Jon Snow (karakter)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kit Harington në rolin e Jon Snow

Jon Snow është një personazh imagjinar në seritë e romaneve fantazi A Song of Ice and Fire nga autori amerikan George R. R. Martin, dhe përshtatjes televizibe Game of Thrones. Ai ka qenë quajtur një nga "krijimet më të mira" të autorit dhe personazhi më popullor nga The New York Times.[1][2] Jon është portretizuar nga Kit Harington në seritë HBO të Game of Thrones.

Karakteri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Orr, David (August 12, 2011). "Dragons Ascendant: George R. R. Martin and the Rise of Fantasy". The New York Times. Marrë më July 12, 2014. 
  2. ^ Jennings, Dana (July 14, 2011). "A Dance with Dragons Review: In a Fantasyland of Liars, Trust No One, and Keep Your Dragon Close". The New York Times. Marrë më July 20, 2014. 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]