Jerina Dushmani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jerina (Irene) Dushmani ishte një princeshë shqiptare, e bija e princit shqiptar Lekë Dushmani.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpesh ajo është krahasuar me Helenën e Trojës, në fakt bukuria e saj shkaktoi më 1444 konflikt në mes të Princave te fuqishëm shqiptare, Princit Lekë Dukagjini dhe Princit Lekë Zaharia. Ajo e preferoi Princin Zaharia, dhe kjo nuk u pranua nga Princi Lekë Dukagjini, i cili më vonë vrau Zaharian (në dyluftimin e dy princave me 1445 mbetën të vrarë njëqind e pesë vete dhe shumë të plagosur, Lekë Zaharia u vra më vonë në një gjueti afër Lezhës të organizuar nga Lekë Dukagjini për princat shqiptare).

Jerina nuk pranoi të martohet pas vdekjes së princit Lekë Zaharia dhe jetoi e mbyllur si murgeshë në ishullin e SardenjësItali; duke deklaruar vullnetin e saj te fundit që eshtrat e saj të sillen në Danjë pranë varrit të dashurisë së saj së përjetshme Princit Lekë Zaharia.

Literaturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Albania-bio-stub