Radivojca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Radivojcë
Ujmirë
Fshat
Vendndodhja
Radivojcë is located in Kosova
Radivojcë
Radivojcë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Viti
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Radivojcas
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 61000
Koordinatat 42° 22′ 51″ Veri

21° 23′ 31″ Lindje

Radivojcë është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Ujmirë.

Shtrihet në rrafshin e Kosovës dhe lidhet me rrugën kryesore magjistralen 25-3 Gjilan-Ferizaj.

Vendbanimi është i përbërë nga banorë të nacionalitetit të vetëm shqipëtar dhe të besimit Islam.

Nuk ka histori të shkruar rreth formimit të vendbanimit por nga gojëdhënat dhe tregimet nder vite thuhet se banuesit e parë të këtij vendbanimi ishin dy familje pra dy lagjet e tanishme Lagjia e Krasniqëve dhe e Prushiqëve.

Fshati nuk ka ende statistika rreth numrit te banorëve apo statistika që tregojnë tjera veqorii

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radivojci shtrihet në pjesën veri-lindore të Kosovës.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi në fshatin Radivojc zhvillohet vetëm deri në klasën e IX (nëntë) në shkollën e mesme të ulët Nazmi Pajaziti përderisa shkolla e mesme e lartë duhet të zhvillohet jasht vendbanimit, ndërsa nga klasa e V gjeneratave të fshatit radivojc i bashkangjiten edhe paralelet e zhvilluara deri në klasën e IV në fshatin Devajë.

Kultura: nuk ka ende statistika rreth kulturës dhe zhvillimeve artistike e kulturore në këtë vendbanim. Jemi në dijeni vetëmse të gjithë banorët i takojnë besimit Islam.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]