Sllatina e Poshtme (Viti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sllatinë e Poshtme
Gjelbinë e Poshtme
Fshat
Vendndodhja
Sllatinë e Poshtme is located in Kosova
Sllatinë e Poshtme
Sllatinë e Poshtme
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Viti
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 21′ 27″ Veri

21° 18′ 17″ Lindje

Sllatinë e Poshtme është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gjelbinë e Poshtme.Vendbanimi kufizohet me fshatrat Pozharan, Ramjan, Sllatinë e Epërme, Sadovinë e Çerkezëve, Sadovinë e Jerlive dhe Germovë. Ka perafersisht 1178 banor kryesish 4 lagje te mdha, lagjeja e frangeve dhe e demelezve te cilet jan te paret ne kete fshate ndersa lagjeja e Lubishtaneve dhe mjakeve jan te ardhur nga fshaterat Mjak e Lubisht te komunes se Vitis para 150 viteve. Vendbanimi karakterizohet me burimin e ujit i cili gjindet ne mes te fshatit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]