Pozharani aktualisht numeron rreth 8000 banore rezident, dhe 3000 qe ketojne ne mergate. Pozharani apo Pozherani siq e shqiptojne vendasit, viteve 2012-2020 ka pasur nje zhvillim te hovshem infrastrukturore dhe ekonomik sepse aty jane ndertuar objektet te shumta qe e karkaterizojne kete vend me nje qytetze te re e te zhvilluar, aty tanime realizohet kujdestari emergjente mjeksore 24 ore,poashtu edhe nenstacioni policore realizon kujdestari 24 ore, Ne qender te vendit eshte ndertuar sheshi i qytetit me nje hapsire te gjere dhe te rrafshet qe jep mundesi organizative per festa te shumta tradicionale e nder to edhe organizimet e 19 Prillit apo dite se deshmorit Mejdi Korrani.

Poashtu jane 2 shkolla funksionale te cilat kane suksese impresionante ne nivel vendi, poashtu jeta rinore eshte mjaft e shendoshe dhe e organizuar ngase ne kete fshat-qyteze egziton klubi futbollistik Vllaznia e Pozheranit qe daton nga viti 1973 dhe garon ne ligen e pare te kosoves e qe sukseset me jane evidente sepse ne vitin 2017 ajo garonte ne superligen e Kosoves. Ne Pozheran eshte nje fakt unik qe i ka lakmi e gjithe Kosova sepse ne kete qyteze ka plot 120 vite pa vellavrasje perveq njeres (1) aksidentale. Jo rastesisht quhet vend i dijes dhe shkollimit! Ne kete vend linden dhe u zhvilluan Politikan, Muzicient, Ekonomist, Sportise e Juriste te permasave nderkombetare.


Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]