Jim Root

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Root
Jim Root, 2013
Jim Root, 2013
Të dhëna
Emri i lindjesJames Donald Root[1]
Gjithashtu të njohur si#4, Mr. Bigs, The Jester
ZhanretHeavy metal, alternative metal, nu metal, post-grunge, hard rock
PunaMusician, songwriter
VeglatGuitar
Vitet aktive1992–present
Shtëpitë diskografikeRoadrunner, Nuclear Blast
BashkëpunimetSlipknot, Stone Sour
Faqja zyrtare(External links)

James Donald "Jim" Root ( i lindur 2 tetor 1971), gjithashtu i njohur nga numri i tij #4, është një muzikant Amerikan, i njohur si kitarist i grupit Heavy Metal Slipknot, dhe gjithashtu kitarist i grupit Hard Rock Stone Sour. Ai ishte anëtari i fundit që iu bashkua grupit Slipknot, në janar 1999.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "JAMES ROOT in ZabaSearch People Search Engine". Zabasearch.com. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2013. Marrë më 2011-05-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://upload.bebo.com/Profile.jsp?MemberId=4344509282&ShowSims=Y Arkivuar 7 korrik 2011 tek Wayback Machine James Root Bebo Profile
  3. ^ http://www.slipknot-metal.com/main.php?sk=profilesjim Arkivuar 9 dhjetor 2013 tek Wayback Machine James Root Slipknot Metal Profile