Jump to content

All Hope Is Gone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Untitled

All Hope Is Gone është albumi i katërt nga grupi heavy metal Slipknot. Lëshuar me 20 gusht, 2008 by Roadrunner Records, albumi u publikua në dy verzione: albumi standard në një Compact Disc një kuti dhe edicioni special i paketuar në six-fold digipak duke përmabjtur tri këngë bonus, një broshurë me 40  faqe, dhe një bonus DVD me një dokumentar duke inçizuar albumin. Përgatitja për albumin filloi në vitin 2007, ndërsa inçzimi filloi në shkurt 2008 në shtetin e vendlindjes së grupit Iowa. All Hope Is Gone është albumi i parë në studio prej 2004 Vol. 3: (The Subliminal Verses). Para lëshimit të albumit, Slipknot lëshoi një seri promovuese të albumit në disa vebsajta.All Hope Is Gone,është konsideruar si albumi më i madh i grupit me zë eklektik, duke përfshirë elemente nga tri albumet e kaluara. All Hope Is Gone përfshin edhe mbrehjen brutale të tyre, si përshembull kënga "All Hope Is Gone", që kujton këngë si "(sic)" nga albumi debut self-titled album; elemente "trippy" si "Gehenna", që të kujton "Skin Ticket" nga albumi i dytë Iowa; dhe acoustiket ("Snuff") dhe solot e gitares si ("Psychosocial"), e cila së pari është paraqitur në Vol. 3: (The Subliminal Verses).

Me tekste, All Hope Is Gone nyjëzon lëndë si zemërim, pakënaqësi, ankth. Emri i albumit gjithashtu karakterizon një fokus më të shquar në politikë se sa ne albumet e mëparshme. Slipknot promovoi All Hope Is Gone në një world tour dhe te Mayhem Festival"[1].Albumi u ngrit në majat e nëntë tabelave të inçizimeve të botës, duke përfshirë edhe Billboard 200- albumi i parë i Slipknot që e bën këtë. Ka qenë i çertifikuar Plantium nga RIAA më 10 gusht, 2010 për shitjen e mbi 1,000,000 albumeve në Shtetet e Bashkuara. Është albumi i fundit i lëshuar bashkë me bassistin dhe anëtarin themelues,Paul Gray, i cili ishte gjetur i vdekur në një hotel të Iowa-s më 24 maj 2010 , pothuajse 2 vjet pas lëshimit të albumit All Hope Is Gone.

Track listing[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

All songs written and composed by Slipknot[2]

# Titulli Gjatësia
1. ".execute."   1:48
2. "Gematria (The Killing Name)"   6:01
3. "Sulfur"   4:37
4. "Psychosocial"   4:43
5. "Dead Memories"   4:28
6. "Vendetta"   5:15
7. "Butcher's Hook"   4:14
8. "Gehenna"   6:53
9. "This Cold Black"   4:40
10. "Wherein Lies Continue"   5:36
11. "Snuff"   4:36
12. "All Hope Is Gone"   4:45
57:06

Chart positions[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chart (2008) Peak
position
Australian Albums Chart[3] 1
Austrian Albums Chart[4] 2
Belgian Albums Chart[5] 2
Canadian Albums Chart[5] 1
Dutch Albums Chart[5] 6
European Top 100 Albums[6] 1
Finnish Albums Chart[5] 1
French Albums Chart[5] 3
German Albums Chart[5] 2
Irish Albums Chart[7] 3
Italian Albums Chart[5] 3
Japan Albums Chart[8] 2
Mexican Albums Chart[5] 5
Netherlands Albums Chart[9] 5
New Zealand Albums Chart[5] 1
Norwegian Albums Chart[5] 2
Portuguese Albums Chart[10] 4
Spain Albums Chart[5] 9
Swedish Albums Chart[5] 1
Swiss Albums Chart[11] 1
UK Albums Chart[12] 2
US Billboard 200[5] 1

Certifications[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chart (2008) Certification
(If Any)
Australia (ARIA)[13] Gold (35,000+)
Canada (CRIA) Platinum (40,000+)
Germany (BVMI)[14] Gold (100,000+)
Japan (RIAJ)[15] Gold (100,000+)
New Zealand (RIANZ)[16] Gold (7,500+)
United Kingdom (BPI)[17] Gold (100,000+)
United States (RIAA)[18] Platinum (1,000,000+)

Personnel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aside from their real names, members of the band are referred to by numbers zero through eight.[19]

Slipknot
Production
Production (continued)
 • Rick Roskin – US booking agent
 • John Jackson – international booking agent
 • Rob Shore – business management
 • P. R. Brownphotography, design
 • Chris Vrenna – additional production
 • Clint Walsh – additional production
 • Matt Sepanic – producer
 • Bionic Mastering – DVD authoring

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura CoreyLyrics
 2. ^ "All Hope Is Gone" (në anglisht). Amazon. Marrë më 2009-12-01.
 3. ^ "Australian chart". australian-charts.com. Marrë më 2008-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Suche nach: Slipknot". AustrianCharts.at. Marrë më 2008-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f g h i j k l m "All Hope Is Gone is #1!!". Sparkart. 2008-09-03. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2008. Marrë më 2008-09-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "European Top 100 Albums". Billboard. 2008-09-06. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2012. Marrë më 2008-09-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "IRMA - Irish Charts". IRMA. 2008-08-28. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 2008-09-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Japan - Top Albums Chart". Allcharts.org. 2008-09-01. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2021. Marrë më 2008-09-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Search for: Slipknot". DutchCharts.nl. Marrë më 2008-02-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Search for: Slipknot". PortugueseCharts.com. Marrë më 2008-09-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Slipknot - All Hope Is Gone". Swisscharts.com. Marrë më 2008-09-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Radio 1 Chart Show". BBC. 2008-08-31. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2022. Marrë më 2008-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "ARIA Charts - Accreditions - 2008 Albums" (në anglisht). Australian Recording Industry Association. Marrë më 2010-11-12.
 14. ^ "Gold-/Platin-Datenbank". The Federal Association of Music Industry. Marrë më 2010-11-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "ゴールド等認定作品一覧 2008年10月". RIAJ (në japonisht). 2008-11-10. Marrë më 2010-11-10.
 16. ^ "Latest Gold / Platinum Albums". Recording Industry Association of New Zealand. Marrë më 2010-11-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Certified Awards Search". British Phonographic Industry. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2017. Marrë më 2010-11-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Gold & Platinum" (në anglisht). Recording Industry Association of America. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2010. Marrë më 2010-11-12.
 19. ^ "Biography". Slipknot. Allmusic. Marrë më 2008-07-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
2 by Sneaky Sound System
Australian ARIA Albums Chart number-one album
September 1–15, 2008
Pasardhësi 
Breakout by Miley Cyrus
Parardhësi 
Mamma Mia! soundtrack
New Zealand RIANZ Albums Chart number-one album
September 1–8, 2008
Pasardhësi 
Mamma Mia! soundtrack
Parardhësi 
A Little Bit Longer by Jonas Brothers
U.S. Billboard 200 number-one album
September 13–19, 2008
Pasardhësi 
The Recession by Young Jeezy