John Forsythe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
John Forsythe
John Forsythe - 1957.jpg
1958
Informacione personale
Vendlindja Penns Grove, New Jersey, SHBA
Vendvdekja Santa Ynez, California, SHBA
Bashkëshort(ja) Parker Worthington McCormick
(m.1939-1943; divorc)
Julie (Wagner) Warren
(m.1943-1994; vdekje)
Nicole Carter
(m.2002–2010; vdekje)
Kombësia Amerikan


John Forsythe (29 janar 1918 - 1 prill 2010), ishte aktor amerikani teatrit, televizionit dhe i filmit. Forsythe famën për herë të parë e arriti në vitet e 1950-ta me sitcomninBachelor Father, ndërsa në të 1970-tat ia huazoi zërin milionerit Charles Townsendit në Engjujt e Charliit. Roli më i johur i tij është i Blake Carringtonit, një patriark i klanit të naftës në serine e popullarizuar televizive Dynastia e viteve të 1980-ta.

Ylli i famës në Hollywood

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera filmike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera televizivwe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dynasty[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjurmët e duarëve të John Forsythe në The Great Movie Ride në parkun e Walt Disney World's Disney's Hollywood Studios

Paraqitja në televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: John Forsythe – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale