James Baker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
James Baker

James Addison Baker, III (lindi me 28 prill 1930) është një avokat, politikan dhe këshilltar politik amerikan.

Baker ne administratën e pare te Presidentit Ronald Reagan sikurse ne vitin e fundit te administratës se Presidentit George H. W. Bush shërbeu si shefi i stafit te Shtëpisë se Bardh. Ne administratën e dyte te Reaganit shërbeu nga 1985 deri me 1988 si Ministër i Financave (anglisht: Secretary of the Treasury). Kurse ne administratën e Presidentit George H. W. Bush nga 1989-1992 shërbeu si Ministër i Punëve te Jashtme (anglisht: Secretary of State). Baker ne cilësinë e ti si Sekretar i shtetit amerikane ishte zyrtari i pare me i larte perëndimor që vizitoj Shqipërinë, e cila ne atë kohe ndodhej ne tranzicion nga komunizmi ne demokraci, dhe e mbajti një fijalin para qindra mijra qytetar shqiptar ne sheshin kryesor te Tiranes "Skënderbeu".

Mirënjohjet[redakto | redakto tekstin burimor]