Jerina Brankoviq (gruaja e Gjon Kastriotit II)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Irina Kastrioti ( italisht: Erina ), ose Irina (Ирина [1] ), ishte gruaja e Gjon Kastriotit II . [2] [3] Ajo ishte vajza e tretë e Lazar Brankoviqit dhe Helena Palaiologina .  Ajo kishte dy motra, Helenën (Maria), gruaja e mbretit Stefan Tomasheviq të Bosnjës dhe Milicën, gruaja e Leonardos së III Tocco të Epirit

Gjon Kastrioti II ishte konti i Spoletos në 1485 dhe dukë i San Pietros në Galatinë në 1495.  Ata kishin këta pasues:

  • Costantino (l. 1477 d. 1500), peshkop i Isernias
  • Ferrante [3] (v. 1561), Duka i San Pietro në Galatinë
  • Maria [3] (v. 1569)
  1. ^ Dejan Nikolić (1996). Svi vladari Srbije. Narodna biblioteka "Resavska škola". већ само кћерке - Јелачу (Јелену), Ирину и Милицу {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Theodore Spandounes (Spandugnino), De la origine deli Imperatori Ottomani, Sathas, C. N. (ed.) (1890) Documents inédits relatifs à l'histoire de la Grèce au moyen âge, IX (Paris), p. 159
  3. ^ a b c Breve memoria de li discendenti de nostra casa Musachi, p. 284