Jump to content

...And Justice for All (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
...And Justice for All
Regjia ngaNorman Jewison
Shkruar nga
Prodhuesi
 • Norman Jewison
 • Patrick Palmer
Luajnë
KinematografiaVictor J. Kemper
MontazhiJohn F. Burnett
MuzikaDave Grusin
Shpërndarë ngaColumbia Pictures
Data e publikimit
15 shtator 1979 (Toronto)
19 tetor 1979 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
119 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$4 milion
Fitimi$33.3 milion[1]

...And Justice for All është një film komedi-dramë ligjor amerikan i vitit 1979 me regji të Norman Jewison dhe me Al Pacino, Jack Warden dhe John Forsythe. Në rolet dytësore shfaqen Lee Strasberg, Jeffrey Tambor, Christine Lahti, Craig T. Nelson dhe Thomas Waites. Skenari u shkrua nga Valerie Curtin dhe Barry Levinson. Ai u filmua në Baltimore, duke përfshirë zonën e gjykatës. Ai mori dy nominime për çmimin Oscar: Aktori më i Mirë Kryesor (Pacino) dhe Skenari më i Mirë Origjinal (Curtin and Levinson).

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arthur Kirkland, një avokat mbrojtës në Baltimore, është në burg për një mospërfillje të akuzës së gjykatës pasi goditi me grusht gjyqtarin Henry T. Fleming ndërsa po debatonte çështjen e Jeff McCullaugh. McCullaugh u ndalua për një shkelje të vogël trafiku, më pas u ngatërrua me një vrasës me të njëjtin emër dhe tashmë ka kaluar një vit e gjysmë në burg pa qenë fajtor për një krim. Fleming ka penguar në mënyrë të përsëritur përpjekjet e Kirkland për të rishikuar çështjen. Edhe pse ka prova të reja të forta që McCullaugh është i pafajshëm, Fleming refuzon të marrë në konsideratë apelin e tij për shkak të paraqitjes së tij me vonesë, kështu që ai mbetet në burg. Kirkland më pas fillon një çështje të re, duke mbrojtur Ralph Agee, një i ri me ngjyrë të zezë, i arrestuar për një grabitje, i cili ka frikë se mos dërgohet në burg.

Kirkland bën vizita të rregullta te gjyshi i tij Sam, në një shtëpi pleqsh, i cili gradualisht po bëhet senile. Zbulohet se Kirkland u braktis nga prindërit e tij në një moshë të re, dhe ishte Sam ai që e rriti dhe e futi në shkollën juridike. Kirkland gjithashtu fillon një romancë me një anëtare të komitetit të etikës ligjore, Gail Packer.

Kirkland ka një marrëdhënie miqësore me gjyqtarin Francis Rayford, i cili e merr atë në një udhëtim me helikopterin e tij personal. Rayford qesh duke u argëtuar ndërsa teston se sa larg mund të fluturojë para se të mbarojë karburanti. Ndërkohë, Kirkland është i tmerruar dhe i lutet të zbarkojë; Rayford përfundimisht rrëzon helikopterin e tij në ujë deri në gju. Rayford, një veteran i Luftës Koreane, është vetëvrasës në kufi dhe mban një pushkë në dhomat e tij në gjykatë dhe një pistoletë M1911 në këllëfin e shpatullave të tij gjatë gjithë kohës. Ai madje ha drekën e tij në një parvaz jashtë dritares së zyrës së tij, katër kate më lart.

Një ditë, papritur, Kirklandit i kërkohet të mbrojë gjyqtarin Fleming, i cili është akuzuar për sulm brutal dhe përdhunuar një gruaje të re. Ndërsa të dy e urrejnë njëri-tjetrin, Fleming mendon se të kesh që personi që e urren publikisht të argumentojë pafajësinë e tij do të jetë në avantazhin e tij. Fleming shantazhon Kirkland me një shkelje të vjetër të konfidencialitetit të avokatit-klientit, për të cilën Kirkland ka të ngjarë të hiqet nëse do të dilte në dritë.

