Jēkabpils

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jēkabpils
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Bandera Jekabpils.png
Flamuri
Vendndodhja
Jēkabpils is located in Letonia
Jēkabpils
Jēkabpils

Koordinatat: 56°29′58″V 25°52′42″L / 56.49944°V 25.87833°L / 56.49944; 25.87833

Administrimi
Shteti Flamuri Letonia
Kryetari i Bashkisë Leonīds Salcevičs
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 25.53 km2
Popullsia 24,146 banorë
Dendësia 945,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LV-52(01-06)
Prefiksi (+371) 652
Koordinatat 56° 29′ 58″ Veri

25° 52′ 42″ Lindje

Faqja Zyrtare www.jekabpils.lv

Jēkabpils është qytet në juglindje të Letonisë. Qyteti ka pasur 24,146 banorë më 2016.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 24,146 banorë.

Demografia e Jēkabpils sipas regjistrimit të popullsisë më 2015
Letonezë
59.9%
Rusë
27.3%
Bjellorusë
3.1%
Polakë
2.9%
Ukrainas
1.8%
Të tjerë
4.9%


Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]