Jahti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Superjahti Azzam, jahti më i madh privat për nga gjatësia, që nga viti 2018.

Një jaht është një anije me vela ose me energji elektrike që përdoret për kënaqësi, lundrim ose gara.[1][2][3] Nuk ka një përkufizim standard, megjithëse termi përgjithësisht zbatohet për anijet me kabinë të destinuara për përdorim gjatë natës. Për t'u quajtur një jaht, në krahasim me një varkë, një anije e tillë kënaqësie ka të ngjarë të jetë të paktën 10 m e gjatë dhe mund të jetë gjykuar se ka cilësi të mira estetike.[4]

Kodi komercial i jahteve i klasifikon jahtet 24 m e lart si të mëdhenj.[5] Jahte të tilla zakonisht kërkojnë një ekuipazh të punësuar[6] dhe kanë standarde më të larta ndërtimi. Klasifikimet e mëtejshme për jahtet e mëdha janë: komerciale - që transportojnë jo më shumë se 12 pasagjerë, privatë - vetëm për kënaqësinë e pronarit dhe të ftuarve, ose sipas flamurit, shtetit në të cilin është regjistruar. Një superjaht (nganjëherë megajaht) në përgjithësi i referohet çdo jahti (vela ose fuqie) më të gjatë se 40 m.[7]

Jahtet e garave janë krijuar për të theksuar performancën mbi komoditetin.[8] Jahtet charter drejtohen si biznes për fitim. Që nga viti 2020 kishte më shumë se 15,000 jahte me përmasa të mjaftueshme për të kërkuar një ekuipazh profesional.[9]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Definition of YACHT". www.merriam-webster.com (në anglisht). Marrë më 2018-04-15. any of various recreational watercraft: such as a) a sailboat used for racing b) a large usually motor-driven craft used for pleasure cruising
  2. ^ "YACHT | definition in the Cambridge English Dictionary". dictionary.cambridge.org (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-04-19. a boat with sails and sometimes an engine, used for either racing or traveling on for pleasure
  3. ^ "Yacht definition and meaning | Collins English Dictionary". www.collinsdictionary.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-04-19. a large boat with sails or a motor, used for racing or pleasure trips
  4. ^ Kavin, Kim (4 qershor 2018). "When is a Boat Also a Yacht? - boats.com". www.boats.com. Marrë më 2020-04-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Coles, Richard; Lorenzon, Filippo (2013-07-31). Law of Yachts & Yachting (në anglisht). CRC Press. ISBN 9781317995791.
  6. ^ Kavin, Kim (4 qershor 2018). "When is a Boat Also a Yacht? - boats.com". www.boats.com. Marrë më 2020-04-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Perry, Julie (gusht 2013). Insiders' guide to becoming a yacht stewardess : confessions from my years afloat with the rich and famous (bot. Second). New York. ISBN 978-1-61448-786-9. OCLC 859781233. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  8. ^ Watson, G. L. (2013). The Evolution Of Modern Yacht Racing In 1894. Read Books Ltd. ISBN 978-1447484196. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Perry, Julie (gusht 2013). Insiders' guide to becoming a yacht stewardess : confessions from my years afloat with the rich and famous (bot. Second). New York. ISBN 978-1-61448-786-9. OCLC 859781233. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)