The Big Bang Theory

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull është për serialin televiziv. Për teorinë shkencore, shih Big Bang. Për përdorime të tjera, shih Big Bang Theory (kthjellim)


The Big Bang Theory
TBBT logo.svg
Zhanri Sitcom[1]
Krijuar nga Chuck Lorre
Bill Prady
Regjisori Mark Cendrowski
Aktrojnë
Kompozitori i intros Barenaked Ladies
Intro "Big Bang Theory Theme"[3][4]
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuhë(t) Anglisht
Sezona 8
Episode 183 (Lista e episodeve)
Prodhimi
Producent(ët) ekzekutiv Chuck Lorre
Steven Molaro
Bill Prady
Producent(ët) Faye Oshima Belyeu
Editor(ët) Peter Chakos
Setupi i kamerës Multi-camera
Kohëzgjatja 18–24 minuta (pa reklama)
Studio(t) Chuck Lorre Productions
Warner Bros. Television
Shpërndarësi Warner Bros. Television
Transmetimi
Programi origjinal CBS
Formata e figurës HDTV 1080i
Formata e audios DTS-HD Master Audio 5.1
Transmetimi i parë 24 Shtator, 2007 (2007-09-24) – prezent
Lidhje të jashtme
Faqja zyrtare
Faqja në IMDb

The Big Bang Theory (Teoria e Big Bengut) është një shfaqje televizive sitcom amerikane, e krijuar nga Chuck Lorre dhe Bill Prady, të dy janë edhe prodhues ekzekutiv të shfaqjes së bashku me Steven Molaro. Të tre gjithashtu janë skenaristët kryesor. Premiera e sezonit të parë u shfaq në CBS më 24 shtator, 2007 [5]. Premiera e sezonit të tetë u shfaq më 22 shtator, 2014.

Shfaqja është përqëndruar kryesisht në pesë karaktere që jetojnë në Pasadena, Kaliforni: Leonard Hofstadter dhe Sheldon Cooper, dy fizikanëtCaltech, të cilët ndajnë një apartament; Penny, e cila jeton në apartamentin përball, një kameriere dhe aspiron të bëhet aktore, por që më vonë bëhet një përfaqësues farmaceutike; inxhinieri hapësirës ajrore Howard Wolowitz dhe astrofizikani Raj Koothrappali. Intelegjenca dhe sjelljet shoqërore të 4 djemve shkencarë është në një kontrast me Penny-in.

Me kalimin e kohës, karakteret mbështetëse janë promovuar në role kryesore: Bernadette Rostenkowski, e dashura e Howard-it (më vonë gruaja e tij), një mikrobiologe dhe ish-kameriere me kohë të pjesshme së bashku me Penny-in; neuroshkencëtarja Amy Farrah Fowler, e cila bashkohet me grupin, pasi u shoqërua me Sheldon-in në një faqe interneti për takime (dhe më vonë bëhet e dashura e Sheldon-it); dhe Stuart Bloom, pronari i dyqan me libra komik të cilin karakteret kryesore e vizitojnë shpesh, në sezonin 8 fillon të bashkëjetojë me nënën e Howard-it.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolet Kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Episodet Transmetimi orgjinal Vlerësimi Nielsen
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit Shikues Demografia
Shikuesit
(milliona)
Rangimi 18–49
rating/share
Rangimi
1 17 24 Shtator, 2007 (2007-09-24) 19 Maj, 2008 (2008-05-19) 8.31 68[6] 3.3/8 46[7]
2 23 22 Shtator, 2008 (2008-09-22) 11 Maj, 2009 (2009-05-11) 10.03 40[8] TBA TBA
3 23 21 Shtator, 2009 (2009-09-21) 24 Maj, 2010 (2010-05-24) 14.22 12 5.3/13 5[9]
4 24 23 Shtator, 2010 (2010-09-23) 19 Maj, 2011 (2011-05-19) 13.14 13 4.4/13 7[10]
5 24 22 Shtator, 2011 (2011-09-22) 10 Maj, 2012 (2012-05-10) 15.82 8 5.5/17 6[11]
6 24 27 Shtator, 2012 (2012-09-27) 16 Maj, 2013 (2013-05-16) 18.68 3 6.2/19 2[12]
7 24 26 Shtator, 2013 (2013-09-26) 15 Maj, 2014 (2014-05-15) 19.96 2 6.2/20 2[13]
8 24 22 Shtator, 2014 (2014-09-22) 7 Maj, 2015 (2015-05-07) 19.05 2 5.6/17 4[14]

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Shows A-Z – big bang theory, the on CBS". the Futon Critic. Marrë më September 24, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Big Bang Theory Makes 'Stuart' a Series Regular". TVLine.com. Marrë më August 22, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Big Bang Theory Theme – Single". iTunes. Marrë më May 9, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Big Bang Theory Theme". Amazon.co.uk. Marrë më September 2, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The Big Bang Theory: Cast & Details". TV Guide. Retrieved January 28, 2013.
 6. ^ Van De Kamp, Justin (June 1, 2008). "TV Ratings: 2007–2008 Season Top-200". Televisionista. Marrë më April 20, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Hibberd, James (May 22, 2008). "2007–08 Season Wrap" (PDF). The Hollywood Reporter. Marrë më April 20, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ ABC Medianet (June 2, 2009), https://web.archive.org/web/20090619101214/http://abcmedianet.com/web/dnr/dispDNR.aspx?id=060209_05, <https://web.archive.org/web/20090619101214/http://abcmedianet.com/web/dnr/dispDNR.aspx?id=060209_05>. Retrieved on 15 maj 2015 
 9. ^ Nellie Andreeva (May 27, 2010). "Full Series Rankings For The 2009–10 Broadcast Season". Deadline Hollywood. Marrë më June 7, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Full 2010–2011 TV Season Series Rankings". deadline.com. May 27, 2011. Marrë më May 29, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Andreeva, Nellie (May 24, 2012). "Full 2011-2012 Season Series Ratings - Deadline.com". Deadline.com. Marrë më May 19, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Patten, Dominic (May 23, 2013). "Full 2012–2013 TV Season Series Rankings". Marrë më May 24, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Kissell, Rick (May 20, 2014). "NBC Wraps TV Season As Demo Champ for First Time Since '04". Variety. Marrë më April 20, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ de Moraes, Lisa (May 21, 2015). "Full 2014–15 TV Season Series Rankings: Football & 'Empire' Ruled". Deadline.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më May 22, 2015. Marrë më May 22, 2015. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]