Jean-Michel Jarre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jean-Michel Jarre
Jean Michel Jarre B10-2016.jpg
2016
Informacione
EmriJean-Michel André Jarre
Lindja (1948-08-24) 24 Gusht, 1948 (73 vjeç)
PrejardhjaFlag of France.svg Lyon, Francë
ZhanriMuzikë elektronike
Muzikë instrumentale
New Age
Ambient
LabelDisques Dreyfus, Polydor, Sony Music, Warner Bros., EMI
Instrument(e)Sintisajzer, Tastierë
Vite aktiv1971 — prezent
Webfaqja
www.jeanmicheljarre.com

Jean-Michel André Jarre (i lindur më 24 gusht 1948Lyon) është kompozitor dhe producent francez. Ai konsiderohet si pionier në zhanret e muzikës elektronike, synthpop, ambient, dhe New Age, si dhe njihet si organizator i spektakleve të jashtme të muzikës së tij që përmbajnë drita, ndriçim laserik dhe fishekzjarre. Në vitin 1997 ai hyri në New Guinness Book of Records për organizimin e koncertit më të madh në botë në të cilin morrën pjesë 3,5 milion njerëz. Koncerti u mbajt për 850 vjetorin e themelimit të Moskës. Jarre ka shitur rreth 80 milion albume në mbarë botën.

Albumet e tij më të shitura janë Oxygène dhe Equinoxe.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]