Miku dhe partneri i Kirkland, Jay Porter, është gjithashtu i paqëndrueshëm. Ai ndihet fajtor për shpalljen e pafajësisë për të pandehurit që ishin vërtet fajtorë për krime të dhunshme. Porter shfaqet i dehur në apartamentin e Kirkland, pasi një nga klientët e tij (fajtor) vret dy fëmijë pas lirimit të tij. Pas një avari të dhunshme brenda gjykatës – ku ai përfundon duke hedhur pjata darke mbi të gjithë në korridor – Porter dërgohet në spital. Para se të largohet në ambulancë, Kirkland i kërkon një partneri tjetër, Warren Fresnell, që të trajtojë seancën gjyqësore të Agee në mungesë të tij. Kirkland i jep Fresnellit një version të korrigjuar të raportit të provës së Agee dhe thekson se ai duhet t'i tregohet gjykatësit në mënyrë që Agee të marrë dënimin me kusht, në vend që të kryejë dënimin me burg. Fresnell shfaqet vonë dhe harron t'i japë gjyqtarit versionin e korrigjuar, duke bërë që Agee të dënohet me burg. Kirkland është i tërbuar dhe sulmon makinën e Fresnell, duke zbuluar se 30 minuta pasi u dënua, Agee kreu vetëvrasje. Ndërkohë, Jeff McCullaugh, i cili është sulmuar seksualisht dhe fizikisht nga të burgosur të tjerë, më në fund kapet dhe merr dy pengje. Kirkland i lutet të dorëzohet, duke i premtuar se do ta nxjerrë jashtë, por një snajper policie qëllon dhe e vret McCullaugh kur ai lëviz para një dritareje.

Një Kirkland qartësisht i shqetësuar merr përsipër çështjen e gjyqtarit Fleming. Ai përpiqet të flasë me avokatin e akuzës, Frank Bowers, që ta hedhë çështjen, por Bowers, i cili njeh prestigjin që dënimi i një gjyqtari do ta fitonte atë, refuzon të tërhiqet. Kirkland takohet me një klient tjetër, Carl Travers, i cili ofron fotografi që vërtetojnë se Fleming i angazhuar në BDSM vepron me një prostitutë. Gail Packer paralajmëron Kirkland që të mos tradhtojë një klient, duke zbuluar se komiteti i etikës e ka mbajtur atë në sy që nga shpërfillja e incidentit gjyqësor. Kirkland ia tregon fotografitë Flemingut, i cili lirisht pranon se është fajtor për përdhunimin.

Ndërsa gjyqi hapet, Fleming, ndërsa shikon viktimën, i bën një vërejtje të rastësishme Kirkland-it se ai "nuk do të kishte problem ta shihte përsëri ndonjëherë". Fytyra e Kirkland tregon neverinë e tij. Në deklaratën e tij hyrëse, Kirkland fillon duke u tallur me rastin e Bowers ndërsa spekulon mbi objektivin përfundimtar të sistemit ligjor amerikan. Ai duket se po bën një rast të fortë për të shfajësuar Flemingun - por më pas, papritur, ai ka një avari, gjatë së cilës ai vazhdimisht deklaron se Fleming është fajtor dhe duhet të dërgohet në burg. Kirkland tërhiqet zvarrë jashtë sallës së gjyqit, duke shfryrë tërbimin e tij gjatë gjithë rrugës dhe duke dënuar Fleming për abuzimin e tij dhe të sistemit ligjor ndaj ligjit. Ndërsa spektatorët e sallës së gjyqit brohorasin për Kirkland - duke përfshirë Gail Packer - Fleming ulet i mposhtur dhe Rayford i ngopur del jashtë.

Në fund, Kirkland ulet në shkallët e gjykatës, duke e ditur që veprimet e tij ndoshta do t'i kushtojnë karrierën e tij në drejtësi. Një Xhej Porter, në dukje i pashëruar, kalon pranë dhe ia jep parukën Kirklandit në një përshëndetje, duke e lënë të ulur në shkallët me mosbesim të plotë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u filmua në Baltimore, duke përfshirë zonën e gjykatës, Washington Monument të distriktit Mount Vernon dhe Fort McHenry.[2] Pacino praktikoi skenën "Ju jeni jashtë kontrollit!" 26 herë në parvazin e ndërtesës.[3]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u shfaq premierë si prezantimi gala i natës mbyllëse në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto më 15 shtator 1979.[4]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

