Jelena Jovanova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jelena Jovanova (lindur në 21 tetor 1984) është një aktore maqedonase.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jovanova ka lindur në Bosnje,[1] është rritur në Maqedoni dhe momentalisht është e martuar dhe jeton në Kroaci. Ka përfunduar studimet pranë Fakultetit të Arteve Dramatike në Shkup, është pjesëtare e Teatrit Kombëtar që prej 2006 ku ajo ka luajtur mbi 25 herë role kryesore.

Debutimi i saj kryesor ishte në filmin “As if I’m not there” në rolin e Juanita Wilson, i cili është përzgjedhur në kategorinë e "Filmit më të mirë të huaj" nga Irlanda në Akademinë e 84 të filmave.

Në 2010 ajo ishte pjesë e debutimit në filmin “In the land of blood and Honey” [2] nën regjinë e Angelina Jolie, të nominuar për çmimin “Filmi më i mirë i huaj” në Ceremoninë e 69 të Ndarjes së Çmimeve. Ky film e shdërroi atë në aktoren e parë maqedonase që shfaqet në një produksion hollivudian.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "IMDB bio". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Interview for The Huffington Post". huffingtonpost.com. Marrë më 19 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)