Joe Esposito (autor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joe Esposito në Festivalin e 12-të të Elvisit në Bad Nuheim

Joseph Carmine Esposito (22 janar 1938 – 23 nëntor 2016[1]) ishte menaxher dhe shok i këngëtarit të famshëm Elvis Presley. Pas vdekjes së Elvisit, ai u bë autor dhe botoi shumë libra të Elvisit.

Shoqëria me Elvisin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esposito takoi Elvisin në gjatë kohës kur ishte në ushtri më 1958 në bazën ushtarake në Friedberg, Gjermania Perëndimore. Të dytë shkuan në Fort Hood, Texas,[2] por nuk u takuan deri një vit më vonë kur ata ishin stacionuar në Gjermaninë Perëndimore, ata shumë shpejt u bënë shok të ngushtë, Esposito u bë menaxher dhe shok i Elvisit në fillim të vitit 1960. Pas vdekjes së Elvisit, Esposito filloi të punoj për Jerry Weintraub duke u bërë menaxher i shumë këngëtarëve të famshëm përfshirë Michael Jackson, Bee Gees, Karen Carpenter dhe John Denver.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esposito ka 3 fëmijë, Debbie dhe Cindy prej martesës së parë me Joan (Roberts) dhe Anthony prej martesës së dytë me Martha Gallub, e cila vdiq më 19 mars 2012 pas një beteje të gjatë me kancer.

Libra të botuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Good Rocking Tonight, Diamond Joe Esposito dhe Elena Oumano, (1996), Avon Books (ISBN 0-380-72694-7)[3]
 • Elvis Intimate and Rare, Diamond Joe Esposito dhe Darwin Lamm, (1997), Elvis International Forum books (ASIN B0006QR02Y)[4]
 • Remember Elvis, Diamond Joe Esposito, Darwin Lamm dhe Lauren McMullen, (2006), TCBJOE Publishing (ISBN 0-9778945-2-5)[5]
 • Elvis Straight Up, Diamond Joe Esposito, Joe Russo dhe Lauren McMullen, (2007), Steamroller Publishing (ISBN 0-9797132-0-X)[6]
 • Celebrate Elvis #1, Diamond Joe Esposito dhe Daniel Lombardy dhe Lauren McMullen (2006), TCBJOE Publishing (ISBN 0-9778945-3-3)[7]
 • Celebrate Elvis #2, Diamond Joe Esposito dhe Daniel Lombardy dhe Lauren McMullen (2007), TCBJOE Publishing (ISBN 0-9778945-5-X)[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Joe Esposito dead at 78
 2. ^ Grimes, William (28 nëntor 2016). "Joe Esposito Dies at 78; Spent 20 Years Assisting Elvis Presley". The New York Times.  0362-4331. Marrë më 2016-11-29.
 3. ^ Good Rocking Tonight, Amazon
 4. ^ Elvis Intimate and Rare, Amazon
 5. ^ Remember Elvis, Amazon
 6. ^ Elvis Straight Up, Amazon
 7. ^ Celebrate Elvis #1, Amazon
 8. ^ Celebrate Elvis #2, Amazon