Stone Sour

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stone Sour
Stone Sour (5).JPG
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United States.svg Des Moines, Iowa, USA
ZhanretAlternative metal
Heavy metal
Hard Rock
Vitet aktive1992 -
Shtëpitë diskografikeRoadrunner Records
BashkëpunimetSlipknot
Faqja zyrtarewww.stonesour.com
AnëtarëtCorey Taylor
Roy Mayorga
Shawn Economaki
Josh Rand
Jim Root
Ish-anëtarëtJoel Ekman

Stone Sour është një grup Amerikan nga Des Moines, Iowa. Që nga viti 2006, grupi është i përbërë nga Corey Taylor (Këngëtar,Kitarë,Piano), Jim Root (Kitarë,Keyboard), Josh Rand (Kitarë e ritmit), Shawn Economaki (Bas kitarë), dhe Roy Mayorga (Bateri). Bateristi i parë Joel Ekman e la grupin në vitin 2006. Grupi u formua në vitin 1992, performoi 5 vjet, para se të shpërndaheshin në vitin 1997 kur Taylor dhe Root iu bashkuan grupit Slipknot. Grupi u ribashkua në vitin 2002.

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Stone Sour (2002)
  • Come What(ever) May (2006)
  • Audio Secrecy (2010)
  • House of Gold & Bones – Part 1 (2012)
  • House of Gold & Bones – Part 2 (2013)
  • Hydrograd (2017)