Skifteraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Skifteraj është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë.[1] Para vitit 1999 fshati njihej edhe me emrin Gjylekar. Themelusi i fshatit eshte Qorr Osmani. Nga tregime të ndryshme të më të moshuarëve të këtij fshati, thuhet se origjina rrjedh nga fisi Gash i Gurit që ndodhet ne veri te Shqipërisë, me konkretisht në Tropojë. Banorët e këtij fshati janë të njohur si kultivues të bujqësisë ndër më të mëdhenjtë ne rajonin e Anamoravës.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne pergjithsi thuajse i ter fshati mirret me bujqsi, sidomos me kultivimin e shalqirit. Ne fshat ndodhet ministra e bujqsi,pylltaris dhe zhvillimit rural. Ka nje ambulanc me kapacitet perj dy infermiereve dhe nje mjek. Ka dy objekte ferare. Xhami Muslimane ku i perdorin per kryerjen e namzit konkretisht i gjith fshati eshte Musliman, perveq 6-10 jane Katolik por nuk kane ndonje objekt fetar. Gjithashtu fshati ka shkollen e vet pra sh.f.m.u "Kenan Halimi" prej klases se 1 deri te 9, perfshir edhe parashkolloren. Gjithsej shkolla ka 230 nxenes.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]