...And Justice for All u hap për vlerësimin e kritikëve dhe suksesin në arkë. I prodhuar me një buxhet modest prej 4 milionë dollarësh, ai fitoi mbi 33.3 milionë dollarë në Amerikën e Veriut,[1] duke e bërë atë filmin e 24-të me fitimet më të larta të vitit 1979. Filmi mori vlerësime kryesisht pozitive nga kritikët, duke fituar një vlerësim prej 82% në grumbulluesin e rishikimeve faqe interneti Rotten Tomatoes bazuar në 33 komente. Konsensusi i faqes në internet thotë, "Al Pacino vullkanik mban gjykatën në këtë dramë ligjore historike, ylli bazohet në një skenar të çekuilibruar tonikisht me bindjen e performancës së tij të pasionuar."[5] Brian W. Fairbanks në librin The Late Show e quajti skenarin e filmit "shumë i sajuar", pavarësisht shprehjes "markë tregtare" të Pacinos në sallën e gjyqit.[6] Zagat i dha filmit 23 nga 30 pikët e mundshme në përgjithësi; cilësia e aktrimit një rezultat prej 26 nga 30, dhe historia dhe produksioni 22 secila[7], ku 20 deri në 25 përfaqëson "shumë mirë në të shkëlqyer"; 26 deri në 30 "të jashtëzakonshme deri në përsosmëri".[8] Revista Empire e quajti atë një "dramë të fortë, por pak klishe në sallën e gjyqit" dhe e vlerësoi atë me tre yje nga pesë.[9]

Deklarata hapëse e Kirkland në sallën e gjyqit pranë përfundimit të filmit, si dhe shpërthimi i tij i mëvonshëm "Ju jeni jashtë kontrollit! (zakonisht i cituar gabimisht si "Unë jam jashtë kontrollit?! Ti je jashtë kontrollit! E gjithë kjo sallë gjyqi është jashtë kontrollit!"), është diskutuar shpesh: Filmsite e cilësoi fundin si një nga fjalimet dhe monologët më të mirë të filmit.[10] MSN Canada vuri në dukje se e gjithë fraza është një nga 10 linjat kryesore të filmave të cituar gabimisht.[11]

Filmi mori dy nominime për çmimin Oscar. Al Pacino u nominua për Aktorin më të Mirë, dhe Valerie Curtin dhe Barry Levinson u nominuan për Skenarin më të Mirë Origjinal.[12] Pacino u nominua gjithashtu për një Golden Globe për performancën e tij.[12]

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreshti "'Ju jeni jashtë kontrollit! Ju jeni jashtë kontrollit! Gjithë gjyqi është jashtë kontrollit! Ata janë jashtë kontrollit!" është parodizuar shumë herë në mediat e njohura, si në The Simpsons[13] dhe The Big Bang Theory.[14] Ajo ka jehonë edhe në fjalimin e Pacinos në filmin Scent of a Woman.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Box Office Information for ...And Justice for All" (në anglisht). The Numbers. Marrë më 2012-01-28.
 2. ^ "Movies Made In Maryland" (në anglisht). DelMarWeb. Arkivuar nga origjinali më 2012-07-27. Marrë më 2022-06-13.
 3. ^ Simpson, Paul (2008). "P: Al Pacino". Movie Lists: 397 Ways to Pick a DVD (në anglisht). Profile Books. fq. 266. ISBN 978-1847653550. Marrë më 2013-12-13.
 4. ^ Adilman, Sid (12 shtator 1979). "Strong Opening For Toronto Festival". Variety (në anglisht). fq. 7.
 5. ^ "Movie Reviews for ...And Justice for All" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 qershor 2022.
 6. ^ Fairbanks, Brian W. (2007). "Profiles: Al Pacino". The Late Show: Writings on Film (në anglisht) (bot. 2nd). Lulu.com. fq. 230. ISBN 9781411633902. Marrë më 2013-12-13.
 7. ^ Zagat 2010, ff. 4, 37.
 8. ^ Zagat 2010, f. 4.
 9. ^ "And Justice For All: Solid but slightly cliched courtroom drama starring Al Pacino". Empire Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2013. Marrë më 10 maj 2022.
 10. ^ "Best Film Speeches and Monologues 1978-1979" (në anglisht). Filmsite.org. Marrë më 2012-01-28.
 11. ^ "Top 10 most misquoted movie lines (...And Justice for All)". MSN Entertainment (Canada) (në anglisht). 6 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2011. Marrë më 13 dhjetor 2013.
 12. ^ a b "Award wins and nominations for ...And Justice for All" (në anglisht). IMDb. Marrë më 28 janar 2012.
 13. ^ Groening, Matt (1997). Richmond, Ray; Coffman, Antonia (red.). The Simpsons: A Complete Guide to Our Favorite Family (në anglisht). Created by Matt Groening; edited by Ray Richmond and Antonia Coffman. (bot. 1st). New York: HarperPerennial. fq. 130. ISBN 978-0-06-095252-5. LCCN 98141857. OCLC 37796735. OL 433519M.
 14. ^ Rich, Anthony (2013-05-09), The Love Spell Potential (Comedy, Romance) (në anglisht), Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Chuck Lorre Productions, Warner Bros. Television, marrë më 2020-09-10

Bibliografia