Ramjani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ramjan
Fshat

Ramjan është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë.

Fshati i Ramjanit është fshat i bukur me pamje te mrekullueshme. Në Ramjan është i njohur edhe INTERNET HANI. Ramjani ka popullsi prej 1500 banorëve dhe gjendet ne mes te fshatit Novosellë dhe Tankosiq.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramjani gjendet në mes të Novosellës dhe Tankosiqit. Neper rrugën kryesore të Ramjanit kalojnë vetura të cilat kanë destinacione të ndryshme.

Ramjani ka popullsi prej 1500 banorëve, Komuniteti i përgjithshme është shqiptar ndërsa sa i përket religjionit të gjithë janë myslimanë.

Poashtu vlen të theksohet se në këtë fshat KFOR-i posedon bazën e vet për operacione ushtarake.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e Ramjanit nuk është në nivel të mirë. Në Ramjan kultivohet gruri, misri, luledielli, soja, patatja, etj.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati i Ramjanit është shumë i vjetër. Më 28 shtator 1942, pas një konsultimi nga grupet e armatosura antifashiste në një fshat të Vitisë erdhën deri te marrëveshja që në misrishtën e Ramjanit të mblidhen si një tog ndër ata që bënin bërthamat e para të atyre motmoteve në frymën e luftës çlirimtare, po prini Babushi e Kadri Halimi, Kurti, Selami, Meta, Çollaku dhe Beci. Xheladin Kurbalia sapo ishte kthyer nga burgu me një përvojë të madhe po i mbledh rreth vetës në shtëpinë e tij të marrë për banim prej se ishte ik si muhaxhirë nga anën tjetër që shtypej më fortë nga dajaku e plumbi i Bugarit dytë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]