Gërmova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërmovë
Fshat
Vendndodhja
Gërmovë is located in Kosova
Gërmovë
Gërmovë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Viti
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 511 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 19′ 12″ Veri

21° 18′ 55″ Lindje

Gërmovë është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gërmova gjendët ne juglindje të Kosovës dhe ësht një fshatë ne komunën e Vitisë. Ky fshatë ndodhët afër Sodovinës, Goshicës, Smirës, Sllatinës të poshtëm dhe Drobeshit.

Infrastrukturatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e infrastrukturave të Gërmovës jan shtëpit. Megjithatë, Gërmova permban dy shkolla (e vjetëra dhe e reja), dy gjamija (e vjëtera dhe e reja), katër minimarkete, tri salla dasmash, një pump e benzinit, një restaurant, një fushë e futbollit, etc.

Përsa i përket rrugëve, rruga kryesore ishte asfalltuar që nga koha jugosllave. Në vitin 2015, shumica e rrugëve sekondare të fshatit jan asfaltuar[1].

Demografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi historikë i popullatës ne fshatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi i demografisë
Viti Nr i popullsisë
1948 522
1953 587
1961 551
1971 636
1981 745
1991 941
2011 886[2]

(sipas numërimit te vitit 2011)

një minoritet i madh i fshatit të Gërmovës ka migruar gjatë shekullit XX dhe XXI. Ata kan shkuar në Europë (Zvicërr, Gjërmani,...), por ka edhe qe kan migruar jasht Europës[3].

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antikitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Gërmovës ishte gjithmonë e lidhur me pjesët dhe regjionët e tjera te Kosovës dhe të Shqipërisë. Për atë, shikoni këto faqe për më shumë informata:

Mesjetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të mesjetës, Gërmova ishte pjes e sundimit bizantin. Më pas, Gërmova ishte, ne fund te mesjetës, pjesë et sundimit osman.

Në Gërmovë, më saktë ne xhamijën e Gërmovës, është gjetur një gurë që tregon se kjo gjami është krijuar në vitin 1447.[4] Kjo datë argumenton faktin që xhamija e Gërmovës është njëra nga xhamijat më të vjetëra ne Kosovë dhe në të gjithë Shqiptarinë. Ky fakt tregon gjithashtu se Gërmova ishte e banuar prej shum kohë nga Shqipëtar te fejës krishtere (gjatë mesjetës) dhe disa kan ndryshuar fejën e tyrë në islam para 600 vjetëve.

Pas luftës së parë botërorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besohët se gjatë reformave politike të quajtura "reforma agrare" që janë ndërmarrë nga qeveritë e ndryshme Jugosllave (nga viti 1918 deri në vitin 1941), 50 familje serbe janë instaluar në Gërmovë.[5] Në fund te shekullit XX dhe pas luftës, këto familje janë kthyër në Serbi mbas tensionët Shqiptaro-Serb që kan ndodhur ne Kosovë në këtë periudhë.

Gjatë luftës së dytë botërorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjat luftës së dytë botërorë, Gërmova ishte, sikur Vitia, pjesë e okupimit Bullgar.

Mbas luftës së dytë botërorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbas luftës së dytë botërorë, Gërmova ishte sërisht e okupuar nga pushteti serbo-jugosllav. Në 17 shkurt të vitit 2008, Kosova shpallë pavarësinë, dhe Gërmova është, sod e kesaj dite, pjesë e shtetit të Kosovës.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitetët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Gërmovë, disa persona janë bëre personazhë të njohur publik.

lista (jo e plotë) e personave të njohur që jetojn ose kan prejardhje nga Gërmova:

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://rtviliria.net/foto-lajm-metrat-e-para-te-asfaltit-ne-fshatin-germove/[lidhje e vdekur]
  2. ^ « évolution de la population 1948-2011 » [arkiv], në http://pop-stat.mashke.org [archive] (faqe e konsultuar me 26 janar 2014)
  3. ^ http://botasot.info/lajme/454892/shqiptari-i-sirise-kosova-nuk-u-doli-ne-ndihme-por-i-perbuzi/
  4. ^ Revista DITURIA ISLAME : Pasqyrë përmbledhëse për xhamitë e KBI të Vitisë. Nr.204/205, Fq.47 - KBI e Kosovës - Prishtinë, shtypi Koha - Prishtinë
  5. ^ Sipas AJ B, MAR, 96-21-69; 96-51; Dr. Milovan Obradovic, Agrarna reforma i kolonizacija Kosova (1918-1941), Prishtinë, 1981, fq. 306-339. dokument i botuar në librin e Dr. Isuf Osmani, Kolonizimi Serb i Kosovës i gjetur në int. në maj 2006 : ukonline kolonizimi_serb_i_kosoves.html

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]