Slipknot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Slipknot
Slipknot.jpg
Slipknot
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Des Moines, Iowa, USA
ZhanriAlternative metal
Heavy metal
Nu metal
LabelRoadrunner Records
Vite aktiv1995 -
Bashkëpunim(e) meStone Sour
Murderdolls
To My Surprise
Dirty Little Rabbits
Anëtarët
Sid Wilson
Nathan "Joey" Jordison
Paul Gray
Chris Fehn
James Root
Craig "133" Jones
Shawn "Clown" Crahan
Mick Thomson
Corey Taylor
Ish-anëtarët
Anders Colsefini
Greg "Cuddles" Welts
Josh "Gnar" Brainard
Brandon Darner
John Green
Quan "Meld" Nong
Patrick M. Neuwirth
Donnie Steele
Webfaqja
slipknot1.com


Slipknot është një bend i muzikës Heavy Metal, i formuar në Des Moines, Iowa, ShBA, në vitin 1995. Në vitin 1995, grupi u formua nga perkusionisti Shawn Crahan dhe bassisti Paul Gray. Pas disa ndryshimeve në ditët e tyre në fillim, grupi u formua me nëntë anëtarë: Sid Wilson , Paul Gray, Joey Jordison, Chris Fehn, Jim Root, Craig Jones, Shawn Crahan, Mick Thomson, and Corey Taylor. Megjithatë, vdekja e Paul Gray më 24 Maj 2010, e la grupin vetëm me tetë anëtarë.Ish Kitaristi Donnie Steele do të jetë bassist i grupit në turneun e vitit 2011.

Grupi Slipknot është shum i njohur me maskat e tyre, stilin e muzikës agresive dhe paraqitjet e tyre energjetike dhe kaotike në koncertet Live.Grupi pati një sukses të madh pas albumit të tyre Self-titled (vetëquajtur) në vitin 1999. Albumi tjetër i vitit 2001 Iowa e rriti edhe më shumë popullaritetin e grupit. Pas ndarjes se tyre të parë grupi u riformua në vitin 2004 me albumin e tyre Vol.3(Subliminal Verses) dhe përsëri në vitin 2008 me albumin e tyre të katërt All Hope Is Gone, e cila u ngrit në majat e Billboard 200. Grupi ka gjithashtu edhe një album live dhe 4 DVD. Si në majin e 2010 grupi ka shitur mbi 14 milion albume në të gjith botën.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ditët e para (1995-1998)

Slipknot u formua në Des Moines, Iowa në vitin 1995 kur bateristi Shawn Crahan dhe basisti Paul Gray filluan një grup të quajtur The Pale Ones.Anëtarët u formuan nga shokët të cilët u takuan nga skena lokale e muzikës, duke futur si këngëtar Anders Colsefini dhe kitaris Donnie Steele. Jo gjat pas fillimit të tyre, Gray ftoi Joey Jordison në një provë sepse grupi ishte i interesuar për të eksperimentuar me elemente shtesë. Jordison më pas iu bashkua grupit si bateristi kryesor, duke lëne Crahan si perkusionist i kustomizuar. Gjithashtu edhe Colsefini morri perkusionet e kustomizuara ndërsa ishte edhe këngëtar i grupit. Grupi vendosi që ta ftonte Donnie Steele si kitarist të dytë, duke bërë grupin me gjashtë anëtarë. Më 4 dhjetor, grupi bëri koncertin e tyre të parë live; duke luajtur me emrin Meld.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Grammy dhe Nominacionet

Slipknot ka qenë 7 herë i nominuar për çmimet Grammy, por vetëm një herë ka fituar.

"Wait and Bleed" – Best Metal Performance, 2001 (nominuar)

"Left Behind" – Best Metal Performance, 2002 (nominuar)

"My Plague" – Best Metal Performance, 2003 (nominuar)

"Duality" – Best Hard Rock Performance, 2005 (nominuar)

"Vermilion" – Best Metal Performance, 2005 (nominuar)

"Before I Forget" – Best Metal Performance, 2006 (fitues)

"Psychosocial"- Best Metal Performance, 2009 (nominuar)

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Sid Wilson - dj (1998-Prezent)
  2. Joey Jordison - bateri (1995-prezent)
  3. Paul Gray - bas kitarë (1995-2010)
  4. Chris Fehn - bateri (1998-prezent)
  5. Jim Root - kitarë (1999-prezent)
  6. Craig Jones - tastierë (1995-prezent)
  7. Shawn Crahan - bateri (1995-prezent)
  8. Mick Thomson - kitarë (1996-prezent)
  9. Corey Taylor - këngëtar (1997-prezent)

Anërarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet Live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

9.0: Live

Njëshet (Singles)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.