Jimmy Windeskog

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jimmy Windeskog
Kryetar i Partisë Rinore Demokrate të Suedisë
1996 – 2000
Paraardhësi: Urban Persson
Pasardhësi: Jimmie Åkesson
Sekretar i Partisë Demokrate të Suedisë
2001 – 2003
Paraardhësi: Jakob Eriksson
Pasardhësi: Torbjörn Kastell
Të dhënat personale
Lindi më: 5 dhjetor 1974[1]
Lindi në: Täby Suedi
Vdiq më: 13 shkurt 2017
Kombësia: Suedez

Jimmy Sten Windeskog (5 dhjetor 1974 - 13 shkurt 2017)[2][3] ishte politikanë, shkrimtarë dhe gazetarë suedezë.

Windeskog ishte kryetar i Partisë Rinore Demokrate 1996-2000. Ai ka shkruar libra dhe shkrime, si "Nacionalismi në një vend"[4] e cila u botua në vitin 2000.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sveriges släktforskarförbund, Sveriges befolkning 1980, källa: Mtl Stockholms län 1981.
  2. ^ "Jimmy Windeskog har lämnat oss". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 shkurt 2017. Marrë më 14 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jimmy Windeskog har lämnat oss Arkivuar 14 shkurt 2017 tek Wayback Machine (Suedisht)
  4. ^ Stieg Larsson, Mikael Ekman, "Sverigedemokraterna - den nationella rörelsen" (2001), sid 307