Jump to content

Jordi Mollà

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jordi Mollà
U lind në1 korrik 1968 (50 vjeçar)
KombësiaSpanjollë

Jordi Mollà Perales (lindi më 1 korrik 1968) është aktor, regjisor dhe skenaristë spanjollë. Si aktorë, Mollà është shumë i njohur në Shtetet e Bashkuara për rolin e tij si Diego Delgado në filmin Blow. Mollà gjithashtu ka drejtuar tri filma dhe shkroi dy libra.

Mollà u etiketua si “Tom Cruise i Spanjës” në filmin Bad Boys II ku luajti rolin si Johnny Tapia.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • (1992) Walter Peralta (film i shkurtër)
 • (1995) No me importaría irme contigo(film i shkurtër)
 • (2002) No somos nadie
 • (2012) 88

Skenaristë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Walter Peralta (1993)
 • No me importaría irme contigo (1995)
 • No somos nadie (2002)
 • Cinemart (2007)
 • 88 (2012)
 • Duelo (2014)

Aktorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorë në dublim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • (2016) '[Alisa, que no fue así, si Philipp Soleko