Binça

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Binçë
Fshat
Murale në tavan të kishës Katolike të Binçës
Murale në tavan të kishës Katolike të Binçës

Binçë është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë. Pran këtij vendbanim kalon lumi i cili merr emrin Morava e Binçës, pikërisht nga ky fshat. Vendbanimi kryesisht është i banuar nga popullata shqiptare, por ka edhe serb.Dom Lush Gjergji


Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]