Jump to content

Jean-Paul Bertrand-Demanes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean-Paul Bertrand-Demanes
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJean-Paul Bertrand-Demanes
Datëlindja (1952-05-13) 13 maj 1952 (72 vjeç)
VendlindjaKazablanka, Marok
Gjatësia192 cm (6 ft 4 in)
PozicioniPortier
Karriera me të rinjtë
Pouillac
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1969–1987FC Nantes532(0)
Karriera ndërkombëtare
1973–1978Franca11(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Jean-Paul Bertrand-Demanes (lindur më 13 maj 1952Kazablanka, Marok) është një ish futbollist francez i cili ka luajtur si portier, dhe zhvilloi njëmbëdhjetë paraqitje me kombëtaren franceze gjatë viteve 1970' dhe ishte pjesë e Francës në Kupën e Botës 1978. Në nivel klubesh ai e kaloi të gjithë karrierën e tij profesioniste te FC Nantes.

Gjatë Kupës së Botës 1978 ai luajti në ndeshjet kundër Italisë dhe Argjentinës, por u dëmtua në ndeshjen e dytë pasi përplasi shpinën e tij në shtyllë duke u zëvëndësuar. Ai nuk luajti më për Francën.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]