Jani Riza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jani Riza
Jani Riza.JPG
Lindi më 17 janar 1941
Vendlindja Korçë
Vdiq më 24 tetor 1988
Korçë
Kombësia shqiptar
Nënshtetësia shqiptar
Profesioni aktor

Jani Riza është aktor shqiptar. Ai ka lindur në Korçe, në 17 janar të vitit 1941 dhe ka përfunduar Akademinë e Arteve në degën Drame. Menjëherë pas përfundimit të studimeve ka filluar punë si aktor pranë Teatrit "Andon Zako Cajupi", në Korçe, ku ka punuar deri në ditën e fundit të jetës së tij, 24 tetor 1988.

Jani Riza ka qenë një ndër aktoret më të talentuar të brezit të tij dhe ka luajtuar një sere rolesh dramatike në teatrin "A. Z. Cajupi", në Korçe. Shumë i njohur është si aktor filmash, dike filluar që me pjesëmarrjen në një prej filmave të parë shqiptare "Vitet e para", e filmat në vijim të kësaj faqeje. Veç këtyre, një mbrese të pashlyeshme tek spektatoret ka lënë roli i Bunac Salit tek filmi televiziv "Agimet e stinës se madhe". Për meritat e tij artistike Jani Riza është nderuar me titullin “Artist i Merituar”.. Se fundmi Lidhje e Shkrimtareve dhe Artisteve te Korcës ka akorduar një çmim me emrin Jani Riza.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]