Jonathan Groff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jonathan Groff
U lind në26 mars 1985
KombësiaAmerikan
ProfesioniAktor, këngëtar
Gjatësia180 cm (5 ft 11 in)

Jonathan Drew Groff lindi më 26 mars 1985 në Lancaster, Pennsylvania. Është një aktor dhe këngëtar amerikan. U bë i njohur në 2006 për performancën e tij si Melchior Gabor në muzikalin Spring Awakening[1]Broadway, rol për të cilin u nominua për Tony Award për aktorin më të mirë. U kthye në Broadway në 2015 për të luajtur mbretin George III në Hamilton dhe përsëri u nominua me Tony Award.[2]

Groof është gjithashtu i njohur për rolet e tij në televizion: Ian Todd në Boss, Patrick Murray në Looking dhe Jesse St. James në Glee.[3] Në vitin 2013 huazoi zërin për Kristoff në Mbretëresha e dëborës.[4]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti title Roli Shënime
2009 Taking Woodstock Michael Lang
2010 Twelve Thirty Jeff
2010 The Conspirator Louis Weichmann
2013 C.O.G. Samuel
2013 Frozen Kristoff
2014 Russian Broadway Shut Down Nikolai Film i shkurtër
2014 Sophie Ben Film i shkurtër
2014 American Sniper Vet Mads i ri
2015 Frozen Fever Kristoff Film i shkurtër; zë
2017 Olaf's Frozen Adventure Kristoff Film i shkurtër; zë
2019 Frozen 2 Kristoff Në prodhim; zë

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti title Roli Shënime
2007 One Life to Live Henry Mackler 11 episode
2008 Pretty/Handsome Patrick Fitzpayne 1 episod
2010–15 Glee Jesse St. James 15 episode
2012 The Good Wife Jimmy Fellner Episodi: "Live from Damascus"
2012 Boss Ian Todd Rol kryesor; 10 episode
2014–15 Looking Patrick Murray Rol kryesor; 18 episode
2014 The Normal Heart Craig Donner Film televiziv
2016 Looking: The Movie Patrick Murray Film televiziv
2016 LEGO Frozen Northern Lights Kristoff Special televiziv; zë
2017– Mindhunter Holden Ford Rol kryesor; 10 episode

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]