Jackson Pollock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jackson Pollock

Paul Jackson Pollok lindi më 28 janar 1912Cody, Wyoming; vdiq m 11 gusht 1956Springs-East Hampton, New York. Ishte një piktor amerikan. Ai u bë i famshëm me stilin e tij të formuar Action Painting sipas veprave të tija Ekspresionizmi Abstrakt (America Abstract Painting).

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1941 Birth Tate Gallery of Modern Art, Londër
 • 1943 Blue (Moby Dick) Ohara Museum of Art, Kurashiki, Japoni
 • 1946 Eyes in the Heat Peggy Guggenheim Collection, Venedik
 • 1946 Shimmering Substance Museum of Modern Art, New York
 • 1947 Asteroid
 • 1947 Mali magjik The Guggenheim Collection
 • 1948 No. 5 (pronësi private) është vlerësuar me 140 milion dollarë në nëntor 2006 ka thye rekordin e vlersimit të pikturave
 • 1949 No. 8 Neuberger Museum, State University of New York
 • 1950 Lavender Mist: Number 1 (qielli lavende-blu) National Gallery of Art, Washington D.C.
 • 1950 Number 32 Nummer 32 Përmbledhje veprash artistike Nordrhein-Westfalen, Düsseldorf
 • 1952 Blue Poles, No.32 National Gallery of Australia, Canberra
 • 1953 Unformed Figure Muzeu Ludwig, në Köln

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

»Pollock«, Film artistik, ShBA, 2000, 132 Min., Regji dhe rolin kryesor: Ed Harris