Ivi Adamu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ivi Adamou
Ήβη Αδάμου
Informacione
Pseudonim(e)Ivi
Lindja (1993-11-24) 24 Nëntor, 1993 (27 vjeç)
PrejardhjaFlag of Cyprus.svg Anyia Napa, Qipro.
ZhanriSolo
Profesion(e)Këngëtare
LabelSony Music Greece
Vite aktiv2009
Webfaqja
Faqja Zyrtare (Greqisht)

Ivi Adamou (Greqisht: Ήβη Αδάμου, lindur më 24 nëntor, 1993) është këngëtare Greko nga Qipro. Fama e saj u rrit gjatë pjesmarrjes në talent-show-in grek "X Factor" ku ajo u eleminuar shumë afër finales. Pas X-Faktorit në Greqi, Ivi publikoi albumin e saj të parë "Kalokairi Stin Kardia", ku bëri bujë të madhe në trevat Greke. Kënga më e popullarizuar e Ivit është A-G-A-P-I (shqip: Dashuri), ku mbërriti një numër prej 1 milion shikues në rrjetin social Youtube. Fama e Ivit u bë Internacionale kur ajo u përzgjedh nga televizioni qipriot për të përfaqësuar Qipron në Festivalin Evropian të Këngës 2012.[1]

Hitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "A*G*A*P*I*"
  • "Krata Ta Matia Sou Kleista"
  • "Kano Mia Euxi"
  • "San Erthi I Mera"
  • "Sose Me"
  • "To Mistiko Mou Na Vreis"
  • "La La Love"

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Avi Adamou për Qipron 2012". Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2011. Marrë më 5 gusht 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)