Jas Ram Singh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jas Ram Singh

Lindur më (01-03-1935) 1935 Mars, 01 (2022 vjeç) invalid year invalid day
Bhabokra Village, Bulandshahr, Uttar Pradesh, India
Në aleancë me India
Shërbimi/degaUshtria Indiane
GradaLieutenant Colonel of the Indian Army.svg Lieutenant Colonel
Numri i shërbimitEC-53763
NjësiaRegjimenti Rajput 6
ÇmimetAshoka Chakra ribbon.svg Ashoka Chakra

Nënkoloneli Jas Ram Singh, AC (1 Mars 1935) ishte një oficer në pension i Ushtrisë Indiane dhe marrës i Ashoka Chakra dekorimin ushtarak më të lartë të kohës së paqes në Indi. [1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nënkoloneli Jas Ram Singh lindi në 1 Mars 1935 në fshatin Bhabokra në Bulandshahr District of Uttar Pradesh. [2] Babai i tij, Shri Badan Singh ishte një fermer i thjeshtë dhe futi te fëmijët e tij ndershmëri, integritet dhe jetesë të thjeshtë. Në mungesë të hapësirave themelore dhe madje edhe një shkollë fillore në fshatin e tij, nënkoloneli Jas Ram Singh duhej të luftonte në fëmijërinë e tij. Arsimin fillor e kreu në një fshat tjetër, pas së cilës u bashkua me NREC në Khurja për arsimin e lartë.

Karriera ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u bashkua me ushtrinë si një Signalman. Pasi shërbeu në një numër të Regjimenteve të Sinjalit, ai u zgjodh si instruktor në Trupat Arsimore të Ushtrisë, ku vazhdoi deri në vitin 1963. Në të njëjtin vit, ai u ngarkua si Zyrtar i Komisionerit të Emergjencave nga OTS, Madras në Regjimentin Rajput .

Operacioni në Mizo Hills[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapiteni Jas Ram Singh i vitit 1968 u postua me Regjimentin RajputMizoram. Në të njëjtin vit ai ishte duke udhëhequr 16 togën e Batalionit të Regjimentit Rajput në Mizo Hills. Ai mori informacione se disa militantë ishin fshehur në kodrat e Mizo. Pas marrjes së informacionit, ai u përpoq shumë dhe u mor vesh se afro 50 militantë ishin të pranishëm në një fshat në Mizo Hills. Kapiteni Jasram Singh së bashku me dy togat u nisën menjëherë drejt fshatit. Kur ishin gati të arrinin në fshat, togat binin nën një militant të rëndë zjarr nga një tipar mbizotërues. Kapiteni Jasram Singh drejtoi individualisht sulmin dhe përmbys pozicionin e militantëve. Pas këtij akti të guximshëm militantët braktisën pozicionin dhe ikën. Ata lanë pas dy të vdekur, gjashtë të plagosur dhe një sasi të madhe armësh dhe municionesh. Në këtë takim të plotë, Kapiteni Jasram Singh shfaqi trimëri dhe udhëheqje më të dukshme. Për trimërinë e tij ai mori çmimin Ashoka Chakra.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "JAS RAM SINGH | Gallantry Awards" (në anglisht).[lidhje e vdekur]
  2. ^ Aggarwal, Rashmi. Ashoka Chakra Recipients (në anglisht). Prabhat Prakashan.