Corey Taylor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Slipknot
Slipknot.jpg
Corey Taylor me Paul Gray në të majtë dhe Jim Root në mes.
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Des Moines, Iowa, USA
ZhanriAlternative metal
Heavy metal
Nu metal
Hard Rock
LabelRoadrunner Records
Vite aktiv1992 -
Bashkëpunim(e) meStone Sour
Slipknot
Webfaqja
slipknot1.com


Corey Todd Taylor (Korej Tejllor) ( i lindur më 8 Dhjetor 1973) nganjëherë i njohur si numri 8, është një muzikant Amerikan më së shumti i njour si këngëtari dhe kompozitori i Slipknot dhe Stone Sour. Taylor u rrit nga nëna e tij beqare. Ai zhvilloi një pëlqim të madh në Roku Klasik, pasi gjyshja e tij e futi në të.

Discografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikuj kryesore: Stone Sour discography dhe Slipknot discography.

Stone Sour[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Name Ref
2002
Stone Sour
[1]
[2]
2006
Come What(ever) May
[3]
[4]
2007
Live in Moscow
[5]
[6]
2010
Audio Secrecy
[7]
[8]

Slipknot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Name Ref
1998
Slipknot Demo
[9]
[10]
1999
Slipknot
[11]
[12]
2001
Iowa
[13]
[14]
2004
Vol. 3: (The Subliminal Verses)
[15]
[16]
2005
9.0: Live
[17]
[18]
2008
All Hope Is Gone
[19]
<ref>Stampa:Cite album-notes

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ allmusic ((( Stone Sour > Credits ))) Allmusic. Retrieved 2010-04-19.
 2. ^ "Corey Taylor Insists His Other Band Is No Slipknot Jr". MTV. 11 korrik 2002. Marrë më 2010-05-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ allmusic ((( Come What(ever) May > Credits ))) Allmusic. Retrieved 2010-04-19.
 4. ^ "Stone Sour: Producer Announced; Recording To Begin In January". Blabbermouth.net. 20 shtator 2005. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 qershor 2012. Marrë më 2010-05-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Live in Moscow - Stone Sour Arkivuar 21 shkurt 2010 tek Wayback Machine Roadrunner Records. Retrieved 2010-04-19.
 6. ^ (2007-08-2007) STONE SOUR Makes Live 'Album' Available Online Arkivuar 12 dhjetor 2008 tek Wayback Machine Roadrunner Records
 7. ^ (2009-07-02) Stone Sour Reveal 'Audio Secrecy' As New Album Title Arkivuar 6 qershor 2011 tek Wayback Machine Roadrunner Records. Retrieved 2010-05-10.
 8. ^ (2009-07-02) Sonisphere 09: Corey Taylor Talks Stone Sour - 2 August 2009 ... Roadrunner Records. Retrieved 2010-04-19.
 9. ^ Arnopp 2001, p. 70−71
 10. ^ McIver 2003, pp. 41–42
 11. ^ allmusic ((( Slipknot > Credits ))) Allmusic. Retrieved 2010-04-19.
 12. ^ Arnopp 2001, pp. 70–71
 13. ^ allmusic ((( Iowa > Credits ))) Allmusic. Retrieved 2010-04-19.
 14. ^ "Slipknot 10 years after...". Rocksound. 1 maj 2009. ff. 60–65. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ allmusic ((( Vol. 3: The Subliminal Verse > Credits ))) Allmusic. Retrieved 2010-04-19.
 16. ^ Slipknot - Vol. 3: (The Subliminal Verses) (CD, Album) Discogs Discogs. Retrieved 2010-05-17.
 17. ^ Begrand Adrien (2005-11-30) Slipknot: 9.0 Live < Reviews | PopMatters PopMatters
 18. ^ Loftus, Johnny allmusic ((( 9.0: Live > Overview ))) Allmusic. Retrieved 2010-05-17.
 19. ^ All Hope Is Gone (Special Edition) by Slipknot iTunes. Retrieved 2010-04-19.