John von Neumann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John von Neumann

John von Neumann (28 dhjetor 19038 shkurt 1957) ishte një matematikan Hungaro-Amerikan i cili dha një kontribut të madh në një gamë të gjerë të fushave[1], duke përfshirë edhe Teori e percakuar, analizë funksionale, mekanikë kuantike, Teoria ergodike, gjeometri të vazhdueshëm, ekonomi dhe Teoria e lojës, shkenca kompjuterike, analizë numerike, hidrodinamikë (e shpërthimeve), dhe statistikë, si dhe shumë fusha të tjera matematikore. Ai konsiderohet në përgjithësi si një nga matematikanët më të mëdhenj në historinë moderne[2].

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Logjika dhe teoria e përcaktuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mekanika kuantike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia dhe Teoria e lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkenca kompjuterike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ed Regis (1992-11-08). "Johnny Jiggles the Planet". The New York Times. Marrë më 2008-02-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ The Legacy of John von Neumann, James Glimm, John Impagliazzo, Isadore Manuel Singer, (American Mathematical Society 1990), vii